YAZARLAR

***

“SÜNGÜLERLE her şey yapılabilir, ama üzerine oturulamaz.”

***

İHSAN KAYSERİ KARDEŞİME:

“Büyük geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin” diyorum. Ama nedir bu karamsarlık?. Önce moral, moral, moral… Ne demek, “mezar taşıma ‘ismi vefa değildi, kendisi vefalı adamdı’ diye yazın.”

Yerel ve ulusal medyada yıllarca birlikte çalıştık. Huyunu, suyunu, tartışılmaz kişiliğini en iyi bilenlerdenim. Bırak mezarlıkları da hadi gel, yine beraber olalım… Kayseri’m, 65. doğum yıldönümünü kutluyor, “nice nice yıllara” diyorum.

***

VARDIR BİR HAYIR

Ekonomiye “yeşil sermaye”, tasarrufa “faizsiz bankacılık”, markete “helal gıda”, eğitime “türban”, liyakate “badem bıyık” oturmuşsa….

Daha çook İlker Başbuğ’lar tutuklanır.

Emrinde 700 bin kişilik ordu varken… Daha önemlisi, Başbuğ’u Çankaya’nın AKP’lisi ve Tayyip Erdoğan ile hükümeti atamışken…

Suçluydu da o zaman niye tutuklanmadı?

Bugünlerde, “Sırada eski bir Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt var” cümlesi yorumlanıyor. Büyükanıt yayınlanan bir karikatürde, elinde bavulu ile evindeki odasında eşine “Hanım… Kapıya bir daha bak bakiym, gelmediler mi hala” diye soruyor!

İktidar sözcülerinden bir gazete, “1 ve 2 numaralar hapiste buluştu” manşeti atıyor, adeta bayram yapıyor. “Mülayim” Cihat Yazıcı da, satışa çıkarılan bu gazeteye Aziziye Camii yakınındaki bir aktardan aldığı kına torbasını kargoluyor!

Haa, bu arada Uludere olayı külleniyor.

Doğrusu, işler istenilen rotada gidiyor.

Biliyorsunuz, Adana’da Büyükşehir’in MHP’li Başkanı Aytaç Durak da tutuklanmıştı, İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Çete kurmak”la suçlanıyor, 180 yıl hapsi isteniyor. Öte yandan, BDP’li Hasip Kaplan, mecliste İçişleri Bakanı İdris Şahin’e “orta parmağını” gösteriyor!

Daha önemli ama dikkatlerden kaçıyor:

İran ile Batı ülkeleri arasında sataşmaların dozu süratle artıyor. İşin içine “petrol hazretleri!” girince İran, “Hürmüz Boğazı’nı kapatırım” tehdidi savuruyor, İngiltere’den cevap anında, “Kapatırsan vururum!” diye geliyor. Ardından İran destekçisi Rusya, ayrıca Suriye’ye de destek için Hürmüz’e savaş gemileri gönderiyor, boğazda sular ısınıyor.

Ohooo… Neler neler oluyor?..

Bize, “Vardır bir hayır” demek kalıyor.

***

KAŞIYORLAR…

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na önerilerini gönderen Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği; bölgesel yönetim, bölgesel parlamento ve bayrak istemiş.

Başkanlığını Diyarbakır BŞ. Başkanı Baykuş Osman Baydemir’in yaptığı bu birlik, yeni anayasa önerilerini Meclis Başkanlığı’na sunmuş! Cumhuriyet rejiminin değişen dünyanın gerisinde kaldığını iddia eden birlik, bölünme korkusundan ancak bölgesel yönetim modeli ile kurtulmanın mümkün olduğunu savunmuş.

İstekleri Anayasa’ya girerse “sen sağ ben selamet”, “Türkiye resmen bölünmüştür.” Konuyla ilgili geleneksel tartışmalar sürerken bu kez BDP Başkanı Selahattin Demirtaş fırlıyor, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e, “Sen, Orgeneral değil Onbaşı’sın. Bu ülkede ana dille eğitim olacak” diye dil uzatıyor. O’nun, “Bu ülkede” dediği biliniz ki, “Kurulacak bölgesel ülkedir!”

“Psikolojik savaş da” devam ediyor, edecektir.

***

PÖSTEKİ…

Mümtaz Türköne gibi bir Atatürk düşmanı, Atatürk adıyla başlayan büyük bir kuruluşa Cumhurbaşkanı sayın Gül tarafından atanmışsa ve Atatürk’e dil uzatabiliyorsa, yatıp kalkıp dua etmelidir. Çünkü, böylesine çirkin konuşması Atatürk sayesindedir. Şunu iyi bilmelidir: Atatürk olmasaydı şimdi Yunan, Fransız veya İngiliz askerlerinin postalları altında pösteki sayıyor olacaktı. Ve O kendini Atatürkçü olarak tanıtsaydı, ağırımıza giderdi. Zira Atatürk, “adam gibi adam” isterdi.

Türköne, sert tepkiler üzerine çareyi istifada buldu ve etti. Çünkü, orası O’na on gömlek bol gelmişti.

> Yeni Meram >Yazarlar > Neler neler?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.