YAZARLAR

Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır.

***

İstanbul’da esen ayrılık rüzgârı denizi, ovaları ve dağları aşarak Konya’ya dek geldi. Bu hüzün rüzgârı, beni de etkiledi. Milliyet ve Vatan benim de gazetemdi. Onlarca yıl iki gazetenin temsilciliğini yaptım. Cağaloğlu’nda yönetim yerlerinde öyle çok anılarım var ki,

Milliyet ve Vatan DİK’e geçti, sonra pürüzler çözüme kavuşunca yönetim yerleri de Doğan tesislerinden Demirören’lerin Çağlayan’daki yerlerin taşındı; ayrılıklar yüreğimde cız etti.

Milliyet’in Ercüment ve Aydın Doğan dönemlerinde görev aldım. Çetin Altan Usta İlk şiir Kitabım “Aynalar Sustu” için övgü dolu bir yazı yazmış “bir şair geliyor” diye noktayı koymuştu. Bir başka usta Hasan Pulur ise, gazetecilik eğitimimle ilgi yine övgü dolu bir yazı kaleme almış, “Git gel Konya 6 saat “ diyerek çabamı övmüştü. Rahmetli Örsan Öymen, vefalı dosttu; haber’e ilişkin tanımda, haberimi örnek göstermiş,”Bizim Rıdvan Bülbül “diye yazıp gönül bağını pekiştirmişti.

CHP Milletvekili Oktay Ekşi ve CHP Genel Başkanı eski Turizm Bakanı Altan Öymen ve eski turizm bakanlarından Orhan Birgit’le kimi gazetelerde birlikte çalıştık; bağımız hiç kopmadı, birbirimizi arar dururuz, dostlarla da selamlar göndeririz. TRT Eski Genel Müdür Yardımcısı Ertan Karasu, Haber Dairesi Başkanı şair Teoman Karahun ile sonraki haber Dairesi Başkanı Okay Göçer mektep arkadaşlarındı. Cebeci’de mektep TRT’de görev, Çiftlikte sohbet arkadaşıydık.

Milliyetin Ankara Müdürü Orhan Tokatlı, Derya Sazak, Cumhuriyet yazarı Bekir Çoşkun tıpkısının aynıydı.. Bekir Çoşkun’un saygı değer eşinin az mantısını yemedik.

Güneri Civaoğlu ile Ankara’da başlayan dostluğumuz İstanbul’da da sürdü. Yazılarında ve TV programlarında hep vefasını gösterir.

Patronların patronu sevgili Mustafa Özkan ile Ankara’da başlayan dostluğumuz sür git devam edip gider. Yatı, katı, özel okulları olan holding sahibi sevgili Mustafa’yla sıkça telefonla görüşür geçmiş anıları tazeleriz.

Eskişehir Belediye Başkanı TRT kökenli

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’le yakınlığımız katlanır katlanarak sürüp gider. Milliyet’in Yazı İşleri Müdürlerinden Hasan Yılmaer ve Köşe Yazarı İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin eski Başkanı Nail Güreli ile bağlantımız hiç kopmadı. Ya en verimli çağın da yitirdiğimiz İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Sivri, Orhan Taşan, Basri Balcı, İbrahim Cingay, Kemal Savcı, Yüksel Kasapbaşı.. Bunları unutmak olanaklı değil. Dahası var; Milliyet Ankara Bürosunun acar muhabiri Gökçer Tahincioğlu ile Spor Muhabiri Nevzat Dindar İletişim Fakültesi’nden öğrenicilerimdi,

Vatan’da Burcu Purtul ve Ömür Ünver öyle.

***

Bir sabah telefonum çaldı, arayan ünlü şair, hemşerimiz rahmetli Fazıl Hüsnü Dağlarca idi. Kendisiyle yakın dosttuk. Feyzi Halıcı ile birlikte sanat-edebiyat dünyasına armağan ettiğimiz “Çağrı “Dergisinin adını, Meram’da dost meclisinde o vermişti. Dağlarca’ya ben hep “ Fazıl ağabey” derdim;

– Buyurunuz Fazıl Ağabey!

– Vatan’ın Yurt Haberleri Müdürü oldum, masaya oturur oturmaz ilk görevlendirmemi

Yapıyor, seni bölge temsilciliğine getiriyorum.

Gerek Ahmet Emin Yalman gerekse ondan sonraki dönemde Vatanın Bölge Temsilciliğini uzun süre yürüttüm, ünlü gazeteciler, sanat ve kültür adamlarıyla tanıştım. Kadri beye dikte ettiğim haberlerin hala heyecanı içindeyim

Milliyet dedik, Vatan dedik, nerelere gittik.

Nostalji, duygu yüklü günler, aylar ve yıllar.

Hz. Mevlana, Dünle beraber gitti düne ait ne varsa, bugün yeni şeyler söylemek lazım.” diyor, John Sherman da geçmişe çok iddialı bir biçimde yaklaşıyor;

Geleceğin en iyi yol göstercisi geçmiştir.”

BİR DAMLA:

An belki geçicidir, fakat anı ebediyen kalıcıdır.

Eski anılarımız, yeni umutlarımız olmalıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > MİLLİYET-VATAN VE ANILAR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.