kapat
Ruşeym Torku

MHP’li Bal’dan Önemli Açıklamalar

  • Giriş Tarihi: 26.05.2013 21:45
  • Güncelleme Tarihi: 23:19
MHP’li Bal’dan Önemli Açıklamalar

Türkiye’deki siyasi gündemi değerlendiren Faruk Bal, Ereğli’nin il olmasından Büyükşehir Yasa’sına kadar çeşitli konulardaki görüşlerini aktardı.

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal Ereğli’yi ziyaret ederek Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Belediye Başkan Yardımcıları, Belde Belediye Başkanları ve Ereğli Basını ile bir araya geldi.

“ Görmeyen göz, duymayan kulaklarla Türkiye idare edilmektedir “ diyen MHP Konya Milletvekili Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Faruk Bal, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarını değerlendirirken, Türkiye’nin dış politikasına da değindi.

Bal, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşılamamasının 3 önemli nedeni olduğunu vurguladı. Bal ;”Anayasa hemen bir araya gelinerek yazılabilecek bir metin değildir. Uzun bir süre gereklidir. Deniliyor ki, seçim geliyor, seçim zamanı anayasa yapılmaz. Tam aksi seçim zamanı anayasa yapılır. Biz bu anayasayı millete yapıyoruz, milletin ne yapıldığını görmesi lazım. Her partinin ne savunduğunu bilmesi lazım ve ona göre oy vermesi lazım.” diye konuştu.

Konuşmasında Ak Parti’yi de eleştiren Bal,” “Yabancı menşeli bir takım bilgilerin Türkiye’nin anayasası diye savunmak yerine milletin iradesini savunmak lazım.Anayasa süreci uzasın iddiasında değiliz , olması gereken makul süre inde yapılmazı lazım.Anayasa yapım sürecinde de seçimden korkmamak lazım.” diye konuştu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonunu dağıtmaya AKP ‘nin yetkisi olmadığını da öne süren Bal, “Anayasa uzlaşma komisyonu 4 siyasi partinin kendi kurumsal iradesiyle oluşturulmuş bir komisyondur. AKP eğer beğenmiyorsa bir tek yolu vardır, ben bu komisyondan çekilirim demesi lazım.Şimdiye kadar 54 maddede uzlaşıldı.Komisyonda uzlaşılamayan 3 önemli sebep var. Bu önemli sebeplerden biri; AKP’nin diktatörlük özlemi kokan başkanlık sistemi teklifi var. Bu nedenle AKP 41 maddede uzlaşmayı engelliyor. İkinci sebep; BDP’nin bölücülük talepleri var.Etnik talepleri var.Bundan dolayı da 38 maddede uzlaşılamıyor.Bir diğer üçüncü sebep ise İmralı süreci adı altında başka yerlerde de anayasa yapılıyor.Orada da Başkanlık sistemini ,İmralı’daki bebek katilini kabul ederiz diyor.Komisyonda belirttiğim bu üç neden dolayı mesafe kaydedilemiyor.” şeklinde konuştu.

MHP’li Bal ,Başbakan Erdoğan’ın Amerika’ya gidişini ise şöyle değerlendirdi ;”Türkiye sıfır sorunla başlayan ama bataklığın tam dibine gömüldüğü bir noktadadır.O nokta da Suriye’dir.Sıfır sorunla başladıkları politikada kavgasız hiçbir ülke olmamıştır.Ama Suriye farklıdır.Çünkü Suriye, tarihi yapısı etnik ve inanç dokusu itibariyle sadece bir devlet değildir.

Türkiye’nin Ortadoğu’da Osmanlı’dan beri izlediği bir politikası bulunduğunu ve bu politikanın da çok doğru olduğunu savunan Faruk Bal, “Hükümran bir güç olarak taraf tutmadan en üstte kalıp herkesi barıştıran ,haklıya hakkını teslim eden bir politika.Sıfır sorun ile başlayan AKP’nin dış politikasında önce Suriye’nin Devlet Başkanı Esad’ı kardeş ilan ettiler.Yetmedi sınırları açtılar,vizeleri kaldırdılar.Bakanlar kurulunu birlikte topladılar ve o kadar ileri gittiler ki , aileye tatil yaptılar.Gün geldi bir yerlerden düğmeye basılmış olmalı ki,Libya’da,Tunus’da,Mısır’da esen bahar rüzgarının yönünü Suriye’ye çevirdiler ve aniden Esad cani oldu hain oldu.Netice olarak Büyük orta doğu projesi kapsamında Türkiye Suriye’deki iç çatışmaların bataklığın tam göbeğine düştü.” İfadelerini kullandı.

Bal, T, hiçbir milli çıkarı olmadığı , hiç gerekmediği halde Suriye’deki sorunun Türkiye’ye taşındığını da iddia ettiği konuşmasında sözlerine şöyle devam etti, “Reyhanlı’daki patlama bunun en vahim örneğidir.Görünen köy kılavuz istemez fakat görmeyen göz , duymayan kulaklarla Türkiye idare edilmektedir.O kadar ebleh bir mantıkla dış politika yürütülmektedir.Amerika’da AKP’nin askeri çözüm dışında karşı çıktığı 2.Cenevre konferansını ipe un sermek diye karşı çıkıyordu, şimdi 2.Cenevre Konferansını benimseyen bir adam olarak Amerika’dan döndü.2.Cenevre Konferansını hazırlayan da Amerika ile Rusya “

“ Ereğli sorunlarından ayrılmış biblo gibi taze vilayet görünümünde “ diyerek yerel konulara da değinen MHP Konya Milletvekili Farul Bal, Ereğli ile ilgili yerel basının sorularını yanıtladı. Bal; Ereğli’nin Türkiye’de il olmayı hak etmiş olan en önde gelen ilçesi olduğunu bilen ve bunun gereğini yapan bir parti olduklarını söyledi. Bal, MHP’ye mensup milletvekillerinin Ereğli’nin il olmasına ilişkin önergelerin, partinin bu düşüncesinin bir gereği olarak meclise verildiğini kaydetti. Bal, Büyükşehir Yasası’nı eleştirerek, “Büyükşehir yasası ile il olamayan Ereğli mahalle bile olabilirdi. Bu yasa çerçevesinde köyler ortadan kalktı ve Beldelerin hepsi de mahalle oldu. Yasayla birlikte yaylakları, meraları, ortak malların tamamı artık o köyün, beldenin değil Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufu altına girebilecek bir soygun rant alanına dönüştü.” dedi. MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, basına yapılan açıklamaların ardından Ereğli’deki bir dizi açılış törenlerine de katılarak Ereğli’den ayrıldı.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > MHP’li Bal’dan Önemli Açıklamalar
HABER YORUMLARI