Ruşeym Torku

Numune’den Asırlık Tedavi

  • Giriş Tarihi: 26.04.2014 18:29
  • Güncelleme Tarihi: 23:24
Numune’den Asırlık Tedavi

Konya Numune Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalara uygulanan asırlık tedavi yöntemi, hastaların kısa sürede normal hayata entegre olmalarını sağladı.

KONYA Numune Hastanesi ruhsal problemler yaşayan vatandaşlara verdiği sağlık hizmeti ile örnek oluyor. 2011 yılında hastane bünyesinde kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile ruhsal sıkıntı çeken hastaları hastaneye yatırmadan tedavi etmeyi planlayan merkez şu ana kadar onlarca hastayı sağlığına kavuşturdu.

Psikolojik sorunlar yaşayarak hem kendine hem de çevresine zarar veren hastaların tedavi edilmesinin yalnızca hasta ve ailesi için değil toplum huzuru için de oldukça önemli olduğunu belirten Numune Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Halit Karaca, “Aslında bizim 2011 yılında kurmuş olduğumuz bu merkezlerin benzerlerini atalarımız asırlar önce hayata geçirmişlerdi. Ecdadımız ruhsal sıkıntı içerisindeki hastaların tedavisinde Türk Musikisi, yüksekten düşen suyun çıkardığı melodi, güzel kokular ve el sanatları gibi çeşitli uğraş terapilerini kullanmışlardı” dedi.

“HASTALAR NORMAL

YAŞAMDAN KOPMUYOR”

Asırlar öncesine dayanan yöntemler ile çağın modern tedavi metotlarını birleştirerek ruhsal hastalıkları tedavi etmeye çalıştıklarını vurgulayan Karaca, “Hastalarımız merkezimizde kaldıkları süre boyunca zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmektedirler. Karatay Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gelen hocalarımız da desteği ile hastalarımıza, ebru, kilim dokuma, resim, boyama ve hat sanatı gibi birçok el sanatlarında beceri kazandırılmaktadır. Bununla birlikte futbol ve voleybol gibi düzenli sportif faaliyetlerde yapılmaktadır” diye konuştu. Konya Numune Hastanesi TRSM’de şu an için 50 hastaya hizmet verdiklerini ifade eden Hastane Yöneticisi Dr. Süleyman Dönmez de, “Tedavileri devam eden hastalar, hastanemize ait servis araçları ile hafta içi her gün düzenli olarak 08.30’da evlerinden alınmakta, 15.00’da evlerine geri bırakılmaktadır. Bu sayede hastalar normal yaşamdan kopmadan tedavi edilmektedirler” ifadelerini kullandı.

“BAZI HASTALAR KAMUDA

İŞ İMKANI BULDU”

Tedavi gören hastalarla birlikte çok sayıda sosyal faaliyet yapıldığının da altını çizen Dönmez, “Ev ziyaretleri, çarşı-pazar alışverişi, tiyatro ve sinemaya gitmek ve ortak piknik düzenlemek gibi faaliyetlerimiz sayesinde hastalarımız normal yaşama entegre olmaktadır. Geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığımız ve tamamı hastalarımızın eserlerinden oluşan el sanatları sergimiz de halkımızın büyük beğenisini kazandı. Uzun emek ve sabır isteyen çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Hastalarımız uygulamış olduğumuz tedavi yöntemleri sayesinde tekrar normal hayatlarına döndüler. Hatta bazıları şu anda kamuda ve özel sektörde iş imkânı bile buldular” şeklinde konuştu.

Konya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan Darılmaz’da TRSM’lerin yaptığı başarılı çalışmaların önemine değinerek, “Ruhsal problemler yaşayan vatandaşlarımıza hizmetin en güzelini sunmak bizler için son derece önemlidir. Bu nedenle hiçbir maddi fedakârlıktan kaçınmayarak bu merkezlerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Amacımız, hastanemizin sunduğu bu imkandan sıkıntı çeken tüm vatandaşlarımızın yararlanmasıdır” diyerek Numune Hastanesi idareci ve çalışanlarını yaptıkları başarılı hizmetlerinden dolayı kutladı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Numune’den Asırlık Tedavi
HABER YORUMLARI