kapat
Ruşeym Torku

Mültecilere İftar Verildi

  • Giriş Tarihi: 22.07.2013 9:06
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Mültecilere İftar Verildi

Anadolu İnsani Yardım Derneği tarafından Konya’da Suriye, Sudan ve Somalili mültecilere ve Konya ve ilçelerindeki İHH-Ayder gönüllülerine iftar yemeği verildi.

Diltaş Tesislerinde düzenlenen iftar programı Gazzeli Beha El Mısri’nin Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Yapılan duanın ardından ezanın okunmasıyla beraber iftarlar açıldı. İftarların açılmasından sonra kürsüye çıkıp kısa bir konuşma yapan İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, dünyada eziyet gören Müslümanlardan bahsederken katılımcılar duygulu anlar yaşadı.
Oruç, “Ne kadar büyük bir nimetin içindeyiz. Allah ne kadar büyük bir nimet vermiş bizlere. Gözlerimizi kapatıp Afrika’da yaşadığımızı düşünelim. Soframızda buz gibi sularla iftarımızı açtık. Bırakın buz gibi suyu, ellerimizi yıkayamayacağımız kirlilikteki sulara ulaşmak için saatlerce yürümek zorunda kalmış ve çocuklarımızın sofrasına koymuş bir anne baba olduğumuzu düşünelim. Basit bir ameliyat olmasına rağmen, Somali’de Nijer’de doktor olamadığı için katarakt hastalığından dolayı yaşamımızı görmeden devam ettirdiğimizi ve gözlerimizi hiç açamayacağımızı düşünelim. Düşünelim ondan sonra hep beraber şükredelim” dedi.
Konuşmasını devamında Oruç ,”Sonra bugün en büyük sıkıntıların yaşandığı Hama’da yaşadığımızı düşünelim Bombaların üzerimize düştüğünü, seslerinden çocuklarımızın ne kadar korktuklarını düşünelim. O bombaların evimize düştüğünü, yakınlarımızı, çoluk çocuğumuzu kanlar içinde gördüğümüzü düşünelim. Burda Gözlerimizi açıp şükredelim. Ama olay o kadar bize yakın ki o göz açıp kapayıncaya kadar yakın” ifadelerini kullandı.
Program Suriye’de üzerine düşen bomba sonucunda bir bacağını kaybeden Malik adındaki çocuğun dramatik hayatını anlatan sinevizyon gösterisiyle sona erdi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Mültecilere İftar Verildi
HABER YORUMLARI