YAZARLAR

Bilindiği üzere Seydişehir Müftülük binası Çarşı meydanındaki köhne binasında yaklaşık 28 yıldır hizmet veriyor, daha doğrusu vermeye çalışıyor.

Edindiğim bilgiye göre Seydişehir Belediyesi Seyit Harun Veli Camii çevre düzenlemesi projesini 2015 yılında hayata geçirmeyi planlıyor. Bu günlerde bu önemli projenin alt yapı çalışmalarına başlandı.

Proje tamamlandığı zaman Seyit Harun Camii, çevresi, çarşı meydanı, arasta çarşısı ve bu yerlere ait olan bağlantı yolları tamamen yeniden düzenlenecek, yeni yaşam ve sosyal alanlar oluşturulacak.

Zaten yoğun olan Seyit Harun Camii ve çevresine ziyaretçi sayısı daha da artacak. Gelen ziyaretçiler doğal olarak Şeyh Hacı Abdullah Efendi Türbesini de ziyaret edecekler. Bir bakacaklar karşılarında köhne bir müftülük binası.

İMKANLARI KISITLI

Seydişehir müftülüğü köhneleşmiş binası ile zaten kendisine bile yetmemektedir. Buna rağmen çok kısıtlı imkanları ile 1 müftü, 1 vaiz, 1 şef, 3 memur, 2 hizmetli, 1 şoför, 176 İmam- müezzin ve Kuran Kursu hocasına hizmet veriyor, daha doğrusu vermeye çalışıyor.

YENİ BİR BİNA KAZANDIRILMALI

Seydişehir müftülük binası 1990’lı yıllarda ve sadece üst katları alınmış, alttaki mobilya dükkanı müftülüğe ait değil.

Mevcut binada, idari kısım toplantı salonu ve bir de lojman var. Bina diyanet vakfına ait. Seydişehir’e yeni bir müftülük külliyesi yapılmalı. Şehrin merkezi bir yerinde daha modern ve insanların rahatça girebileceği bir mekanda olması gerekir.

Külliye içerisinde müftülük idari bina, konferans salonu, aile irşad bürosu, diyanet yayınlarının satış ofisi, gençlik merkezi, sosyal alanlar ve diğer birimleri bünyesinde barındıran modern görünümlü bir bina olmalı.

Seydişehir Müftülüğü mevcut binası ile 185 personeline bile hizmet verme imkanı yok. Bunun yanı sıra 64.000 nüfusa nasıl hizmet verecek.

Çevremizdeki müftülük binaları incelendiği zaman en köhne ve sahipsiz binanın Seydişehir müftülük binasının olduğu görülecektir.

Halkımızın bire bir sorularına cevap alabileceği, danışabileceği, özel konularını aktarabileceği bölümleri de bulunan bir binaya ihtiyaç vardır.

Doğrusu, Sosyo ekonomik ve kültürel yapısı, sportif faaliyetleri, gelişmişliği,modern bir kent ve temiz bir şehir olma özelliği ile bölgenin lideri olan Seydişehir’e mevcut müftülük binası yakışmamaktadır.

Seydişehir’in yeni müftüsünün ilk icraatlarından biri yeni bir müftülük binası yapılması için kolları sıvamasıdır.

Öncelikli olarak Kaymakam Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Mehmet Tutal ile görüş alışverişinde bulunmalı, birlikte arsa tespiti yapılmalı, daha sonra konunun üst makamlara iletilmesi için konsensüs sağlanmalı.

Yetersiz kalınan noktalarda Milletvekili Harun Tüfekçi ve Kalkınma Bakanı Müsteşarı Kemal Madenoğlu devreye sokulmalı.

Kısaca bütün imkanlar seferber edilerek gerek din adamlarımızı, gerekse Seydişehir’i çok iyi temsil edebilecek kampus şeklinde bir Müftülük binası kazandırılmalıdır.

Bu güne kadar bu önemli eksikliği görmemek ise hepimizin kusurudur.

> Yeni Meram >Yazarlar > Müftülük Binası İçler Acısı!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.