YAZARLAR

Yangından mal kaçırır gibi gece yarısı atağıyla milletvekili ve emekliklerinin maaşları astronomik ölçüde zamlandı. Düzenleme kamuoyunda sert tepkilere yol açarken, kamu vicdanını da yaraladı.

Milletvekilliği meslek değil, hizmettir, hizmet kapısıdır. Ancak ne var ki, son yapılan maaş zamlarıyla, “geçim kapısı” olma yolunda ilerlenmektedir. AKP tüzüğündeki yer alan

“ Milletvekilliğinin üç dönemle sınırlanması ve Başbakan Erdoğan’ın bu konuda asla ödün vermemesini” saygıyla karşılıyoruz. Ancak ne var ki, bu kez milletvekilleri ve emeklilerinin tatlı ve ballı maaşları karşımıza çıkıyor.

Kamuoyu Fransız Ulusal Meclisi’ndeki soykırımı inkâr edenlere ceza öngören yasayla ilgili gelişmeleri izlerken TBMM’de ilaç katılım payına ilişkin yasa tasarısını görüşen milletvekilleri, araya kendilerine katmerli zam sağlayan düzenlemeyi hemen ekleyiverdiler. Emekli milletvekili maaşını 7.7 bin liraya, çift maaş alan vekillerin aylık gelirini de 19.7 bin liraya yükselmiş oldu. Son düzenlemeyle Milletvekillerimiz ve emeklileri dünyada en fazla maaş alma rekorunu da kırdılar.

Açlık sınırının 950, yoksulluk sınırının 2.70, asgari ücretin 658 TL ülkemizde, toplam Vekil maaşının 19.7 bin liraya yükselmesi orantısız güç gibi, orantasız bir zam değil de acaba nedir, merak ediyoruz.

CHP Istanbul Milletvekili Umut Oran’ın sert çıkışına katılmamak olanaklı değil;

“Düzenlemeyi vicdanla bağdaştırmak mümkün değil. Türkiye ’de asgari ücretlilere yüzde 10, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 4 oranında zam yapılıyor. Milletin kendisine yüzde 10 zammı çok görüp, vekiline yüzde 75 zam yapma açıklanamaz. Bu kıyak ayrıcalıktır. Meclis’in itibarına da gölge düşürüyor.”

Yıllık ulusal gelirleri bizimkinin üstünde kimi ülkelerdeki vekil maaşlarına göz atarsak;

Kişi başına ulusal gelirin 98 bin dolar olan Norveç’te milletvekili aylığı 7 bin 500 dolardır. İsveç’te kişi başına gelir 65 bin dolarken, parlamenter aylığı 4 bin 200 dolardır. İngiltere’de kişi başına gelir 46 bin dolar, parlamenter maaşı 6 bin 200 dolardır. İspanya’da kişi başına gelir 37 bin dolar milletvekili aylığı 3 bin 800 dolar.

Sözün burasında kıssadan hisse;

Hz. Ömer, İslâm askerini sıkça savaşa gönderirdi. Ordu Medîne’den çıkınca onların evlerini ailelerini yoklar, hangi bir ihtiyaçları olursa hemen çözüme kavuştururdu.

Bir gece, her zaman olduğu gibi yine tebdîl-i kıyafetle kent’te dolaşmaya çıktı. Bir evin önünden geçerken, içerden bir kadın sesi işitti;

“ Erim cenge gitti, aç susuz kaldık. Halîfe bu hâlimizi biliyor mu? “

Hz. Ömer’in yüreği sızladı. Hızla evine döndü ve bir çuval unu sırtladı, getirdi. O kadının kapısını çaldı. Kadın kapıya çıktı;

– Buyurun, kimi aradınız?

Hz. Ömer çuvalı sırtından indirip kadına içtenlikle seslendi;

– Bacım! Bunu al, eğer herhangi bir

ihtiyacın olursa doğruca bana gel!

Dönüp gitti. Kadın arkasından seslendi;

– Ey ihsân sahibi, sen kimsin?

Bu sesi, Hz. Ömer ağlayarak yanıtladı;

– Ben Halîfe Ömer’im!

Şair dostum Abdülkadir Güler’den bir şiir;

Aman dostlar bu nasıl iş
Zam üstüne zam geliyor.
Bozuk düzen alış- veriş
Suya bile zam geliyor.

Bir çık ta pazarı dolan
Kilo noksan, metre yalan
Köylü, kentli oldu talan
Tuza bile zam geliyor.

BİR DAMLA;

Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, ekmeğe, ete, süte, peynire, yoğurda, harçlara, vergilere terzilere, vapura, dolmuşa, taksiye, trene zam.

Zam, zam, derken sayın vekillerimiz bu zam yağmurunda ne yapsınlar? Bu yağmuru şemsiye ile önlenemeyeceğine göre fazlaca ıslanmamak için maaşlarına zam yapmak zorunda kaldılar. Bu şöyle de okunabilir;
2.7 milyon emekli 200 lira zam için 15 aydır intibak yasasının çıkmasını beklerken, emekli vekil maaşları 15 dakikada 8 bin lira oluverdi.

İşte bütün mesele bu! R-B

> Yeni Meram >Yazarlar > MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.