YAZARLAR

“Sırtıma giymişim ecel kumaşım

Vuruşmadan asla kestirmem başım

Henüz delikanlı on beştir yaşım

Hidayet Mevla’dan der, ağlar Mısır.

Bayram salaları okunmaz oldu

Yakub Yusuf’una bakınmaz oldu

Bayram ziynetleri takınmaz oldu

Mukadder böyleymiş der, ağlar Mısır.”

***

Mısır da yaşananlar vahşet ve cinayet!

Dünya kamuoyunun tepki göstermemesi ise tam bir rezalet ve insanlığa da hıyanettir.!

Mısırda,1798’de sahneye konulan sinsi oyunun, şimdi 2013 versiyonu sahneleniyor!

Fransa; Osmanlı toprağı Yakup illerini işgal ederken batılı devletler sessizce bekliyor, türküleri duymuyorlardı. Napolyon Arapça bildiriler dağıttırıyor, halkı aldatıyordu;

Memleketinizi zapt etmeye değil, sizleri mütegallibe ve işgalcilerden kurtarmaya geliyorum!”

Sonra da ortaya koyduğu yalanın dozunu giderek artırıyordu;

“Devlet-i Aliyye’nin müttefiki Fransızlar, biliniz ki sizin dininize ve peygamberinize hürmetkârdır. Müslümanların baş düşmanı Papa’nın tahtgâhı Kızıl Elma’yı tahrip etmiş olmakla Fransızlar da Müslüman sayılır.”

Ama sonuç hiç de olmadı. Fransızlar

Mısır’da onur kırıcı oyunlarını sahneye koydular. Mısır halkı da Batınının ikiyüzlü tutumunu anlamakta gecikmedi. Tarih şimdi yeniden tekerrür etti, Mısır halkı umutlarını tarihin aydınlık pencerelerine çevirdi. Mısırı Osmanlı topraklarına katan, adaleti egemen kılan yönetim biçimini uygulayan Sultan Selimin ruhuna çağrıda bulunuyorlar;

“Bilmem hayal midir, yoksa düş müdür

Uyan Sultan Selim bağrın taş mıdır?”

***

Osmanlı tahtına geçen Sultan Selim, Çaldıran’da Safevileri yenip müjdelenen toprakları fethetmek için harekete geçti; Mercidabık’ta, Kansu Gavri kumandasındaki Memlûklü ordusunu bozguna uğrattı. Mısır’a kadar ordunun önünde çölden başka engel kalmamıştı. Sina Çölü’nü geçerken de ilahi yardım gibi yağmur yağdı. Ordu, hiç su sıkıntısı çekmeden Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarına geldi. Geriye kalanlar Kahire’de toplanıp Toman-bay’ı hükümdar seçti, yeni

savaşa hazırlanılırken Yavuz Selim, askeri dehasıyla düşmanın toplarını kullanmalarına olanak sağlamamak için Mukattam Dağını arkadan dolaştı, yanlardan ve gerilerden taarruz etti. İki gün bütün şiddetiyle devam eden savaş, Osmanlı ordusunun zaferiyle sonuçlandı. Padişah, zaferden üç gün sonra kenti gezdi. Savaş meydanından kaçan Tomanbay, iki kez daha saldırdı, ikisinde de yenilince idam edildi. Fetihten sonraki ilk cuma namazını Melik Müeyyed Câ-mii’nde kılan padişah, hatibin, iadınınm “Hâkimü’l-Hare-meyni’ş-Şerîfeyn şeklinde zikretmesine karşı çıktı “Hâdirnu’l-Harerneynî’ş-Şerîfeyn” şeklinde düzelttirdi.Adının böyle söylenmesi üzerine secdeye kapanıp ağladı.Yavuz Selim

Kahire’de kaldığı sürede Mısır’da Osmanlı idâri teşkilatı kuruldu. Mekke şerifi de oğlunu göndererek Kâbe’nin anahtarlarını ve mukaddes emanetleri Yavuz’a teslim etti.

Süveyş Kanalı açılınca Mısır’ın önemi de arttı. Hint yolu kısalmıştı. Bu da İngilizlerin Mısır’a göz koymasına olanak sağladı. Mısır, İngiliz ve Fransızlardan borç almış, ödeyememişti. İki devlet borçlarına karşılık Mısır maliyesine el koydu. Mısır’da isyana neden oldu. İngilizler isyanı bahane ederek Mısır’ı işgal etti. Osmanlı, itiraz etti yapacak başka bir şeyleri olmadığından İngilizlerle anlaşmak zorunda kaldı.
♦Mısır toprağı hukuken Osmanlının sayılacak, vergisini alacak, İngilizler ve Osmanlılar birer komiser bulunduracaktı.

Mısır görünüşte Osmanlıya bağlı kaldı. Ancak I.Dünya Savaşı’nda İngiltere Mısır’a el koyduğunu açıkladı.

Mısır’da bugün oynan oyun, batılı egemen güçlerin bildik senaryolarına dayalıdır; tarih bu bağlamda tekerrür ediyor; böyle biline!

> Yeni Meram >Yazarlar > “MUKADDER BÖYLEYMİŞ DER; AĞLAR MISIR”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.