YAZARLAR

■ Erkek, dişi sorulmaz muhabbetin dilinde,

Hak’kın yarattığı her şey, yerli yerinde.

Bizim nazarımızda kadın, erkek farkı yok,

Noksanlıkla eksiklik senin görüşlerinde.

***

Başbakan hemşerimiz Ahmet Davutoğlu “Nepotizm yok!” dedi ve sonra da uyardı; “Ankara’da üst düzeyde yapılan değişimdeki olgunluğu göstermenizi bekliyorum.”

Sayın Davutoğlu, Başbakan olunca siyasete akademik boyut kazandırmak istiyor, törensel ve diğer konuşmalarında bunu gözlemliyoruz. Nitekim Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nin açılışında “Hocalığı hiçbir şeye değişmem” diyerek tutkusunu belirtiyor. Bu tutumuyla siyaset terminolojisini renklendirmek ve zenginleştirmek amacına dönük yol izleyeceği izlenimi de veriyor. Yollar doğru seçilirse diğer alanlarda olduğu gibi siyasette de teoriyle pratik örtüşür, olumlu sonuca ulaşılır.

Nepotizm, Türk Dil Kurumuna göre “akraba ve arkadaşları kayırma” anlamındadır ve bu bağlamda biz de aynı görüşten yanayız;

Nepotizm yok; asla yok!

Ülkemiz şimdiye değin ne çektiyse akraba ve arkadaş kayırmalarından, nepotizmden çekti. Söz konusu yakınlar bürokraside en üst makamlara geldiler, Banka kredileri onlar için çalıştı; akraba ve arkadaşlar bu özellikleri iyi kullanıp Milletvekili bile oldu; donanımlı, üretken, yetenekli kişiler saf dışı edildiler. “Nepotizm yok” iletisi, sözde kalmayıp özde uygulanırsa bu değişim, yeni demokrasi devrimi olarak anlaşılmalı ve algılanmalıdır;
■ Önemli olan yükseklere çıkıp yaşama tepeden bakmak değildir; önemli olan ne kadar yükselsen de her şeye eşit mesafede bakabilmektir.

Hizmet etmek, toplumsal onurdur. Sözlerin içini doldurmak ise güven olgusunu pekiştirir;

■ Hizmet evlerine yollar açıktır. Hizmetini iyi yapanlara şükranlarımız vardır.

Siyasete bilimi kurgularsak seviye yükselir, ileri demokrasiye yöneliş de ivme kazanır.

Sayın Ahmet Prof. Dr. Davutoğlu’nun dilinden ben de bir ekleme yapmak istiyorum;
Bu çabalarla dileriz siyaset kültürümüze stratejik derinlik kazandırılır.

“Stratejik Derinlik” özellikle son günlerde sıkça tartışılan Prof. Dr. Davuoğlu’nun kaleme aldığı bilimsel kitabın da adıdır. İstanbul’da

Bilsan kitapevi tarafından Küre Yayınları arasında basılıp dağıtılıyor; 2001- 2009 yılları arasında toplamda 29 baskı yapılmasına karşın 2009 yılından Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan adayı gösterildiği tarihe kadarki baskı sayısı daha şimdiden 91’e ulaştı. Stratejik Derinlik Türkiye dışında ülkelerden de geniş istek görünce Arapça, Yunanca, Arnavutça ve Farsça çevirileri yapıldı; Sırpçaya çevirisi ise devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun “Küresel Bunalım” isimli kitabı, 2009’a kadar 11 baskı yapmıştı. Şu an 37. baskı bitmek üzere ve 38. baskısı yapılıyor: Yeni bir kitabı piyasaya yakında çıkacak; 1993’te yayımladığı Alternative Paradigms çalışmasının Türkçe çevirisi de kitaplarından birini oluşturuyor.

Nepotizm yok, demekle kuşkusuz konu kapanmıyor. Konuya ilişkin en doğru ölçüt uygulamadır. Bekleyip göreceğiz. Korkumuz bu söylemin havada kalmasıdır. “Nepotizm yok söylemi”, ütopik yaklaşım olmasın?

Ütopya : Yunanca kökenli utopia sözcüğünden gelmekte, özetle “olmayan ülke” anlamındadır. Açarsak, “gerçekleştirilmesi imkânsız görünen tasarı ve düşünce” için genelde kullanılmaktadır.”Hayal” ile “düş” sözcüklerinden ayrı anlam ifade etmektedir.

■ Hayal gücü bilimden önemlidir.

“İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar” diyor, büyük usta Yahya kemal Beyatlı;

“Çıktığın yolda bugün yelken açık yapyalnız,

Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervasız, Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar! İnsan, âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar.”

Bir damla:

■ Hiçbir şey insan hayal gücü kadar özgün değildir.

■ Talih, yiğitlerden korkar, korkakları ezer.

> Yeni Meram >Yazarlar > NEPOTİZM YOK!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.