kapat
Ruşeym Torku

“Nefes kredisi esnafımıza da uygulansın, esnafımız nefes alsın”

  • Giriş Tarihi: 11.04.2018 14:19
  • Güncelleme Tarihi: 14:20
“Nefes kredisi esnafımıza da uygulansın, esnafımız nefes alsın”

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, Hükümetin KOBİ'lere ve TOBB'a bağlı odaların üyelerine verdiği, ‘Nefes Kredisi’ni küçük esnaf ve sanatkarlara vermesi gerektiğini söyleyerek, "Nefes kredisi esnafımıza da uygulansın, esnafımız nefes alsın" dedi.

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, Hükümetin KOBİ’lere ve TOBB’a bağlı odaların üyelerine verdiği, ‘Nefes Kredisi’ni küçük esnaf ve sanatkarlara vermesi gerektiğini söyleyerek, “Nefes kredisi esnafımıza da uygulansın, esnafımız nefes alsın” dedi.
KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin temel direği olan küçük esnaf ve sanatkarın da kredi ve finansman teşvikleriyle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Hükümetin 2017 yılında küçük esnaf ve sanatkarın kullanımına sunduğu KOSGEB kredilerinin esnafa can suyu olduğunu hatırlatan Başkan Karamercan, 2018 yılı içerisinde de bu konuda Ankara’dan müjdeli haber beklediklerini ifade etti. KOBİ’lere ve TOBB’a bağlı Odaların üyelerine verilen “Nefes kredisi”nin küçük esnaf ve sanatkarlara da verilmesini beklediklerini belirten Başkan Karamercan, “Nefes Kredisine bir haftada 16 bin firmadan 2,5 milyar liranın üzerinde başvuru olduğunu öğrendik, Hükümetimiz her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olmuştur, dövizin ateşinin yükseldiği ve alım gücümüzün zayıfladığı bir dönemde, Esnaf Teşkilatları olarak küçük esnaf ve sanatkarlarımıza da nefes kredisi gibi bir imkan sağlanmasını beklemekteyiz” dedi.
Hükümetin çıkarttığı istihdamı teşvik edecek kanunun kadın, engelli ve gençleri teşvik edici nitelikte olduğunu hatırlatan Başkan Karamercan, “Bu kapsamda yapılan değişikliklerle; istihdamın artırılması amacıyla kadın, engelli ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılmak suretiyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine yönelik prim desteği ile imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelere de ilave istihdam sağlamaları şartıyla prim ve ücret desteği getirilmiştir. Hükümetimize ve Cumhurbaşkanımıza bu imkanı sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Teşkilatımız üyesi esnaf ve sanatkarlarımızdan da istihdam desteğinden mutlaka yararlanmalarını öneriyoruz” diye konuştu.
Başkan Karamercan, KDV’deki düzenlemenin de önemli olduğunu, piyasaları ve esnaf sanatkarı rahatlatacağını sözlerine ekledi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > “Nefes kredisi esnafımıza da uygulansın, esnafımız nefes alsın”
HABER YORUMLARI