YAZARLAR

■ Beş vakit namaz ve cuma namazı, gelecek cumaya kadar ve ramazan orucu, gelecek ramazana kadar yapılan günahlara kefarettir.

Büyük günah işlemekten sakınanların küçük günahlarının affına sebep olurlar.

***

Anamın, gelenekselleşmiş bir sözü vardı;

“Namaz, adamı yolda komaz!”

Rahmetli anamın bu özsözü kuşkusuz bizleri namaz kılmaya özendirmek içindir.

■ Evsani bissalati vezzekati madumtu haya. Rabbim, sağ olduğum sürece namaz kılmayı, zekât vermeyi emretti

Her ilahi dinde namaz ve oruç vardır. Diğer ilahi dinlerdeki namazın, İslâm’daki namazla aynı olması gerekmez. Örneğin, Mardin’de Süryani Hıristiyanlar günde 7 kez aynen bizim namazımız gibi kıyamlı, rukûlu ve secdeli namaz kılarlar.

■ İnsanın, Rabbine en yakın olduğu zaman namaz kıldığı zamandır. Namaz kılan bir kimse, Rabbi ile konuşmakta, O’na yalvarmakta ve O’nun büyüklüğünü ve O’ndan başka her şeyin, hiç olduğunu görmektedir. Bunun için, namazda korku, dehşet, ürkmek hasıl olacağından, teselli ve rahat bulması için, namazın sonunda, iki kez selam verilir.

İslamın beş koşulundan en önemlisi, namazdır ve dinimizin direğidir. Namaza dururken, “Allahü Ekber” demek, Allahü teâlânın, hiçbir mahlukun ibadetine muhtaç olmadığını, her bakımdan hiçbir şeye ihtiyacı olmadığını, insanların namazlarının, ona faydası olmayacağını, bildirmektedir.
Namaz içindeki tekbirler ise, Allahü teâlâya karşı yakışır bir ibadet yapmaya, liyakat ve gücümüz olmadığını, gösterir. Rükudaki tesbihlerde de bu mana bulunduğu için, rüku’dan sonra, tekbir yoktur.

Namaz müminin miracı olduğu için, namazın sonunda Peygamber efendimizin Miraç gecesinde söylemekle şereflendiği kelimeleri, yani Ettehıyyatüyü okumak emrolundu. O halde namaz kılan bir kimse, namazı kendine miraç yapmalı. Allahü teâlâya yakınlığının nihayetini namazda aramalıdır;
■ Farz namazdan sonra “33 tesbih, 33 tahmid, 33 tekbir ve bir de tehlil” emretmiştir. Bunun sebebi, namazdaki kusurlar tesbih ile örtülür. Layık olan, tam ibadet yapılamadığı bildirilir. “Tahmid” ile namaz kılmakla şereflenmenin, O’nun yardımı ve eriştirmesi ile olduğu bilinerek, bu büyük nimete şükredilir, hamd edilir. “Tekbir” ederek de, O’ndan başka ibadete layık kimse olmadığı bildirilir.

■ Arada işlenilmiş olan küçük günahlardan kul hakkı bulunmayanları yok ederler. Küçük günahları affedilerek bitmiş olanların, büyük günahları için olan azablarının hafiflemesine sebep olurlar. Büyük günahların affedilmesi için tövbe etmek de lazımdır. Büyük günahı yok ise, derecesinin yükselmesine sebep olurlar. Beş vakit namazı kusurlu olanların affolmasına, cuma namazları sebep olur. Cuma namazları da kusurlu ise, ramazan oruçları sebep olur.

■ Bir kimse, namazı eda ederse, bu namaz kıyamet günü nur ve burhan olur ve Cehennemden kurtulmasına sebep olur. Namazı muhafaza etmezse, nur ve burhan olmaz ve necat bulmaz.

Sonuç olarak deriz ki, namazla, cennete giden en sağlam ipi elimize almış oluruz!

BİR DAMLA:

■ Parça parça parçalansan, ateşte yakılsan bile, Allahü teâlâya hiçbir şeyi şerik yapma! Farz namazları terk etme! Şarab içme! Şarab, bütün kötülüklerin anahtarıdır. Şarab ve alkollü içkilerin hepsi aklı giderir. Aklı olmayan, her kötülüğü yapabilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > NAMAZ, ADAMI YOLDA KOMAZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.