YAZARLAR

***

“UNUTMA ki, nefret ve kinin ertesi pişmanlıktır. Ve her canlıya ölüm vardır. İnsan ölür ama ölmeyen ‘insanlık’tır.”

***

-SEVGİLİ BARIŞ… Değerli valideniz Hacer Yaman’ı 55 gibi “Henüz erkendi” denilebilecek bir yaşta, umulmadık, fakat “Geliyorum” diyen bir kazada kaybettiniz. Tramvay yolları ve alt-üst geçitleri yapanların vicdanları sızlıyor mu, bilemem. Üzgünsün-üzgünüz biliyorum, ama bunun adına “Takdir-i ilahi” diyorlar. Allah sabırlar versin.

***

KISA… KISA…

-İktidara 11 yıldır destek veren, ama AKP’li olmayan çevrelerin son zamanlardaki eleştirileri şaşırtıyor. AKP’nin bu şaşkınlığı üzerinden çok çabuk attığına ve anında harekete geçerek oluşan muhalefeti inanılmaz bir taktikle susturduğu biliniyor. Helal olsun…

-Bugüne kadar yandaşlıklarını “AKP ile ilgimiz yok ama çok önemli demokratik adımlar atıyorlar, darbeler dönemini, askeri vesayeti bitiriyorlar” diye savunuyorlardı. Şimdi “AKP’nin eski yönetimlerden farkı kalmadı. Demokrasiyi ve hukuku kendi görüşlerini gündeme taşımak için savunuyor” diyorlar.

-İlk büyük sınav Cumhurbaşkanlığı seçimleriydi. Bir adım attılar, tepki görünce geri çekildiler. Cumhurbaşkanlığı seçiminin halk tarafından yapılmasını sağlayan Anayasa değişikliğini gerçekleştirdiler.

-Dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın yazısı havayı değiştirdi. Askerin bir şey yapamayacağını bilen iktidar, o muhtıramsı şeye karşı çıktı. Armağanını da tekrar tek başına iktidar olarak aldı.

-Cemaat yazarı Mümtazer Türköne bile kabullendi: “AKP’nin niyeti 4+4+4 yoluyla dini eğitimin önünü açmak.” üç bakanlığın resmi sitesinden Atatürk fotoğrafları kaldırıldı.

-Devlete egemen olan iktidar, Uludere’de şaşırdı. Suçlanacak kurum kalmadığı için 34 vatandaşımızın uçaklarla bombalanması elinde patladı. Daha önce suçlamalarla topu başkalarına atabilenler, kucaklarındaki bombayla ne yapacaklarını bilemediler.

Uludere için en ilginç cevap, Malatya’ya füze rampaları yerleştirdiğini açıklayan “Kadim dostumuz!” ABD’den geldi. Başbakanın geçen yıl “Acemi Büyükelçi” diye dalga geçtiği Amerikan Büyükelçisi, Başbakanımızla alay eder gibi, “Uludere’de hedefi biz göstermedik” dedi. Başbakanımız ayrıca birkaç gün önce, Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçiren askerlerin başı generali makamında kabul etti.

-34 kişinin ölümünde Genelkurmay, MİT, Emniyet ve CİA istihbarat vermediğine göre istihbaratı kim verdi, İsrail mi?..

Bugünlerde istihbarat kavgası da sürüyor.

Üstelik, yeni Anayasa kapışmaları cabası.

Bakalım sonuçları nerelere uzanacak?

Ve tahmin edilen bir sonuç var:

Meclis kürsüsünü yarın yine karıştıracaklar!

***

TİRAJ MERAKLILARIMIZA…

1- ZAMAN………………………………. 945.147
2- POSTA…………………………………… 466.225
3- HÜRRİYET…………………………… 423.351
4- SABAH………………………………….. 320.277
5- HABERTÜRK……………………….. 242.496
6- SÖZCÜ………………………………….. 220.917
7- P.FOTOMAÇ……………………….. 210.597
8- FANATİK………………………………. 192.095
9- STAR………………………………….. 167.704

10-TÜRKİYE………………………………. 131.653

***

EN SONUNDA…

Ermeni’nin can dostu, Fransa başkanı Sarkozy’nin başkenti Paris’te aynı sokaktaki üç berber rekabet ediyorlarmış. Sokağın en başındaki berber Frank, tabelasını yenilemiş ve ‘Paris’in en büyük berberi’ diye yazdırarak asmış. Sokağın diğer ucundaki Mişon da tabela ismini değiştirmiş, ‘Fransa’nın en büyük berberi’ demiş ve o da asmış. Sokağın ortasındaki Danyal ise tabelasını ‘Bu sokağın en iyi berberi’ diye yazdırmış.”

Hangisi karlı çıkmış bilinmez ama yukarıdaki rekabeti bizim siyasi partilerle karşılaştırıyorum.

Rekabetler aynı, kavgalar aynı kavgalar…

Sanırsınız ki, ortada bir savaş var.

Bir tek şey bilir, bir tek şey söylerim:

Eninde sonunda Ak Parti yine karlı çıkar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Not defterimden
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.