YAZARLAR

Çalışanlar için ne güzel nimetler, ne mükemmel armağanlar vardır.

■ Çalışanlar kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar.
***
Onlar müthiş üçlüydü.

Üçü de Konya Milletvekiliydi.

İkisi uzun süre Bakanlık yaptı.

“Önce Konya” sloganı ile hareket ettiler.

Yurt ölçeğinde de kalıcı hizmetlere imza attılar.

Şimdi Bakan fakiri olduğumuza bakmayın, geçmişte tam tersi bakan zenginiydik; “bakanımız” çoktu. Bakanımız çoklaşınca sorunların çözümü de sürekli ivme kazandı; Konya, Konya oldu; bugünlere dek geldi.

Onlar müthiş üçlüydü;

Sükan, Dağdaş ve Necati kalaycıoğlu.

Bu üç yıldızdan son olarak Necati Kalaycıoğlu da bu dünyadan kayıp gitti.

■ Faruk Sükan Efsanesi;

İç İşleri Bakanlığı döneminde Dr. Faruk Sükan, 42 plakalı araçlara, büyük trafik polislerine selam durduran yürekli bir Konya insanıydı. O, bir zehir hafiyeydi, O bir Faruk abiydi, tüm Konya’nın ağabeyiydi. Bir sözü iki kez yinelemez, bir emri ikinci kez vermezdi; birincisinde tüm kapılar açılır ve sorunlar çözülürdü. Politikanın güler yüzüydü, sürekli mütebessimdi. Agresif değil sıcaktı, sevecendi O, Faruk abiydi. Aşırıları, marjinalleri, üç kağıtçıları, düzenbazları hokkabazları, çalanları ve çırpanları nefes alış verişlerinden anlardı;

O, efsane İç İçleri Bakanıydı, O, Faruk abiydi.

Fakirin fukaranın yanındaydı, halkın içindeydi, onun Sağlık Bakanlığı döneminde hiçbir kimse hastanelerde para ödeyemediğinden dolayı rehin tutulmazdı. O, sevgi dolu bir insandı, O, efsane Sağlık Bakanıydı, O, sevimli ve babacan Faruk abiydi, O, Dr. Faruk Sükan’dı.

■ Bahri Dağdaş’a gelince…

O, bir Karslıydı,ancak daha çok Konyalıydı. Pancarın fahri profesörüydü. Konya Ovasına Pancarı O, getirdi, yöre ekonomisine önemli bir katkı sağladı. Gözbebeğimiz, alın terimiz Şeker Fabrikamızın ilk ziraat müdürüydü: Üreticilerle dirsek temasını hiç kesmedi. Konya halkıyla da iç içe oldu. Başarılarında bileti doğru adrese kesildi;

– Konya Milletvekilliği!

Konya Milletvekilliğinden bir sıçrama daha yaptı ve Tarım Bakanlığına kadar yükseldi. Tarımın babasıydı. O’nun döneminde, çiftçi kardeşlerimiz altın yılını yaşadı, hayvancılık tabana değil tavana vurdu, köylünün kentlinin yüzü güldü. Hayvan ithal etmiyor, dış satım yapıyorduk. Et fiyatları gaza basmadı, köylü, Atatürk deyimi gereği tam anlamıyla “efendilik” kürsüsüne çıktı. Gece demedi, gündüz demedi, çalıştı, göz nuru, alın teri döktü.

Kimlik cüzdanında doğum yeri “Kars” yazıyordu, ancak O, baştanbaşa Konya’ydı.

Necati Kalaycıoğlu…

Saadet zincirin son halkası…

Muhteşem üçlünün yaşama en son veda eden, Konya sevgisinin, çalışmanın güçlü motoru.

Bakan olmadı ama “bakan” kadar yetkilerle donatıldı, bu duruşa hak dilinde “sandalyesiz bakan” değerlendirmesi yapılıyor.

Tarım Bakanı Bahri Dağdaş, Bakanlıkta ona özel bir oda düzenledi. Bu oda “Konya’ya açık bir ev ” gibiydi. Kalaycıoğlu’ nun en önemli niteliği dert ve dilekleri yerinde saptamasıydı.

Geniş Konya coğrafyasında ayağını basmadığı yer kalmadı. O, siyaseti uzaktan kumandalı olarak anlamıyor ve algılamıyordu. Ova, dağ, bayır, yayla, dere, tepe, koşturdu, durdu.

Konya için yurt için başka çalışanlar yok mu? Elbette var. Örneğin, bu listeye Sayın Mehmet Keçecileri çok rahat ekleyebiliriz. O, Keçeciler ki, bakanlık, makamlarını hemşerilerine ardına kadar açtı; hiç kimseyi kapıdan döndürmedi. Konya’ya kalıcı bir çok hizmetler yaptı. Selçuklu Tıp Fakültesi ile birlikte onun eseridir. Daha buna benzer

Niceleri var. Konya halkı vefalıdır, kadirbilirdir, bütün bunları biliyor.

Sözü döndürüp dolaştırmadan biz yine bir öz söylemin ipine sarılalım; Fransızların da sarıldıkları gibi.

Geçmiş zaman olur ki, hayli cihan değer!

> Yeni Meram >Yazarlar > MUHTEŞEM ÜÇLÜDEN KİMSE KALMADI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.