YAZARLAR

Nejat kim mi?

Nejat Seçen.

Nejat Seçen kim mi?

Benim, gazetecilik öğrenicilerimden. Üniversiteden değil, alaydan öğrencim.

Nejat Seçen’in gazetecilik öyküsü, genç gazeteciler için örnek oluşturmalıdır.

Yaklaşık yarım asra yakın önce, Mevlana Caddesindeki Yeni Meram İşhanı’nın zemin katında gazetemizin karmakarışık yönetim yerinde çalışırken, masamın yanındaki sandalyeye karayağız bir delikanlı ilişti;

“ Abi ben gazeteci olmak istiyorum!”

Çoğu insanların yeteneği gözlerindeki bakıştan ve duruşlarından anlaşılır. Baktım

duruşuna, inceledim ve hemen kararı verdim;

Bu genç gazeteci olur!

Gerek Üniversiteden, gerekse alaydan onlarca gazeteci yetiştirdim, içlerinde yaygın basında onlarca öğrenicim var, çoğu da üst düzeyde gazetecilik yapıyor. Tümü vefalı, sıkça arar, saygılarını sunarlar. Şimdikiler gibi değildi, onlarda ahde vefa vardı, vefa olunca saygı da sevgi de hiç eksilmedi, katlandı. O dönem gazetecileri ukala değildi boşu boşuna ahkâm kesmezlerdi.

Yukarıda Yenimeram’ın karmaşık yönetim yerinden kastım şuydu; baskı, mürettiphane mücellithane ve kağıt deposu aynı alan içindeydi ve sıkışıp kalmıştık. Mürekkep kokusu ciğerlerimize dek işlerdi, her şeye karşın güzel, verimli günlerdi. Yandaşlıktan ırak, etki altında kalmadan adam gibi gazete hazırlardık, satışımız da bugünlerden üstündü.

Nejat, yanımda muhabir olarak göreve başladı, meslekte hızla ilerledi, önce Hürriyet Haber Ajansı Konya bürosunda çalıştı sonra İzmir Bürosuna atladı. Kısa süre sonra, İzmir temsilcisi oldu. Nejat hız kesmedi, İstanbul’a uzandı, uzun süre Hürriyet Haber Ajansının Genel Müdürlüğünü yaptı, yine durmadı bu kez Hürriyet’in üst yönetiminde görev aldı ve söz sahibi oldu. Hürriyet teki 41 yıllık başarılı yaşamını noktalaman önce, amiral gemisi bu gazetenin Bölge Yayınları sorumlusuydu.

Basın dünyasında herkesin sevip saydığı takdir ettiği sevgili Nejat Seçen’in adı da Hürriyet’ deki yaprak dökümünde yer aldı; tıpkı Oktay Ekşi, Rahmi Turan, Özdemir İnce, Tufan Türenç Cüneyt Ülsever vb. gibi. Yaprak dökümüne tersine esen siyasal rüzgârlar etkili oldu.

Sevgili Nejat’ı dün sabah “geçmiş olsun” demek için aradığımda dedi ki;

“Ömrümün 41 yılını Hürriyet’te geçirdim. Bu kadar yetmez mi hocam?”

“Benim bildiğim Nejat dedim, pes etmez, diğer emekliler gibi yan gelip oturmaz, yine gazetecilik yapar!”

Nejat’ın yanıtı bir gazetecilik dersiydi;

“Hocam ve ağabeyim! Siz Üniversite olduğu gibi, üniversite dışında da bizlere

şu öğüdü vermiştiniz;

-Bir gün güç koşullar altında kalırsanız, kaleminizi eğmeyiniz, onun yerine kırınız!-

– Biz de sizin dediğiniz yaptık kalemimizi eğmedik, kırdık!

Frekansı yakalayınca Nejat’ın ağzındaki baklayı da aldık. Rahmi Turan’ın çıkaracağı gazetenin çalışması grubu içinde yer aldığını söyledi. Usta ve üstat gazeteci Rahmi Turan’la Yenisabah’da çalıştık. O, duayen gazeteci olmanın yanında aynı zamanda bir gazete üretim merkezidir. Şimdiye değin birçok gazete çıkardı, tümü de satış rekoru kırdı. Hürriyet’ten ayrıldıktan sonra elini kolunu sıvadı ve boşluğunu duyduğu bir gazete için düğmeye bastı. Kimi sermaye sahipleriyle birlikte önce baskı makinelerinin teminiyle işe başlandı. Uzun soluklu ve çok satışlı “eğriye eğri, doğruya doğru “ genel görüşlü bir gazete Eylül ayında okur önüne çıkacak. Bizim Nejat ve daha birçok ünlü basın mensubu yeni oluşumun içinde yer alacak. Bekleyip göreceğiz; bekleyin siz de göreceksiniz!

BİR DAMLA:

■ Basından yoksun olan ülkeler, adaletin yararlarından da yoksun olurlar.

■ Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur.

> Yeni Meram >Yazarlar > NEJAT’TAN HABER VAR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.