YAZARLAR

“MÜSLÜMAN KARDEŞİMİN AYAK KOKUSUNU BİLE ÖZLEDİM!” - EROL SUNAT - YENİ MERAM GAZETESİ

Yazımın başlığı, engelli bir kardeşime ait! Bir engelli kardeşimizin, Camilerimizde alnını secdeye koyabilme hasretini dile getiren bu cümleyi lütfen herkes iyice bir düşünsün ve irdelesin.

Engelli kardeşlerimiz, toplum içerisinde herkes gibi rahatça yaşamak, dolaşmak, işlerini görebilmekve hasret kaldıkları ibadetlerini kendilerine engel çıkartılmadan yapabilmek istiyorlar.

İstedikleri çok şey mi?

*****

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla hemen birçok kurum, birçok yetkili tarafından yazılı ve sözlü açıklamalar yağmur misali yağmaya devam ediyor.

Bu açıklamalar geçen yılda böyleydi, ondan önceki yıl da, daha öncekinde de…

Sizi unutmadık, unutmayacağız, her defasında hatırlayacağız diyorlar!

Bütün bir yıl boyunca, engellilerinin dileklerini isteklerini engellemekle geçirdikten sonra, bu ne perhiz, bu lahana turşusu diyeceğiz, lakin böylesine anlamlı bir hafta da, demek istemiyoruz!

Ah sevgili okurlar ah! İnanın, engel bizim beynimizde! İnanın, engel bizim kalbimizde!

Nedenine gelince…

Geçtiğimiz yıllarda, engelliler için ne istenmişse neredeyse hiç birinin tam olarak yerine getirilmediğini üzülerek yazıyorum.

Büyükşehir Belediyemiz, İl Müftülüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz engelli kardeşlerimize verdikleri sözleri, vaatleri yerine getirmeme konusunda aynı noktadalar.

Engelli kardeşlerimiz bu kurumlarımıza kırgınlar!

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Uğur İbrahim Altay!

Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilmiş olmanız, en çok engelli kardeşlerimizi sevindirdi. Bunun nedenini, engelli kardeşlerimiz, “ Uğur İbrahim Başkan, bizim dertlerimizi dinleyen, bize sahip çıkan, bizlerinde çok sevdiği biri, onun bu göreve gelmesine en çok biz sevindik ” diye açıklıyorlar.

Sanıyorum, engelli kardeşlerimizin Büyükşehir cenahından artık yüzleri gülecek…

Önce sayın Altay’dan engelli kardeşlerimiz adına bir ricada bulunarak başlayalım sözlerimize.

Büyükşehir Belediyemize bağlı Engelliler Şube Müdürlüğü var.  Bu Şubenin başında, kuruldu kuru lalı engelli kardeşlerimizin derdinden, dilinden ruhundan, halinden, ahvalinden anlayacak kendilerinden biri atanmadı. Türkiye’nin birçok İlinde, bu konuda ki, Müdürlük ve Daire Başkanlığı görevinde engelli kardeşlerimiz görev yapıyorlar. Sağ olsun sayın Akyürek, iki yıldır kendisine ilettiğimiz bu konuyu dikkate dahi almadı. Engelli olmayan birinin, engelli kardeşlerimizi anlayamadığını defalarca yaşanan örneklerle anlatmaya çalıştık, henüz bir sonuca ulaşamadık. Konu şu an sizin önünüzde, sayın Altay!

Engelli kardeşlerimizin mağduriyet yaşadığı konular, ilgili dairelere, kendilerini anlayan bir sorumlu olmadığı için detaylı bir şekilde aktarılamıyor, anlatılamıyor.

Engelli Şube Müdürlüğünün Daire Başkanlığına dönüşme durumununda engelli kardeşlerimize yapılan vaatler arasında bulunduğunu da hatırlatmak isterim.

Takdir sizin!

*****

İl Müftümüz sayın Ahmet Poçanoğlu!

Yazımın başlığı, engelli kardeşlerimizin olması gereken, yapılması gereken, kendilerine o imkanların sağlanması gereken içten, samimi ve gönülden bir dilek.

Yaklaşan mübarek Ramazan ayı münasebetiyle tekrar tekrar yazdığımız bir konuyu, tekrar dile getirmek ve sizinle de paylaşmak istiyorum. Engelli kardeşlerimiz camilerimizde alınlarını secdeye koymak istiyorlar.

Bir engelli kardeşimiz, “ Müslüman kardeşimin ayak kokusunu bile özledim. Üstündeki elbisenin tozunu, kirini özledim” diyor.

Günümüz teknolojisi, cami girişlerinden tutun, engelli kardeşlerimizin abdest alma ve tuvalet ihtiyaçlarını kolayca halledebilecek düzeyde artık. Yok, yapılamaz, imkansız, mümkün değil diye bir şey yok! Lakin, henüz engelli kardeşlerimizi anlayabilmiş, ihtiyaçlarına göre düzenlemeler yapabilmiş değiliz.

Mesela, Hacıveyiszade Camisine engelli kardeşlerimiz için asansör yapılmış. Asansörden inen engelli kardeşlerimiz, içeri girecekler, girişte setler var. Setler yüzünden güçlük çekiyorlar!

Yeni yapılan camilere engelliler için kolaylıklar sağlanması, eski camilerde ise engellilere kolaylıklar sağlanması yazıları çıkalı çok oldu. Engelli kardeşlerimizin bu konulardaki şikayetlerinin tatlıya bağlanması dileriz sizinle birlikte başlar.

*****

İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Mukadder Gürsoy!

Engelli çocuklarımızın eğitim gördüğü bazı okulların tuvaletleri, engelli öğrenciler yokmuş gibi düzenlenmiş. Mesela ikinci katta bulunan bir tuvalete nasıl gitsinler? Okul tuvaletleri, engelli öğrenciler düşünülerek yapılan, kaç tane okulumuz var? Yeni yapılan okullarımızda bu konu dikkate alınıyor mu?

Bu ve benzer konularda engelli kardeşlerimiz, sizden de güzel haberler bekliyorlar!

*****

Sevgili Başkanlarımız, kurumlarımızın saygıdeğer yöneticileri!

Engelliler haftası münasebetiyle, engelli kardeşlerimizle, yan yana, toplu halde, ayrı ayrı fotoğraf çektirmekle…

Kareleri hemen herkesle paylaşmakla, şu kadar beğeni almışız, şu kadar yorum yapılmış demekle…

Başkanımız engellilerle, Başkanımız engelli kardeşlerimizi unutmadı, Engelli gençler, Başkanımıza sarıldılar diye haber yapmakla….

Bu kardeşlerimizle ilgilenmiş, alakadar olmuş, onların gönüllerini almış olmuyorsunuz!

Onları yine kendileriyle ve çözülemeyen dertleriyle baş başa bırakmış oluyorsunuz!

Engelli kardeşlerimizi sevindirmek mi istiyorsunuz?

Gelin, bu hafta onlara müjdeler vereceğiniz, yüzlerini güldüreceğiniz, kalplerini ferahlatacağınız bir hafta olsun.

> Yeni Meram >Yazarlar > “MÜSLÜMAN KARDEŞİMİN AYAK KOKUSUNU BİLE ÖZLEDİM!”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.