YAZARLAR

Geçit zengini bir şehirde yaşıyoruz. Yayalar olarak kendimizi şanslı sayacağımız bir çok nedenden biride geçitler.

Alt geçitler, üst geçitler, köprülü kavşaklar, kaldırımlar derken bu şansımız daha da artıyor.

17 Şubat 2013 Pazar günü Nalçacı Caddesi trafiğe kapatıldı. Aslında bir hafta önce bu karar verilmişti. Ancak Açık Öğretim Sınavı gerekçesiyle üst geçit montajları iptal edildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu’daki Nalçacı Caddesi’ndeki üst geçitleri, ömrünü tamamladığı için Haziran ayında yıkmıştı.

Sekiz aydan bu yana, üst geçit olmadığı için onlarca vatandaş tramvay tellerinin üzerinden atlayarak karşıdan karşıya geçiyorlardı.

Bir anlamda ölümüne bir geçişti bu geçiş.

Üst geçitlerin yıkılmasının ardından özellikle çift şeritli yolun karşısındaki okuluna gitmek isteyen öğrenciler, hızla akan araç trafiğini aştıktan sonra caddeyi boydan boya kesen ve tramvay yolunda bulunan tellerin üzerinden veya altından geçmeye başladılar diye yazdı haberciler. Bu görüntüler okulların birinci kanaat döneminde devam etti!…

Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de, ‘Yürüyen merdivenli, asansörlü 2 yeni yaya üst geçidinin yapımına başlandı. 3 ay sonra yaya üst geçitleri tamamlanıp, yerine montajlanacak’ demişlerdi.

Laf söylendi, ardı gelmedi. Ayların üzerine aylar eklendi.

Bu arada okullar açıldı. Birinci yarıyıl bitti. Çocuklar karnelerini aldılar. On beş günlük tatil başladı, o da bitti.

Ve tekrar okullar açıldı…

Yaya üst geçitlerimiz yıkılışından sekiz ay sonra hizmete girmeye karar verdi!…

Ancak bu gecikmenin nedenleri de duysak fena olmaz!…

Yaya üst geçidi niçin yapılır?

Trafiğin yoğun olduğu, okulların bulunduğu karşıdan karşıya geçişin tehlikeli ve riskli olduğu yerlere insan hayatına verilen önemi gösterme adına belediyelerimizin yaptığı bir hizmet üst yada alt geçitler.

Nalçacı’da üst geçitler kaldırıldığında şikayet eden oldu mu?

Sızlanan oldu mu?

Olmadı…

Ancak vardır bir bildikleri diyenleri duyduk…

Yaya üst geçitlerimizi zamanında isteriz diye Belediyenin kapısına yürüyenler oldu mu?

Olmadı..

Okullar tatile girdi, nasıl olsa yetiştirirler ezzahar diye konuşanlara şahit olduk!…

Okullar açılıyor, yarın çocuklarımız ne yapacak, yaşlılar, engelliler dünya kadar yolu nasıl geçecekler, nasıl yürüyecekler diye düşünen oldu mu?

Oldu…

Duyan olmadı, seslerini bir yerlere duyuramadılar.

Başladık, başlıyoruz, yapılıyor, bitiyor, az bir şey kaldı.

Az biraz sabır denildi, bu günlere gelindi.

Bunları konuşan, ne yapıyorsunuz, neden bu kadar beklediniz, bu yapılan gavur eziyeti gibi bir şey diyen oldu mu?

Olmadı!..

Şikayetler oldu tabi?

Efendim biz şikayet etmesini biliriz, aslında pekte severiz. Ancak öyle ortaya çıkıp, siz bunu nasıl böyle yaparsınız demeyiz. Diyemeyiz!..

Kapalı kapılar arkasında, bürolarda, ev toplantılarında, yahu çoluk-çocuk bayağı bir eziyet çekiyor, benden duyulmuş olmasın, benim ismim geçmesin bir söyleyiverin diye cılız, saman alevi parlamasını andıran bir tarz ve tonda konuşuruz.

Kendimizin söyleyip, kendimizin dinlemesi makbulümüzdür!

Tahir Bey duymasın diye de ekler insanlar.

Neden duymasın Tahir Bey?

Ayıp mı olur, günah mı?

Tahir Bey duymalı!…

Tahir Bey görmeli!…

Duyamıyorsa, göremiyorsa etrafındakiler duyurmalı, göstermeli, söylemeli…

Üst geçitler geciktiği için, zamanında yapılamadığı için bu şehirde bir çok çocuk ve vatandaş hayatını kaybetti.

Örnek vereceksek, Şeker İlköğretim Okulunun önündeki üst geçit yapılıncaya kadar kaç öğrencinin öldüğünü açın bir araştırın.

Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Nalçacı Caddesi’nde ki üst geçitleri yenilemek için neden bu kadar beklenildiği sorusunun bir cevabı olmalı.

Bu iş Nasreddin Hoca hikayesine benzedi.

Eşeğini kaybedip, sonra bulan Hocanın hali neyse, Nalçacı caddesinin hali de aynen öyle.

‘Üst geçitler pekte iyiydi, neden kaldırdılar ki, ülen abi, bir anda yokluğuna da alışıvırdık!…’ diye konuşan ve soru sormaktan imtina eden insanlar olduğu sürece, Belediye bu üst geçitleri yaza doğru yapsa kim ne diyecekti ki?

Üst geçit, adı üzerinde yaya üst geçidi. Yaya ile başlayan ne varsa bundan böyle önce bir düşünün, sonra kararınızı verin. Yayalara bu şehirde ne kadar değer verildiğini bir başka yazımızda anlatırız inşallah!…

Nalçacı Caddesi’nde nihayet ölümüne geçişler bitti. Bu süreyi çok şükür kazasız belasız atlattık diye bu kadar gecikmeyi, bu şehre yaşatanlara neredeyse teşekkür edeceğiz!…

> Yeni Meram >Yazarlar > NALÇACI CADDESİNDE ÖLÜMÜNE GEÇİŞ BİTTİ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.