YAZARLAR

Müftü yalan söyler mi?-Yalçın İreş-Yeni Meram Gazetesi

İl Müftüsü değişti ve Konya son 4 yılda 3’ncü müftüyü gördü..
Prof. Dr. Ali Akpınar’dan boşalan İl Müftülüğüne Ahmet Poçanoğlu atandı..
Müftü denince önceki müftülerden biriyle yaşanan bir diyalogu anlatalım. Ola ki ders çıkartılır..
Konya’da bundan iki dönem önce bir müftü görev yapardı. Şükrü Özbuğday..
Bu adam piyasa değeri yaklaşık 120 bin TL olan makam otosu kullanırdı..
Makam şoförü de bulunan bu otomobille toplantılara, açılışlara ve yemek davetlerine koşar dururdu..
Bu arada Diyanetin düzenlediği ve Türkiye geneli kurum personelinin aileleriyle katıldıkları, sahil kentlerindeki lüks otellerde Allah bilir kaç parayla gerçekleştirilen kaynaşma toplantıları ile her ay bir başka ilçede düzenlediği lokmalı personel toplantılarına da katılır, yakıtı vakıf tarafından karşılanan bu aracı özel işlerinde de kullanırdı..
Gerek verdiği vaazlarda, gerekse çıktığı televizyon programlarındaki konuşmalarında çoğu zaman israfın haram olduğundan ve lüks yaşantının dinen hoş karşılanmadığından bahsederdi..
Bahsederdi ama kendisi ne yazık ki uygulamazdı ve anlattıklarıyla yaşantısının birbirini tutmuyor olması dikkatimizi çekince yazmak zorunda kalmıştım..
Yazmadan önce etik olması açısından hocayı birkaç kez aramama rağmen telefonlarıma çıkmayınca, edindiğim bilgiler doğrultusunda kendisine ithafen şunları yazdım..
“Hocam anlattıklarınızla yaşam şekliniz uyuşmuyor. Vakfın parasıyla alınan o makam otosunu satıp, yerine daha uygun fiyatlı bir araç almalısınız. Bu aracı özel işlerinizde kullanmamalısınız. Vakit geçsin, hareket olsun ve dostlar alışverişte görsün diye gerçekleştirdiğiniz toplantılardan vazgeçmelisiniz. Uygunsuz tayinler yapmamalısınız”
Yazıyı okuyunca beni arayan Özbuğday, “Keşke yazmadan önce beni arasaydın. Bu gazeteciliğe yakışır mı. Dikkat et, böyle haberler yaparsan biz de başka yollarda biliriz ona göre. Bilmeden yazma, makam otomuz vakıf tarafından alınmadı. Bu aracı Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil aldı. Yani Sanayi Odası üyeleri tarafından alındı. İçinde devletin ya da halkın bir kuruşu yok. Kafayı bize mi taktın, neden bizim kurum, sen din düşmanı mısın. Git emniyet müdürünün makam otosuna bak bakalım, oda lüks arabaya biniyor. Neden onu yazmıyorsun” dedi..
Neden müftülüktü? Başka kurumu belki anlarım, fakat bu şaşaayı müftülük yapınca yadırgamıştım..
Bunun üzerine Başkan Tahir Büyükhelvacıgil’e giderek sordum..
Ancak aracı kendilerinin almadıklarını, sadece bir miktar yardımda bulunduklarını söylemişti..
Yani müftü bey hem beni üstü kapaklı tehdit etmiş, hem de otomobili sanayi odası aldı demişti ve müftü beyle böyle bir küçük diyalog yaşamıştık..
Hayırlısı olsun bakalım. Giden gider gelen gelir. Bu arada yeni atanan Poçanoğlu’na hayırlı olsun der başarılar dilerim..

> Yeni Meram >Yazarlar > Müftü yalan söyler mi?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.