Torku Jelifest

MHP’de kurultay muamması

  • Giriş Tarihi: 14.06.2016 11:11
  • Güncelleme Tarihi: 11:11
MHP’de kurultay muamması

MHP Genel Merkezi ve muhaliflerin olağanüstü kongre için farklı tarihleri açıklamasıyla başlayan kaos devam ediyor.

Mutlu Akü

Yargıtay’ın kararının ardından MHP Genel Merkezi’nin 10 Temmuz’da kongre yapacağını açıklamasına rağmen muhaliflerin 19 Haziran dayatması gerilimi tırmandırıyor. Kongre sürecine ilişkin tartışmaları Yeni Akit’e değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, “Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin olağanüstü kongre kararı bize tebliğ edildi. Olağanüstü tüzük kongresini biz yapacağız. 19 Haziran’da yapılacak bir kongreden çıkacak sonucun hukuki geçerliliği yoktur” dedi.

Oktay Öztürk yaşanan gelişmeleri özetleyerek olağanüstü kurultayın genel merkez tarafından yapılacağını söyledi. Öztürk, “Olağanüstü kongre yapılmayacağını ifade ettiğimizde muhalifler de mahkeme yolunu seçti. Herkes hukuktan doğan haklarını kullandı. Sonuçta Yargıtay kararını bekledik. Yargıtay’ın olağanüstü kongre kararını verdiği an biz olanüstü kongre kararı aldık. Muhaliflerin talepleri olanüstü kongre değil miydi? İşte yapıyoruz. Dolayısıyla bunların talepleri konusuz kalmıştır. Yargıtay Başsavcısı, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin ‘Olağanüstü tüzük kongresini yapacaksınız’ şeklindeki kararını bize tebliğ etti. Bizde bu olağanüstü kongreyi yapacağız. 19 Haziran’da yapılacak bir kongreden çıkacak sonucun hukuki geçerliliği yoktur” diye konuştu.

MHP’DEKİ DURUMUN KARŞILIĞI HUKUKTA YOK

MHP’deki kurultay çıkmazını Yeni Akit’e değerlendiren Hukukçular Derneği Başkanı Mehmet Sarı ise, “Herkes kendi açısından yorum yapmak suretiyle bir adım atmaya çalışıyor. Çağrı heyeti kendini görevli kabul ederek 19 Haziran’da olağanüstü kongre kararı açıkladı. Buna karşı genel merkez de mahkeme kararına uyarak 10 Temmuz’u ilan etti. Medeni kanunda çıkabilecek böyle özel bir soruna karşı açık bir düzenleme bulmak mümkün değil. Siyasi tarihimizde de buna örnek teşkil edebilecek bir olay yok. Burada hukukçular da çelişkiye düşebiliyor. Böylesine özel bir soruna karşı açık bir kanun düzenlemesi beklemek de doğru değil” ifadelerini kullandı.

SİNAN OĞAN: BİZİM GÜCÜMÜZ BU DEĞİL

Eski MHP milletvekili Sinan Oğan, MHP’nin yeniden iktidar mücadelesini başlatmak için yola çıktıklarını ifade etti. MHP’nin zor günlerden geçtiğine işaret eden Oğan, “Türk milliyetçilerinin siyasal hareketi MHP’dir. Oysa 1 Kasım seçimlerinden sonra MHP, Türk milliyetçilerinin siyasal partisi, Kürtçülük ideolojisini savunan, Kandil’in meclis şubesinin dahi gerisinde kalmıştır. Sayısal olarak MHP meclisin 4. partisidir. Bize diyorlar ki ne aceleniz vardı? 2018’de olağan kurultayı niye yapmıyorsunuz, neden beklemiyorsunuz? Ben de soruyorum, MHP’nin mecliste PKK’lıların gerisinde kalmasını nasıl hazmediyorsunuz? Bizim gücümüz bu değil, biz bugün iktidara talip bir partiyiz. Allah izin verirse biz bu değişimi gerçekleştireceğiz” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Politika > MHP’de kurultay muamması
HABER YORUMLARI