Torku Jelifest

Mustafa Akış, gençlere yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

  • Giriş Tarihi: 9.03.2017 13:31
  • Güncelleme Tarihi: 13:31
Mustafa Akış, gençlere yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Konya İl Temsilciği tarafından organize edilen programda gençlere Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.

Mutlu Akü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Konya İl Temsilciği tarafından organize edilen programda gençlere Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.
Ali Okutan Anadolu Sanayi Sosyal Tesislerinde çalışan gençlerle bir araya gelen Akış, daha sonra Yoldaki İşaretler Erkek Öğrenci yurdundan üniversiteli gençlere sistem değişikliğinin neden gerekli olduğunu anlattı.
Gelecek nesillere yönetilebilir bir Türkiye bırakmanın önemine dikkat çeken Akış, “Asıl bu sistem gelecek nesillerimiz için değişmelidir. Çocuklarımız ve gençlerimizin daha yaşanılabilir bir Türkiye’de hayatlarını sürdürebilmeleri için sistem değişikliğine ihtiyaç vardır. 16 Nisan tarihinde gerçekleşecek referandumdan evet çıkacağına olan inancımız tamdır. Çünkü milletimiz bu referandumda geleceğini oylayacağını biliyor. Yeni sistem ile birlikte çift başlılık ortadan kalkmış olacak. Hükümetler ve Cumhurbaşkanlığı makamı arasındaki fikir ayrılıkları ortadan kalkmış olacak. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi bize Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra lazım. O’nun liderliğinde zaten istikrarsızlıktan söz edilemez. Türkiye’nin Erdoğan dönemindeki ilerlemeleri ve yatırımları ortadadır. Hem mevcut sistemimi hem de önümüzdeki sistemi son 15 yıllık süreçle okumaya çalışırsak hata ederiz. Recep Tayyip Erdoğan hikayesi olan bir kahramandır. Bir özgül ağırlığı vardır. O’nun özgül ağırlığı temsil ettiği makamın çok çok önüne geçmiş durumda. Yakın tarihimizdeki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasındaki tartışmaları hatırlayın. Bu örnekler çoğaltılabilir. Geçmiş yıllarda yaşanan bu tartışmalardan dolayı Türkiye birçok defa istikrarsız süreçlere girmiştir. Artık Türkiye’nin makası değiştirmesi gerekmektedir. Bu Türkiye için bir beka sorudur. Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile istikrarsızlık ortadan kalkacak. Türkiye 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyecektir” dedi.

“İstikrar gelecek iş kaygısı bitecek”

Gençlerin en önemli sorunlarından birisinin iş kaygısı olduğuna dikkat çeken Başdanışman Akış, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zamandan bu yana kadar ortalama her 16 ayda bir hükümet değişikliği oldu. Böyle bir ortamda istihdamdan ve istikrardan bahsetmek çok mümkün olmuyor. Son 15 yıllık istikrarlı süreç Recep Tayyip Erdoğan’dan kaynaklıdır. Eğer Erdoğan gibi bir lider olmasaydı istikrarsız süreçler devam ederdi. Genç kardeşlerimizin gelecek kaygısı duymamaları için istikrar ortamının devamına ihtiyaç vardır. Yeni sistemle birlikte istikrar ortamı istihdam ve iş kaygımızı giderecektir. Yeni sistemin istikrarı perçinleyeceğini düşünüyorum. İnşallah yeni sistemle yarınlarımız dünden daha iyi olacak” diye konuştu.

“Kimlerin hayır dediğine dikkat etmek gerekiyor”

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile alakalı çok fazla manipülasyon yapıldığına değinen Akış, Türkiye’deki vesayetçi yapıyı yıkmak için sistem değişikliğinin gerekliliğine dikkat çekti. Mustafa Akış, “16 Nisan’daki referandum için hayır diyenler teröristtir demiyorum. Ancak kimlerin hayır dediğine de dikkat etmek gerekiyor. Bugün 15 Temmuz’da, ülkemizde hain darbe girişiminde bulunan FETÖ hayır diyor. PKK terör örgütünün sözde yöneticileri hayır kampanyası ile alakalı videolar çekip yayınlıyor. Türkiye’nin ne kadar düşmanı varsa sistem değişmesin, vesayetçi yapı devam etsin diye hayır kampanyasına destek veriyor. İşte son günlerde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bakanlarımızın ifade özgürlüğünün engellenmesi ve oradaki vatandaşlarımızla buluşturulmamasının nedeni de budur. Bilinmelidir ki bugün hayırcı cephe de Türkiye’nin içerde ve dışarıdaki düşmanları yer almaktadır. O yüzden vatanını, milleti, ülkesini ve gelecek nesilleri düşünen milletimizin kimlerin hayır dediğine dikkat etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“CHP gençlere güvenmiyor”
Anayasa değişikliği ile alakalı ana muhalefet partisinin seçilme yaşındaki değişiklik ile alakalı itirazlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hala ekranlarda seçilme yaşının 18’e indirilmesi ile alakalı yalan, yanlış ifadeler veriyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun zaten yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini bilmediği de ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu yeni sistemde Başbakanlık diye bir makamın olmayacağını dahi bilmezken, gençlerimize yanlış bilgiler vermekte ısrar ediyor. Güya seçilme yaşının 18’e indirilmesi hükümetin üst yöneticilerinin çocukları içinmiş. Bu sistemde bakkalın, işçinin, memurun çocukları milletvekili seçilemezmiş. Ben Konya’nın Beyşehir ilçesinde doğdum. Benim babam Beyşehir’de bakkaldı ve ben AK Parti’den Konya milletvekili seçildim. Genç yaşta milletvekili seçilen bir diğer arkadaşımız Hamza Dağ’ın babası cami imamıdır. Nevşehir milletvekilimiz Ebubekir Gizligider’in babası esnaftır. Bu örneklerden AK Parti’de daha çok var. Sayın Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere verdiği önemi hiçbir zaman anlamadı ve sanıyorum artık da anlamayacak. Recep Tayyip Erdoğan siyasete ilk adım attığı günden bu yana her zaman gençleri ön planda tutmuştur. Gençlerin her zaman Cumhurbaşkanımızın gönlünde ayrı bir yeri vardır. Bugünün gençleri yarının Türkiye’sini yöneteceği için seçilme yaşı 18’e indirilmiştir. Ben inanıyorum ki bugün buradan Türkiye’yi yönetme bilgi ve donanımına sahip genç kardeşlerimiz de milletvekili olabileceklerdir. Çünkü Cumhurbaşkanımız sizlere inanıyor ve sizlerin Yeni Türkiye’de söz sahibi olmanızı istiyor” dedi.> Yeni Meram >Konya > Mustafa Akış, gençlere yeni Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı
HABER YORUMLARI