• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne zaman bitecek
01 Ağustos 2012 Çarşamba 23:49

Ne zaman bitecek

Karatay’a kazandırılacak olan Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için geçtiğimiz aybaşında ihaleye çıkıldı. İhaleyle ilk somut adımı atıldığı projenin ise ne zaman bitirileceği merak konusu.

KONYA Karatay’da yapımı planlanan ve geçtiğimiz ay başında ihalesi yapılan Karatay Entegre Sağlık Kampüsü’nün ne zaman yapılacağı tam olarak netliğe kavuşmadı. Konya Adliyesi’ne yakın bir alanda yapılmasının planlandığı söylenen kampüs, 800 yatak kapasitesi ile bölgenin en büyük hastanelerinden biri olacak.

2010 yılından itibaren ihalesi için beklenilen Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için geçtiğimiz ay başında ihale yapılmış ve en düşük teklifi 88 milyon 791 bin 634 TL ile YDA İnşaat vermişti. İhale komisyonunun gerekli incelemeleri bittiğinde ise ihaleyi kazanan firma belli olacak.

Konya kamuoyunun özellikle de bölgede oturan vatandaşların merakla beklediği konu ise Karatay Entegre Sağlık Kampusu’nun ne zaman yapılacağının belli olması. 

 

2010’DAN BERİ BEKLENİYOR

Karatay büyük bir sağlık kompleksinin yapılacağını Konyalı ilk olarak 2010 yılında AK Parti Konya eski Milletvekili Sami Güçlü’den duymuştu. O günden bu yana ne zaman yapılacağı merak konusu olan kampus için en büyük somut adım geçtiğimiz ay başında yapılan ihale ile atıldı. Şimdi ise inşaatın ne zaman başlayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

2010 yılında basın toplantısı düzenleyerek konu hakkında gazetecileri bilgilendiren Sami Güçlü, "Karatay’a 800 yataklı bir sağlık kompleksi kazandıracağımızın müjdesini vermek istiyorum. Bu hastanenin 400’ü normal, 400’ü ise kadın-doğum bölümü olmak üzere dev bir sağlık tesisini Karatay’a ve Konya’ya kazandıracağız. Bu kompleks, kamu-özel teşebbüs işbirliğiyle farklı bir yöntemle ihale edilecek. Bununla ilgili ilanlar 26 Kasım’da Resmi Gazete’de, 27 Kasım’da ise ulusal gazetelerde yer aldı. Bugün ise uluslararası yayın yapan bazı yayın organlarında yayınlandı. Bu kompleks, 184 milyon liralık dev bir kompleks olacak. Karatay’a Adliye Sarayı, Karatay Üniversitesi ve yeni okulların yanında kazandıracağımız bu hastane bölgemize canlılık kazandıracak. Nüfus dağılımına bağlı olarak bölgede eksikliği hissedilen sağlık kurumuna da bölgemiz kavuşmuş olacak. İhale sürecinin ardından 36 aylık bir sürede hastanemizin tamamlanmasını hedefliyoruz" şeklinde ifade etti.

 

BAŞLARSA 36 AYDA BİTECEK

Sağlık kampusunun ihalesini alacak olan yüklenici firma projenin finansmanı, uygulama projesini, tasarımını, inşaatını, medikal cihazlar ve diğer ekipmanın tedarikini ve tesis için gerekli mefruşatı sağlayacak. Yüklenici ayrıca tesislerin bakım ve onarımı, görüntüleme, laboratuar ve diğer tıbbi destek hizmetleri ile bilgi işlem, sterilizasyon, çamaşır, temizlik, güvenlik ve yemek dahil olmak üzere destek hizmetlerinin sunumunu, sağlık hizmetleriyle uyumlu ve bakanlık onayını alacak ticari alanların yapım ve işletilmesini de üstlenecek.

Karatay’a yapılacak sağlık kampüsü ile hem ilçeye ilk defa bir devlet hastanesi yapılmış olacak hem de ilçenin büyüyüp, gelişmesine büyük katkı sunacak bir yatırım yapılmış olacak. 400 yataklı Bölge Hastanesi ile 400 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olmak üzere toplam 800 yataklı bir entegre sağlık tesisinin Karatay’a kazandırılması planlanıyor. Kamu özel ortaklığı modeli ile gerçekleştirilecek olan projenin yapım dönemi 36 ay, işletme dönemi 25 yıl, sözleşme süresi ise 28 yıl olarak belirlendi. 

Bu haber toplam 2525 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA