Torku Jelifest

Mina’da izdiham! En az 453 ölü, 791 yaralı

  • Giriş Tarihi: 24.09.2015 14:35
  • Güncelleme Tarihi: 14:39
Mina’da izdiham! En az 453 ölü, 791 yaralı

Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi, Mina'da yaşanan izdiham nedeniyle 453 kişinin hayatını kaybettiğini, 719 kişinin yaralandığını bildirdi

Mutlu Akü

Suudi Arabistan‘ın Mekke kentinin dışında yer alan Mina‘da hacı adayları arasında yaşanan izdihamda en az 453 kişi hayatını kaybetti, 1’i Türk 791 kişi yaralandı.

Faica sonrası bölgeye çok sayıda ambulansın gönderildiği ve yaralıların hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Facianın sebebi, yaralıların durumu ve yaralanan ve hayatını kaybedenler arasında Türk vatandaşlarının olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Mekke’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Mehmet Görmez, ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri Türk hacı adaylarının durumları ile ilgili bilgi toplanması adına bölgede bir kriz masası oluşturdu.

DİYANET YETKİLİLERİNDEN TÜRK HACI ADAYLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Türk hacı adaylarının bulunduğu kafileler şeytan taşlamaya gece yarısından sonra gitti, facia ise sabah saatlerinde yaşandı. Kafilelerden bağımsız Türk hacı adaylarının bölgede bulunup bulunmadığı ise henüz netlik kazanmış değil.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, şu ana kadar Türk hacı adaylarından herhangi bir vefat haberi ulaşmadığını belirtti.

İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacı adaylarının Mina’da şeytan taşladığı bölgeye giden iki anayoldan biri.

2006 yılında yine aynı bölgede benzer bir facia yaşanmış, izdihamda 364 kişi hayatını kaybetmişti.

11 EYLÜL 2015”TEKİ VİNÇ KAZASINDA 107 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Kâbe’de 11 Eylül’de genişletme projesi kapsamında bölgede bulunan bir vinç devrilmiş, yaşanan faciada aralarında 8 Türk’ün de bulunduğu 107 kişi hayatını kaybetmişti.> Yeni Meram >Dünya > Mina’da izdiham! En az 453 ölü, 791 yaralı
HABER YORUMLARI