YAZARLAR

■ Savaş eri, Allah için nefsi ile savaşandır.

■savaşla ilgili özlü sözler Savaş, zorunlu ve kaçınılmaz olmalıdır

Milletin hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça savaş bir cinayettir

***

Suriye Sorunu bir türlü çözülmüyor, hatta giderek de kör düğüm oluyor. Suriye bizim en uzun kara sınırı olan önemli komşumuzdur. Aramızdaki ilişkiler geçen süreçlerde zikzaklı seyir izlemiştir. Kimi zaman dostluk nutukları atılmış yakınlık gösterileri gündemden hiç düşmemiştir. Ancak ne var ki, kimi koşullarda aramızda sert rüzgârlar esmiş savaş sözcüğü telaffuz edilmiştir. Dış güçlerin ve özellikle küresel dalgaların etkisinde kalmadan ve dolduruşlara gelmeden komşularımızla iyi ve uyum içinde geçinmek dış politikamızın ana eksenini oluşturmalıdır.

Bir kez daha yinelemek gerekirse yaklaşık 300 bin km kara sınırımızın bulunduğu Suriye’de gelişen her türlü olay bizim için önemlidir. Bu önem de üstelik çok yönlüdür;

Siyaseten, Ekonomik açısından, ideolojik bakıştan, Arap Baharı anlamından vb.

Türkiye’nin önemli dış satım yollarından birini oluşturan Suriye’de seyri seferler kapanınca, iş adamları tır filolarını satmaya başladı bile. Batı ile dış satımı giderek daralan Ülkemiz, Suriye dışında yeni çıkış kapıları aramak zorunda;

“Suriye krizi yüzünden 4 bin TIR garaja çekildi…”

Somut verilerine göre, 2011 yılının ilk 6 ayında 809 milyon dolar olan Suriye ’ye ihracatımızın bu yıl aynı dönemde yüzde 63 azalarak 303 milyon dolara indi.

Bir de sığınmacıların sayısı yüz bin sınırını aşarken, bunların beslenme ve barınma giderleri için harcadıklarımızın toplamı da giderek artıyor. Çoğu ülkelerinden yardım bağlamında ses gelmiyor: tıııısss!

Bir de bu tabloya savaş istemleri eklenince faturanın tavan yapması olası;

“1 saatte Şam ’a ineriz!”

Bu denli yanlış söylemlere sağduyulu çoğunluk karşı çıkıyor;

“Ne Şam’ın şekeri ne Arap ’ın yüzü.”

Sun Tzu’nin savaşa ilişkin beğendiğim öngörülerinin altını çizmek isterim;

■ Savaşın beş kuralı vardır:
Ölçme, değerlendirme, hesaplama, kıyaslama ve zafer.
Mevzi ölçmeyi, ölçme değerlendirmeyi, değerlendirme hesaplamayı, hesaplama kıyaslamayı, kıyaslama ise zaferi doğurur…

Eğer aklını tamamen düşman
üzerinde yoğunlaştırırsan, bin mil uzaktan bile askeri önderini öldürebilirsin. Bu, görevini başarıyla yerine getirmektir…

Başarılı bir hareket başına vurulduğunda kuyruğu ile kuyruğuna vurulduğunda başı ile orta kısmına vurulduğunda hem başı, hem kuyruğu ile hareket eden hızlı bir yılan gibi olmalıdır.

Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir.
En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.
Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.

Yüz savaşta yüz zafer kazanmak, ustalığın doruk noktası değildir. Ustalığın doruk noktası, düşmanı savaşmadan yenmektir.

Ben savaşırken herkes taktiklerimi görebilir fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejiyi göremez

■ Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

BİR DAMLA:

■ Ne kadar ilerlediğimiz, yalnızca yanıtını verdiğimiz sorularla değil hâlâ sormakta olduğumuz sorularla da ölçülebilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > NE ŞAM’IN ŞEKERİ NE ARABIN YÜZÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.