YAZARLAR

Yıl 2003- 2004. Yer Diyarbakır .

Cumhuriyet Gazetesi’nde kabri ışıkla dolsun Deniz Som’un köşesinde bir resim ve bir yazı görüp, siz 7. Kolordu komutanı iken size mektupla ulaşmış ve bu resmin içindeki oluşuma nasıl katlandığınızı sormuştum.

Resmin içeriği; birkaç tane PKK teröristinin Bismil ilçesindeki meşaleli ve başlarında da paçavralarının sallandırıldığı mezarlarının durumu idi.

Mektubumda, size bu soruyu sorabilirim çünkü Diyarbakır’a gelir gelmez Yiğityolu Köyü Mehmetçik İlköğretim Okulu’nun boş olan ve yetmişin üzerinde çocuğun okuyacağı birinci sınıfta gönüllü öğretmen olarak görev yapıp, aksayan dersleri, işlenmeyen öğrenci kayıtlarını, horlanan velileri ve okula getirilemeyen anneleri getirip, okulda düzeni ve disiplini sağlatıp, köyün suyunu, okulun kanalizasyonunu açtırmak için uğraş verirken gördüğüm bu manzaradan utanç duyduğumu belirtmiş ve size ne yaptığınızı sormuştum.

Beni hemen aradınız ve kolorduya davet ederek, açıklamalarda bulundunuz.

O resmin Kuzey Irak’ta çekildiğini ve sırf propaganda ve güç gösterisi olarak basına servis edildiğini ve bir yıl öncesinin bu olayının ara sıra gündeme getirilip, güç gösterisi olarak sunulduğunu söylediniz.

Okulun kanalizasyonunu açtınız, okul duvarı için çalışma başlattınız.

Ayrıca burada kendisini saygıyla anacağım; Diyarbakır’da Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve gücünü hissettiren sayın Vali Nusret Miroğlu; kendisine yaptığım başvuruyu değerlendirip, hem köyün suyunu hem de okulun suyunu açtırmıştı.

Okula ve elli haneli köye açılan kampanyalarla kazandırılan kütüphane ne yazık ki o kütüphane için kampanya başlatanlarca, talan edildi. Kütüphaneyi bana açtıran sayın vali yardımcımız da sanırım şu anda kütüphanenin nasıl talan edildiğini bilmiyor.

Görüşmemizin sonunda bana: her şey kontrolümüz altında, sakın endişe etmeyin bu toprakları kimseye bırakmayız demiş, beni inandırmış, bu günlere kadar getirmiştiniz.

İlk hayal kırıklığımı Suriye sınırındaki birkaç köylüye yaptığınız gövde gösterisinde yaşadım.

Terör örgütü karşısında nasılsınız?

Helikopterinize ateş açılıyor, Cizre’de artık asayişi PKK sağlıyor.

Terör örgütü yaylalarda şenliklere katılıyor, Hakkari’de yapılan karakollara baş kaldırılıp, isyan ediliyor ortalarda görünmüyorsunuz!

-Ama ben tek bir örnek istiyorum, Tunceli’nin dağlarından nereye indiler?

-İndikleri yerden, silahlarını ne ile taşıdılar?

-Taşımadıklarını, kimlere hangi amaçla bıraktılar?

-Silahsız olarak, hangi taşıma araçları ile hangi sınır kapısından, hangi komşu ülkeye hangi anlaşma ile sığındılar?

-Yoksa ABD’nin çok sevdiği bu teröristler uçaklarla ABD’ye mi gönderildiler?

-Bu hikayeye ancak burnunun ötesini göremeyecek kadar bilgiden, ilimden, fenden, mantıktan, vatan sevgisinden, coğrafya bilgisinden, akıl ve zekadan yoksun, çağdaşlıktan uzak sadece çıkar savaşı verenleri inandırır veya inanmışlar gibi gösterebilirsiniz!

Türk halkına oynanan oyunu ve gerçekleri; PKK denilen eşkiyanın ülkeden çekilmediği, kırsala indiği, kırsaldaki yandaşlarını silahlandırdığı, kendi ordusunu, kendi güvenlik güçlerini kurduğu ve yakında hem de çok yakında kendi valisini, kaymakamını, muhtarını, atayarak tam hakimiyeti sağlayacağı gerçeğini anlatın. ben tam yirmi senedir, özal iktidara geldiği yıldan beri; Türk, Osmanlı ve Avrupa siyasi tarihini çok okuyan biri olarak batı sömürgeciliğinin ‘Osmanlı Devleti’ni’ vatansız, hain, çıkarcı, korkak, çapsız yöneticilerle güçsüzleştirip, koskoca imparatorluğu, dışarıya gerek kalmadan da içteki hain işbirlikçilerle nasıl yıkmayı ve yok etmeyi başardığını çevreme anlatıyor ve bir gün Güneydoğu Anadolu bölgesinin de Atatürk döneminde yarım kalan ‘Şeyh Said’ isyanına benzer bir isyanla uygun buldukları bir siyasetçi ile koparılacağını, Türkiye’nin bölünmesi için ABD’nin uygun bir siyasetçi arayacağını söylüyordum. Ama muhalefetin de bu oluşuma tam destek vereceğini tahmin edememiştim!

Anadolu isyanlarını okuyanlar bu günlerin çok yaklaştığını yirmi yıl önce görebilirlerdi.

7. kolordu geri çekilecek mi?

Diyarbakır’daki, hava üssü ne olacak?

Suriye ve Irak sınırlarımızı uluslar arası güçler mi, PKK eşkıyası mı, yoksa PKK karşısında pes etmiş TSK mı bekleyecek?

Bütün şehitlerimiz, Sakarya, Dumlupınar, İnönü, Kıbrıs, Kore, PKK’nın şehit ettiği sivil, asker, polis tüm şehitlerimiz Türk Milleti’ni, Türkiye cumhuriyetini bu hallere düşürenleri, bilinçsizce onları destekleyenleri ayakta bekleyecekler ve soracaklar:

Bu kadar ucuza verilecekti de bu vatan toprakları biz neden öldük?

> Yeni Meram >Yazarlar > NECDET ÖZEL BEY,
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.