YAZARLAR

Değerli okurlar; son zamanlarda okullarda meydana gelen ve ölümle sonuçlanan olayları medyadan görmüşsünüzdür.

En son ve en acı örneğini geçiştiğimiz aralık ayında Ankara’da bir okulda yediği çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu nefes alamayarak hayatını kaybeden Mert Yağız Köksal yaşamını yitirmişti.

Bu bilindik ve en güncel örneği.

Bu olay ise akıllara şu soruyu getirdi? Olay anında bilinçli bir ilk yardım müdahalesinde bulunuldu mu? Öğretmenlerin, öğrencilerin ya da kantincinin kulaktan dolma ilk yardım müdahalelerini kastetmiyorum.

Zira böyle bilinçsiz bir şekilde yapılan ilk yardımlar, olayı daha vehim sonuçlara taşıyabilir, hatta kurtulması mümkün olan hastaları ölüme dahi götürebilir.

Yanlış anlaşılmasın lütfen.

Mert Yağız Köksal’ın olayında böyle oldu demiyorum asla. Demek istediğim Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan profesyonel bir sağlık ekibi tarafından bilinçli bir müdahale yapılabildi mi? Evet, yapılmadığını için maalesef sonuçlar ortada.

Tam da bu konuyla alakalı Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Sayın Esin Kara konuyu TBMM’ye taşıyarak meclise kanun teklifi ve araştırma önergesi verdi.

MHP Konya Milletvekili Kara’nın önergesindeki sorular şöyle idi: “2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde ilköğretim kademesi okullarda yaralanarak hastanelere başvuran öğrenci sayısı kaçtır? Öğrencilerin okullarda yaşadığı yaralanma türleri nelerdir? En çok hangi tür yaralanma yaşanmaktadır? 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde ilköğretim kademesi okullarda rahatsızlanarak hayatını kaybeden öğrenci sayısı kaçtır? Öğrencilerin ölüm nedenleri nelerdir? Ölümle sonuçlanan vakalarda kaç öğrenciye okulda ilk yardım müdahalesi yapılabilmiştir? Bakanlığınıza bağlı devlet ve özel eğitim kurumlarında acil durumlarda müdahale edebilecek sağlık personeli istihdam etmeyi düşünüyor musunuz?”

Son zamanlarda okullar adına bir milletvekilinin yaptığı en önemli çalışmalardan biri oldu.
Sayın Kara’yı bir medya mensubu olarak, ilgiyle takip ediyorum. Şahsen tanımam. Aldığım duyumlara ve edindiğim izlenimlere göre, çiftçisinden tutundan öğrencisine kadar toplumun her kesiminden vatandaşın sorunlarını dile getiriyor ve TBMM’de sessiz kalmayıp bunları soru önergesi ya da kanun teklifi olarak ilgili bakanlara iletiyor.

Gazeteci olarak değil, sıradan bir vatandaş olarak söylüyorum. Sayın Esin Kara gibi çalışkan ve toplumun sorunlarıyla yakinen ilgilenen vekiller, mensubu olduğu partilere bir çok kazanım sağlar.

Konya milletvekillerinin çoğunda olduğu gibi, Sayın Kara, vatandaşlar iç içe. İç içe ama bu orada kalmıyor. Edindiği bilgileri ve sorunları yetkili makamlara iletmekten geri durmuyor. Kısacası Sayın Kara, MHP’nin Konya’daki yeni yüzü oldu.

Vermiş olduğu önergedeki haklılığını söylemeye gerek yok zannımca. Okullarımızda acilen bir sağlık personelinin çalışması elzemdir.

Umarım önerge amacına ulaşır ve bu vehim olaylar bir daha yaşanmaz.
Sayın Kara’ya bu duyarlılığında ötürü bir kez daha teşekkür ediyor ve çalışmalarında kolaylık diliyorum.

Esenlikle kalın.

> Yeni Meram >Yazarlar > MHP’li Esin Kara’nın anlamlı teklifi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.