YAZARLAR

İftarlardan, “Birlikte Konya’yız” el ele tutuşmalarından ve bayramlaşmalardan sonra geldik yeni bir haftaya, bayram sonrasının ilk gününe, yeni bir Pazartesi’ye…

Eski hocalar, belli bir aradan sonra tekrar sınıfa girdiklerinde, öğrencilere hitaben “ nerde kalmıştık!” diye sorarlardı. Nerede kaldıklarını bilirlerdi amma, öğrencilerin dikkatini mi ölçerlerdi, yoksa bu soru adetten miydi, bilemiyorum.

Yinede nerde kalmıştık demekten kendilerini alamazlardı!

Evet, sevgili okurlar, nerde kalmıştık demeden siyasette kaldığımızı söyleyelim. Biz kalmasına kaldık amma, siyaset denen arkadaş hiçbir yerden kalmadı.

Ramazan boyunca hiç hız kesmedi, ayağını gazdan çekmedi. Her mekanda, her alanda, her toplantıda, her iftar yemeğinde boy gösterdi.

Bizlerde gittiğimiz yerlerde kimler nereye niyetleniyor, kim kimi öne sürüyor, kim sağ gösterip de sol vurmak istiyor onları seyrettik durduk.

2013 yılının Ramazan ayında, aday olması muhtemel isimler renklerini pek belli etmek istemediler. Şu olabilir, bu olabilir diye laf dolaştıranlar daha ziyade kendilerine verilen nabız ölçerlik görevlerini ifa etmeye çalıştılar.

Bazıları eline yüzüne bulaştırdıysa da o kadar kusur Kadı kızında da olur diyelim.

Konya’da oy oranı açısından ikinci parti olan Milliyetçi Hareket Partisi Ramazan ayı içerisinde kendini toparlayıp, bayrama çok daha derli toplu girmeyi düşünmüş olacak ki, bu görüntüyü büyük oranda gerçekleştirmiş bir hava içerisindeydi.

MHP’nin iftar yemeğine partili-partisiz bir çok insanın gösterdiği teveccüh, dikkatlerden kaçmadı.

O güne kadar MHP’nin semtinden bile geçmeyenler, MHP’nin aldığı rüzgarlardan bahsederek, gittiler iftar yemeğine ve hala anlatmaya devam ediyorlar!…

MHP Bayramlaşmasında da aynı hava vardı. MHP süratli bir şekilde toparlanıp, seçimlere odaklanmayı düşündüğünü sergiledi. Bu düşüncelerini de büyük oranda gerçekleştirmiş durumdalar.

Bayram sonrasında ve özellikle 24 Ağustos’la birlikte çok daha hareketli, atak ve koşan bir MHP görülebilir.

MHP Bayramlaşmasında MHP Konya Milletvekilleri Faruk Bal ve Mustafa Kalaycı’nın yanı sıra Konya Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Memiş Kütükçü vardı.

Onun ayrılmasından kısa bir süre sonra Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş bayramlaşmaya geldiler.

20. Dönem MHP Konya Milletvekilleri Ali Gebeş ve Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Seydişehir Belediye Başkanı Abdülkadir Çat, Kadınhanı Belediye Başkanı Hulusi Çökgel,

MHP İl Başkanlarından Ali Yücel ve yönetiminden bazı isimler, Selçuklu İlçe Başkanlarından Cengiz Çal ve Oğuz Çiftçioğlu…

Kadın Kollarının halef-selef Başkanları, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya SMMMO Onursal Başkanı Ahmet İçyer, eski yönetimlerde çalışmış bir çok yönetici, MHP İlçe Başkanları ve çok sayıda partili ve misafir bayramlaşmadaydılar.

MHP, Konya’da İktidar partisi için alternatif.

Aradaki makas ne kadar kapanır konusunda konuşmak için henüz çok erken., 3 Kasım 2002 seçimini hatırlayanlar, esen rüzgarların makasları nasıl ters-yüz ettiğini, nasıl bir kenara fırlatıp attığını iyi bileceklerdir.

Yeni belediye kanunu ile mücavir alanın il sınırı olması, Konya olarak kadim beldelerin tamamının mahalleye dönüştürülmesinin getirdiği rahatsızlıklar iktidarı zorlarken, yaşanan bu olumsuzluklar muhalefetin dolayısıyla MHP’nin kâr hanesine artı olarak yazılacak gibi görülüyor.

Her belde, her köy, her ilçe Büyükşehir Belediye Başkanını oylayacak. Merkezin yanında birde taşra var.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı ne ölçüde garanti, ne ölçüde çantada keklik bilemiyoruz!…

Ak Partinin Ereğli çıkartması, on bin kişilik Ereğli iftarı dikkate değerdi. Ak Parti rakibine taşrada da hala en güçlü benim mesajı vermek istedi.

Gerek Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, gerekse MHP İl Başkanı Tarık Taşçı Büyükşehre, merkez İlçelere ve İlçelerin tamamına talip oldukları söylemeye devam ediyorlar.

Her ikisi de hukukçu olan İl Başkanlarının, siyaset sahnesindeki mücadeleleri önümüzdeki aylara damgasını vuracak nitelikte ve boyutlarda olacak.

MHP genç ve enerjik İl Başkanı Tarık Taşçı ile kendi içerisindeki konsensüsü sağlamış bir görüntü veriyor.

MHP teşkilatlarını çabuk toparladı.

Ve 24 Ağustos’u bekliyor. 24 Ağustos’ta MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli “ Türkçe” mitingi için Konya’ya geliyor.

Karamanoğlu Mehmet Bey’in, Selçuklu Veziri sıfatıyla “ “Şimdengeru divanda darigahta barigahta meydanda ve pazarda Türkçe’den gayri dil kullanılmaya…” fermanını yayınladığı şehirdir Konya.

Konya, baht şehridir.

Konya, taht şehridir.

Bursa’da, İzmir’de, Adana’da meydanlara sığmayan MHP, Konya’da da aynı havayı yakaladığında, rüzgarın nasıl ve nereden eseceğini kim kestirebilir ki…

Anadolu’da, ‘göç, gide gide düzelir’ diye bir söz vardır. MHP bu söze oldukça uyan bir görüntü içerisinde yoluna devam ediyor.

> Yeni Meram >Yazarlar > MHP yoluna devam ederken!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.