kapat
Ruşeym Torku

Mısır’daki Katliama Tepki

  • Giriş Tarihi: 27.07.2013 17:13
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Mısır’daki Katliama Tepki

Mısır’da önceki gün yaşanan katliama, Konya SMMMO Başkanı İsmail Turan ve AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Soner Cesur tepki gösterdi.

AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Soner Cesur yaptığı yazılı açıklamada, “Daha bir yıl öncesine kadar Mısır halkının iradesiyle Cumhurbaşkanlığı makamına seçilen Muhammed Mursi’nin askeri müdahaleyle görevden uzaklaştırılması demokrasi adına utanç verici bir durumdur. Mısır ordusunun Muhammed Mursi’ye karşı düzenlediği müdahale sadece demokratik değerlere değil bütün insanlık onuruna indirilmiş bir darbe olarak tarihin utanç sayfaları arasında yerini alacaktır. Dünyanın neresinde, hangi gerekçeyle olursa olsun halkın iradesine palet çıkaran her türlü askeri darbeyi ve vesayeti şiddetle kınıyoruz. Mısır halkının iradesine karşı gerçekleşen askeri müdahalenin biran önce son bularak, evrensel demokratik normlar çerçevesinde, Anayasal meşruiyeti olan halk iradesinin daha güçlü bir şekilde tekrardan yönetime gelmesini temenni ediyoruz” dedi.

Konya SMMM Odası Başkanı İsmail Turan da yaptığı açıklamada, Mısırda darbeden çok hainlik yapıldığını belirterek, “Mısır’da ordunun asıl görevi kendi halkına silahlı saldırı yaparak onların ölmesine, yaralanmasına sebep olmak değil, bütün mısır vatandaşlarının hangi görüşte olursa olsun onların can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Ateş edenin de vurulanın da aynı anda “Allahu Ekber” dediği Arap ülkelerinde maalesef kirli emelleri olan güçlerin senaryoları oynamaktadır. Bu kirli güçler, Mısırdaki katliamı seyrediyorlar. Hatta buna darbe bile diyemiyorlar. Bu Müslüman dünyasına karşı batılı güçlerin düşmanlığıdır. Umarım Arap ülkeleri için kısa süre içerisinde barış ve kardeşlik havası yeniden hâkim olur” ifadelerini kullandı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Mısır’daki Katliama Tepki
HABER YORUMLARI