Ruşeym Torku

‘Mir-i Toprak’la’ Buluşmaya Hazırlanın

  • Giriş Tarihi: 5.11.2013 17:10
  • Güncelleme Tarihi: 22:51
‘Mir-i Toprak’la’ Buluşmaya Hazırlanın

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunu, 40 yıldır tiyatroyla yoğrulan bir isim; Işın Fırat. Alanya’da kısa adı GAKSA olan Geleneksel Anadolu Kültür Sanat Atölyesi’ni kurarak tamamen amatörlerle tiyatro çalışmaları yapıyor.

Why Note!?

Işın Fırat, eğitim çalışmalarını başarıyla tamamlayan 40 kişilik kadrosuyla Konya’da tiyatro severlere Mir-i Toprak adlı oyunu sunmaya hazırlanıyor. Amatör ruh ve profesyonelliğin buluşması 23 Aralık’ta

Tiyatro aşkını tarih merakıyla birleştiren Işın Fırat’la tiyatro üzerine konuştuk.

Öncelikle GAKSA’dan bahseder misiniz?

ALANYA Sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Merkezi Derneği, bünyesinde bulunan Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri uygulamalı tiyatro kursları açarak her yaştan, her kesimden insanı tiyatroyla haşır neşir olmaya davet ediyor. Atölyeyi ilk açtığımızda hedefimiz mesleksiz gençlerimizdi. Ne yapacağını bilmeyen, mağdur durumdaki ama hedefinde çalışmak olan gençlerimiz. Bu gençleri bulmak için yola çıktık. Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak ilk kursumuzu açtık. 108 öğrencimiz vardı. Ve büyük bir şaşkınlık yaşadık. Çünkü gerçekten de kursumuza gençlerin yanı sıra her yaştan, her meslek gurubundan katılım oldu. Bu ilgi bizi yüreklendirdi ve kurduğumuz atölyede çok güzel işlere imza atacağımızı anladık.

Kursiyerleriniz daha önce hiç sahneye çıkmamış, yalnızca izleyici olan kişilerden oluşuyor. Sıfırdan bir eğitim verip bu noktalara taşımak nasıl bir duygu?

Kursiyerlerimiz tamamen amatör. Yalnızca tiyatro sevdalısı olarak başladı. Ama çalışmalarımızı a’dan z’ye tamamen profesyonel bir ekiple sürdürdük. Biz aslında Alanya başta olmak üzere tüm Türkiye’nin sanat yaşamına bir şeyler katmak istedik. Sırf projeyi hazırlamamız yıllarımızı aldı. Gece gündüz çalıştık. İmkanlarımızı zorladık. Dönüp baktığımızda ise tüm bunlara değdiğini düşündük. Ortaya çıkan sonucun amatörlüğün çok ötesinde olduğuna şahit olduk.

Konya’da sahneleyeceğiniz Mir-i Toprak oyununun ekibi nasıl oluştu?

Projemiz zaten Kültür Bakanlığı destekli bir proje idi. Çalışmalarımızla Akdeniz Üniversitesi’nin dikkatini çekmişiz. Bizle bir protokol imzaladılar ve çalışmaları uzman öğreticilerle akademik bir yola taşımak istediler. Bunun üzerine ekibimizden 40 kursiyer kısa da olsa Konservatuar Tiyatro eğitiminde yer alan Diksiyon – Fonetik – Ses Eğitimi / Solfej – Mimik – Doğaçlama – Rol – Dramaturji – Tiyatro Tarihi hatta Eskrim dersleri alarak eğitildi. Bunların arasında 4 tanesi 60 yaşını aşkın. Hayata tiyatroyla atılmak isteyenlere imkan verdik. Bir de istihdam sağlamak istedik. Kursiyerlerimizin oyun çıkarıp bu oyunları sergilemesini, kendilerine maddi, manevi bir şeyler katmalarını istedik.

Mir-i Toprak. Bu oyunda tiyatro severler neyle karşılaşacaklar?

Bu oyun bir müzikal. Benim senaryosunu yazdığım – yönettiğim ve Kemal Günuç’un bestesini yazdığı müzikli bir oyun. Bereketli Toprak anlamındaki müzikalimiz uygarlıkların beşiği olan Anadolu’da 650 yıllık Osmanlı Dönemine ait zamanı anlatıyor. Dönemin toplumsal yapısını, yeniliklerini, eğitimini, müziğini ve giysi kültürünü anlatan en ünlü padişahların, Hasekilerin, Valide Sultanların ya da Akşemsettin, Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Barbaros Hayrettin Paşa, Ulubatlı Hasan, Mihr-i Hatun, Yunus Emre dönemin ünlü kadın şairlerinden Zeynep Hatun gibi değerli ustalara yer veren bir sahne gösterisi. Metin, dramaturji, dans ve sahne ayrıntılarıyla tam bir “bütünsellik” ve “tutarlılık” göstermeye çalışıyor. Mir-i Toprak Müzikali’nin amacı çok dinli, çok dilli ve çok kültürlü mozaiğimizin önemli bir parçası olan Osmanlı İmparatorluğu’nun, günümüzde ve gelecekte tanıtılması.

Oyun Konya’nın yanı sıra başka illerde de sahne alacak mı?

Biz oyunu sahnelemeye Konya’dan başlamak istedik. Daha sonra 12 ayrı ilde daha tiyatro severlerin karşısına çıkacağız. Başka ülkeler de planlamamız arasında.

Mir-i Toprak için 5 yılınızı ayırdınız. Hazırlandığınız başka projeniz var mı?

Mir-i Toprak’la birlikte en büyük hayallerimden biri olan “Bir Zamanlar Selçuklu” isimli oyun için çalışmalarımız sürüyor. Folklorik değil, ritmik bir çalışma. 6 yıldır üzerinde çalışıyoruz. Selçuklu kostümlerinin üretim atölyesi oluştu. Sırf kostüm çalışmaları için bile aylarımızı harcadık. Alaaddin’in kostümünü görebilmek adına İngiltere’ye gittik. Diğer çalışmalar da hızla sürüyor. Bizim çok önemsediğimiz bir proje. Anadolu Kavimleri 2014 yılı içinde ele alınacak. Hiçbir oyunumuzda dekor yok. Teknik var. Meping . Selçuklu’da bu teknik uygulanıyor. Hologram tekniği. Projeksiyon ve perdelerle yapılıyor. Hepimiz merakla ve heyecanla sahne alacağımız günü bekliyoruz.

Zeliha BOZDEMİR-Çiğdem KURUT


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Mir-i Toprak’la’ Buluşmaya Hazırlanın
HABER YORUMLARI