YAZARLAR

Yeni Meram’ın kurucusu rahmetli Ahmet Bahçıvan ile Gazi Mustafa Kemal arasında geçen bir anekdotu tarihine not düşmek bağlamında aktarmak istiyorum;

Milli Mücadele günlerinde sabaha karşı gazetenin sahibi Mazhar Babalık’la birlikte Babalık’a gelen Mustafa Kemal, Takva’yı savaş haberlerini dizip düzenleyerek ve ayakla çalışan makineyle basarken bulunca büyük keyif almış, heyecan duymuştu.

Takdir duygularını anlatmak için Ahmet Bahçıvan’ın sırtını sıvazlayan Mustafa Kemal, Mazhar Babalık’a dönerek zafere çeyrek kala şöyle konuşmuştu;

— Böyle Ahmetler olduğu sürece savaşı kazanacak, zafer bizim olacaktır.

TRT Milli Mücadele’de Yerel Basın konulu dökümanter bir film hazırlıyor ve ilk çekimlere de Konya’dan başlandı.

Yeni Meram’ın çoğu yaygın basının da önüne geçen çağdaş yönetim yerindeki çekimlere çağrı üzerine katıldım, kısa bir konuşma yaptık. Ahmet Bahçıvan’ın oğlu babasının mirasını onurla taşıyan ve daha ileriye götüren Sevgili Mustafa Bahçıvan, Yeni Meram’ı anlatırken Mustafa Kemal ile babası arasında geçen yukarıda aktardığım anekdotu da dile getirdi.

***

Anadolu’da Milli Mücadele’nin ilk gazetesi “İrade-i Milliye, Erzurum Kongresi’nden sonra Sivas’a gelen Mustafa Kemal 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’ni topladığında Kuva-yı Milliye ‘nimsözcülüğünü yapmak harekete ilişkin düşüncelerini yaymak amacıyla 14 Eylül 1919’da yayınlanmaya başlamıştır.

Her bölgede olduğu gibi Milli Mücadele’nin yanında ve karşısında yer alan gazeteler vardı.

Konya’da Milli Mücadele’den yana tutum sergileyen iki anıt gazetemiz var;

Babalık ve Öğüt.

Öğüt Gazetesi’ni Abdülgani Ahmet Bey, 1918’de Afyon’da kurdu. Başlığının altında “Amali Milliyeye Hizmetkâr, Menafii Vataniyeye Hürmetkar ve Müstakil-ül Efkar Yevmi Türk Gazetesidir” cümlesi yer alıyordu. Yunanlıların İzmir’i işgal etmeleri üzerine Konya’ya taşınan Öğüt Gazetesi’nin bölgedeki etkinlikleri o denli etkili olmuştu, İtalyan Komutanı, General Milne’in emriyle

26 Ocak 1920 tarihinde kapatıldı.

Öğüt’ün kapatılması üzerine halk, Konya da 28 Ocak 1920 günü büyük bir protesto mitingi düzenlemiş, onlarca kişinin katıldığı mitingde Konya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Sivaslı Ali Kemali, şöyle seslendi;

“Bugün, Öğüt’ü kapamışlarsa, yarın bir başka Öğüt çıkacak bizi hak ve hakikat yolunda asla susturamayacaklardır!” Nitekim o gün “Öğüt”ün yerini “Nasihat” adlı gazete almıştı. Konya’da İtalyanların baskınlarıyla zorlanan Öğüt Gazetesi, 1921 Temmuz’da Ankara’da Akşam Gazetesi olarak yayımlanmaya başladı.

Babalık, Gazetesi’nin önemli bir ayrıcalığı vardı; O, Milli Mücadele ürünü değildi.

Atatürk’ün yanında yer alan Babalık Milli Mücadele’den10 yıl önce 2. Meşrutiyet’te 1910’da yayınlanmaya başladı; Kuva-yi Milliye’nin Konya’daki sözcülüğünü yaptı. İlk başta haftada bir daha sonra iki kez çıkan gazetenin başlığının altında şunlar yazılıydı;

“Çiftçi, işçi, esnafın ilerlemesine çalışır, her şeyden yazar, köylü gazetesidir.”

Sakarya Zaferi’nden, Büyük Taarruz’a dek geçen dönem boyunca, eğitim konusuna da cesaretle eğilmiş, kadınlık davasına inat ve ısrarla parmak basarak, kız çocuklarının okutulması düşüncesini savunmuştur.

Büyük Taarruz’un başladığı dönemde, Babalık, tüm gelişmeleri günde çift baskılı gazeteler ve eklerle halka duyurdu. Bu ekler Telgraf Haberleri adıyla parasız dağıtıldı;

İsmet Paşa, gazetenin başyazarına çektiği telgrafta, şöyle diyordu;

“Babalık’ı Garp Cephesi’nin vefakâr bir arkadaşı olarak addediyoruz”

Babalık gazetesi, 1930 yılına dek Yusuf Mazhar yönetiminde yayınlandı, ölümünün ardından eşi ve yeğeni yönetiminde 20 yıl daha sürdü, eşinin ölümü ile kapandı.

> Yeni Meram >Yazarlar > MİLLİ MÜCADELE VE BASINI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.