YAZARLAR

■ Beş vakit namaz ve cuma namazı, gelecek cumaya kadar ve ramazan orucu, gelecek ramazana kadar yapılan günahlara kefarettirler. Büyük günah işlemekten sakınanların küçük günahlarının affına sebep olurlar.
***

Anamın, gelenekselleşmiş bir sözü vardı;

“Namaz, adamı yolda komaz!”

Rahmetli anamın bu özsözü kuşkusuz bizleri namaz kılmaya özendirmek içindir.

■ Evsani bissalati vezzekati madumtu haya. Rabbim, sağ olduğum sürece namaz kılmayı, zekât vermeyi emretti

Her ilahi dinde namaz ve oruç vardır. Diğer ilahi dinlerdeki namazın, İslâm’daki namazla aynı olması gerekmez Örneğin,. Mardin’de b Süryani Hıristiyanlar günde 7 kez aynen bizim namazımız gibi kıyamlı, rukûlu ve secdeli namaz kılarlar

Namaz, İslam’ın beş koşullarından biri olan ibadettir. Kuran’da günün belli vakitlerinde ve abdest şartını yerine getirerek namaz kılınması gerektiği belirtilmiştir. Kuran ayetlerine göre namaz bir temizlenme aracıdır. Aynı zamanda Allah’ı anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir. Kuran’a göre namaz İbrahim’e öğretilen bir ibadet biçimdir.

Abdullah ibni diyor ki;

“Allahü teâlânın ençok hangi ameli sevdiğini Resulullahdan sordum. ‘Vaktinde kılınan namaz’ buyurdu.”
■ Resulullah buyurdu ki; ‘Allahü teâlâ, beş vakit namaz kılmayı emretti. Bir kimse, güzel abdest alıp, bunları vaktinde kılarsa ve rüku’larını, huşularını tamam yaparsa, Allahü teâlâ, onu affedeceğini söz vermiştir. Bunları yapmayan için söz vermemiştir. Bunu, isterse affeder. İsterse azab yapar.’ Allahü teâlâ sözünden dönmez. Doğru namaz kılanları muhakkak affeder.”

■ Bir Sonbahar günü Resulullah ile beraber sokağa çıktık. Yapraklar dökülüyordu. Bir ağaçtan iki dal kopardı. Bunların yaprakları hemen döküldü. ‘Ya Eba Zer! Bir Müslüman Allah rızası için namaz kılınca, bu dalların yaprakları döküldüğü gibi, günahları dökülür’ buyurdu.
■ Resulullah buyurdu ki: Bir kimse, namazı eda ederse, bu namaz kıyamet günü nur ve burhan olur ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Namazı muhafaza etmezse, nur ve burhan olmaz ve necat bulmaz. Karun ile Fir’avn ile Haman ile ve Übey bin Halef ile birlikte bulunur.

■ İnsanın, Rabbine en yakın olduğu zaman namaz kıldığı zamandır.” Namaz kılan bir kimse, Rabbi ile konuşmakta, Ona yalvarmakta ve Onun büyüklüğünü ve Ondan başka her şeyin, hiç olduğunu görmektedir. Bunun için, namazda korku, dehşet, ürkmek hasıl olacağından, teselli ve rahat bulması için, namazın sonunda, iki kez selam verilir.

■ Farz namazdan sonra 33 tesbih, 33 tahmid, 33 tekbir ve bir de tehlil” emretmiştir. Bunun sebebi, namazdaki kusurlar tesbih ile örtülür. Layık olan, tam ibadet yapılamadığı bildirilir. “Tahmid” ile, namaz kılmakla şereflenmenin, Onun yardımı ve eriştirmesi ile olduğu bilinerek, bu büyük nimete şükredilir, hamd edilir. “Tekbir” ederek de, Ondan başka ibadete layık kimse olmadığı bildirilir.

■ Arada işlenilmiş olan küçük günahlardan kul hakkı bulunmayanları yok ederler. Küçük günahları affedilerek bitmiş olanların, büyük günahları için olan azaplarının hafiflemesine sebep olurlar. Büyük günahların affedilmesi için tövbe etmek de lazımdır. Büyük günahı yok ise, derecesinin yükselmesine sebep olurlar. Beş vakit namazı kusurluların affına a, cuma namazları neden oluşturur.

BİR DAMLA:

■ Bir kimse, namazı eda ederse, bu namaz kıyamet günü nur ve burhan olur ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Namazı muhafaza etmezse, nur ve burhan olmaz ve necat bulmaz.

Sonuç olarak deriz ki, namazla, cennete giden en sağlam ipi elimize almış oluruz!

> Yeni Meram >Yazarlar > NAMAZIN FAZİLETİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.