Torku Jelifest

Mistik Müzik Festivali başlıyor

  • Giriş Tarihi: 13.09.2018 11:15
  • Güncelleme Tarihi: 13:44
Mistik Müzik Festivali başlıyor

Hz. Mevlâna’nın 841. Doğum Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan 15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, 20 Eylül Perşembe günü başlıyor.

Mutlu Akü

Hz. Mevlâna’nın 811. Doğum Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan 15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, 20 Eylül Perşembe günü başlıyor.
Dünyadaki büyük kültür ve müzik lobilerinin, dünyanın en önemli mistik müzik festivallerinden (Dünyanın en iyi 8. festivali) biri olarak tescil ettiği Konya Mistik Müzik Festivali, 20 Eylül Perşembe günü başlıyor. Bu yıl yine 20 Eylül’de başlayacak olan festival 30 Eylül günü Hazret-i Mevlâna’nın Doğum Yıldönümündeki kapanış programıyla sona erecek. Dünyanın farklı coğrafyalarından, bugüne kadar 47 ülkeden 133 grup ile 715 sanatçının katıldığı festivalin 15. yılında İslam coğrafyasının en batısı ile en doğusundan ekipler ve sanatçılar Konya’da bir araya gelecek.
Özbekistan, Azerbaycan, Afganistan, İran, Irak-Kerkük, Lübnan, Fas ve İspanya’dan katılacak topluluk ve sanatçılar, Mevlana şehri Konya’da 15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nde yer almanın heyecanını yaşayacak.

8 ÜLKEDEN SANATÇILAR KONYA’DA BULUŞUYOR

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen basın toplantısında Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali ile ilgili açıklamalarda bulunan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar “15. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nde ülkemizden katılacak TRT ve 2 topluluğun yanı sıra 8 ülkeden sanatçılar yer alacaktır. 20 – 30 EYLÜL 2018 tarihleri arasındaki festival kapsamında 11 günde 12 performans gerçekleştirilecektir. Festivalin öncelikli olarak Türk-İslâm Coğrafyasının tümünü kuşatacak şekilde duyurulması ve tanıtılması için geçen yıl TRT (TRT 1, TRT Müzik, TRT World, TRT Avaz ve TRT Diyanet TV) ile başlattığımız birliktelik kapsamında, zaman zaman canlı ve festival sonrası kayıttan yayınlanması, daha büyük kitlelere ulaşılmasını sağlamaktadır” dedi.

KONSERLER HALKA AÇIK VE ÜCRETİSİZ OLACAK

Ehl-i Beyt Aşkına adlı TRT ile ortaklaşa yapılacak açılış konseri ile 25 Eylül 2018 tarihinde İranlı sanatçı Hümayun Şeceryan’ın konserinin Selçuklu Kongre Merkezinde diğer konserlerin ise MKM (Mevlana Kültür Merkezi) Sultan Veled Salonu’nda icra edileceğini belirten Yarar, saat 20.30’da başlayacak olan konserlerin halka açık ve ücretsiz olduğunu söyledi.

TRT 1 CANLI OLARAK YAYINLAYACAK

TRT 1 tarafından hazırlanan ve festivalin açılış konseri olan ‘Ehl-i Beyt Aşkına’ adlı konserin, TRT 1 tarafından canlı olarak yayınlanacağını belirten Yarar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen 100 Adet Billboard ve 200 Adet CLP ile hazırlanan görsel materyaller ile programlar, kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Konya şehir içi ulaşımındaki 700 otobüs, 500 minibüs ile tramvaylarda dijital tanıtım materyallerimiz yer almaktadır.”

FESTİVAL SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİLEBİLECEK
Günümüzde sosyal medyanın etki ve yönlendirme gücünün de dikkate alındığını ifade eden Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, vatandaşların www.facebook.com/konyamistikmuzikfestivali, www.twitter.com/MistikMuzikFest, www.instagram.com/mistikmuzikfestivali adlı sayfalardan Mistik Müzik Festivali ile ilgili gelişmeleri takip edebileceğinin altını çizdi.

Kader EŞİYOK> Yeni Meram >Konya > Mistik Müzik Festivali başlıyor
HABER YORUMLARI