YAZARLAR

Milli heyecan ve Fatih Terim-Tayyar Çimen-Yeni Meram Gazetesi

Türk Milleti milli heyecan hasreti çekiyor sanki. En ufak vesileyi kullanarak bunu yaşamak istiyor. Bir spor karşılaşmasında, bir milliyetçi siyasal toplantıda, bir milli bayramın askeri bir töreninde, albayrağı sallayarak coşan insanlarımız, hepimizi coşturuyor. Son milli maçta, Eskişehirli futbol seyircileri milli takımı çok güzel desteklediler. Ne var ki milli takım bu güzelliğe layık bir oyun oynamadı, doğal olarak da 3-0 gibi ağır bir yenilgiye uğradı. Takımın kötü oynadığını hatalı işler yaptığını futboldan çok iyi anlamayan bir insan bile kolayca gördü. TV ekranında, açık bir şekilde görüyoruz ki, uygun durumda topu ayağına almış futbolcularımız, önlerindeki boşluktan, karşı kaleye doğru atak yapmaları gerekirken, ya da açıkta uygun bekleyen arkadaşlarına pas vermeleri gerekirken geri pas vererek hepimizi öfkelendirdiler. Bu manzaraları herkes gördü. Oyuncu değişikliği yapılırken, mağlup takımın üzgün olması gereken tanınmış futbolcusu Arda efendi, sahadan çıkarken sırıtıyordu(!). 80 milyonluk koca Türkiye’nin milli takımı, yaklaşık 350 bin nüfuslu bir ada ülkesinin (İzlanda) milli takımına 3-0 yenildi, tabir doğruysa, rezil oldu ve sen sahadan sırıtarak çıkıyorsun. Eskişehir’in modern stadını hıncahınç dolduran vefakar ve milli duygulu seyircisine, bu milli takım saygısızlık yaptı ve bu deneyimli oyuncusu da buna tuz biber ekti.
Değerli okuyucularım, bu milli takım yakın geçmişimizin takımı. Bunun mimarı eski ve meşhur Futbol Direktörümüz Fatih Terim’dir. Uzun yıllardır bu alanda hizmet vermiş bu insanımıza hepimiz uygun ilgi ve saygıyı göstermek durumundayız. Ne var ki ben şahsen, Sn. Terimi, icraatından, yaptığı yorum ve konuşmalarındaki dağınık ve tutarsız ifadelerinden ve tuhaf jestlerinden hep olumsuz değerlendirmişimdir. Şimdi görevden ayrı olan Sn. Fatih Terim’in futbol direktörü olarak çalışırken aylık 292 000 avro (1 226 400 TL) ücret aldığını da belirtmek zorundayız. Asgari ücretin aylık 1400 TL olduğu bir ülkede, aylık 1 milyon 226 bin TL, yani 876 kat fazla ücret almak aklın, havsalanın alacağı bir iş değildir. Sonunda milli takımımız perişan olmuştur, dökülüp yollarda kalmıştır. Milli heyecanımız yazık ki aradığını bulamamıştır.
Yukarda vermiş olduğumuz rakamsal bilgiler başlı başına, Türk futbol işleri yönetiminin, daha doğrusu Türkiye Futbol Federasyonu’nun, ne derece ölçüsüz, bilinçsiz ve vicdan dışı uygulamalar yaptığını bize göstermektedir. Oynadığımız futbol dünya sıralamasında bu zamanlarda 25’inci. 80 milyonluk koca Türkiye’yi 25 sıra alta düşüren yönetim, böyle bir harika (!) teknik direktöre ayda 1 milyon 226 bin TL ödeyerek, ülkemizdeki milli heyecanımıza kastetmiştir. Bütün değer yargılarımızı kullanarak, hizmet-bedel ilişkisindeki dengeyi, dünyanın bu alandaki konjonktürünü, vicdanımızı hesaba katarak o karara varıyoruz ki, ortada fahiş hatalar vardır, bu hataların sorumluları olmak gerekir, bu sorumluların hesap vermeleri gerekir.
İnsan kendini, bir 1400 TL’yi bir de 1 226 000 TL’yi düşünmeden alıkoyamıyor.
Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > Milli heyecan ve Fatih Terim
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.