YAZARLAR

Ankara’da Ankaray, İstanbul’da Marmaray ve Konya’da Konyaray. Etkileşim fena değil. Nihayet bizimde sonuna “Ray” ekli bir tramvayımız olacak. Altı firmanın katıldığı ihale Çekoslovak Skoda firmasında kalmış ancak beklenen imza aylarca atılamamış, dedikodu üretim merkezlerine bir dünya malzeme çıkmıştı. Nihayet iş tatlıya bağlandı. Skoda Firması ile Büyükşehir Belediyesi 4 Mart 2013 Pazartesi günü Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda bir araya geldiler ve o tarihi imzayı attılar. Uzadıkça uzayan bu arada hakkında sürekli yanlış haberler üretilen ihale en nihayet imzalandı.

Bizim gençliğimizde ilginç bir tekerleme vardı. “Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” diye. Tramvaylarımız Çekoslavakya’dan diyelim de, kısa keselim.

Skoda deyince aklıma hep yamuk bacaklı kamyonetler gelir. Bir zamanlar pek meşhurdu, vatandaş bu araçlara “yamuk bacaklı” derdi. Ve fena tutmuştu bu yakıştırma. İşte o yamuk bacaklı kamyonetleri yapan Skoda Firması bugün Konya’ya tramvay yapıyor.

Kamyonetten, otomobilden tramvaya geçen bir süreç. Sanırız Tahir Bey ve ekibi bu imza töreninden sonra derin bir nefes almıştır diye düşünüyoruz. İhalenin parasal yönü dahi dillere düşmüş değişik rakamlar açıklanarak kafa karışıklıklarına neden olunmuştu. Sonunda Skoda Firması’nda 104 milyon 700 bin euroya kaldığı resmi ağızlar tarafından açıklandı.

İlk Tramvay 183 gün sonra Konya’ya geliyor. Yani Ekim ayı ortalarına doğru falan. Toplam 60 Tramvayın tamamı ise 24 ay sonunda teslim edilecek.

Ankara’da Ankaray, İstanbul’da Marmaray ve bizde de Konyaray!…

Vay anam vay!…

Konserve kutusu misali Nuh Nebi zamanından kalma, kaç yıllık olduğu üzerinde çeşitli tevatürlerin sıralandığı tramvayların yerine, oldukça modern tramvaylar geliyor.

Neden bu kadar beklendiği, yılların yıllara eklendiği konusunu hepiniz biliyorsunuz!…

Bilmiyor musunuz?

Mesela seneye gündemde ne var?

Sandıklar, içinde çok şanımız var mı?

Değil mi?

Siz böyle konuştuktan sonra, biz ne bilelim efendim. Söyleyin de öğrenelim bari!…

TERCÜMAN!..

Törenin en ilginç adamı tercümandı. Skoda Firması Yönetim Kurulu Başkanı Zal Shahbaz’ın konuşmalarını İngilizce’den Türkçe’ye çevirmekle görevli arkadaş, elindeki kağıttan başını kaldıramadı.

Tercümanın elinde bulunan metinlerde belli ki, sorular ve İngilizce karşılıkları yer almıştı. Skoda yetkilisinin konuştuğu cümleleri sözde tercüme eden tercüman, her açıklama sonucunu “diyor” diye tamamlarken ben İngilizce bilmiyorum, benim elime tutuşturulan bu kağıtta ne yazıyorsa ben onu okuyorum der gibiydi adeta.

Skoda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zal Shahbaz, bir ara irticalen bir tarih söyledi. Anlaşılamadığını anlayınca tekrar etti. Anlaşılan tercümanın elindeki kağıtlarda böyle bir bilgi yoktu. İki kere söylemesine rağmen yine anlamadı. Demek ki elindeki kağıtta yazmıyordu!…

Tercümanlık zor zenaat anladık anlamasına da, bu şehirde üniversitelerin var, İngilizce’yi bilen, konuşan bir çok insan var, bu kadar lisan bilen bolluğunda, sen kalk kıtlık yaşa, olacak iş mi?

Bir çok tercümanın çevirilerine şahit olmuş biri olarak, ben bu tercümanın tercümanlığını anlayamadım.

Ah Büyükşehir Belediyem ah!… Sular seller gibi İngilizce konuşan, İngilizceden anlayan, çeviri yaparken kağıttan okumayan bir tercüman neden bulundurmazsın anlayabilmiş değiliz. Konya gibi şehrin belediyesinin kadrosunda tercüman olmaması tam bir kara mizah örneği…

Yoksa varda biz mi bilmiyoruz!…

Konya gibi bir şehirde belediyemizin çeviri kağıdı olduğu apaçık belli olan bir kağıttan yazılı metni okuyan bir tercümanla kamuoyunun karşısına çıkmasını doğrusu anlayamadık. İngilizceyi sular seller gibi konuşan ve anında çeviren bir çevirmenin neden kadrolarında olmadığını merak ettik doğrusu.

Demek ki şehrimizde, İngilizce konuşan, konuşulanı anında Türkçeye çevirecek adam yok!…

Belediyemiz bu imza töreniyle 60 tramvay alımına start vermiş olabilir. Bunu küçümsemiyoruz. Asla hafife almıyoruz.

Nihayetinde, Büyükşehir Belediyemiz, bu türden ciddi programlarda tercüman konusunu halletmezse, tercüman kadrosu ihdas etmezse gerçekten başı çok ağrıyacak. Yok eğer böyle bir kadro varsa oraya Belediyenin ve Konya’nın yüzünü ağartacak gerçekten bu işe vakıf insanlar istihdam edilmesinin yararlı olacağı kanaatimi de belirtmek istiyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Nihayet!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.