Torku Jelifest

MHP Konya Milletvekili Kara, köyden kente göç sorununu Meclis’e taşıdı

  • Giriş Tarihi: 6.12.2019 9:19
  • Güncelleme Tarihi: 9:20
MHP Konya Milletvekili Kara, köyden kente göç sorununu Meclis’e taşıdı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, köyden kente göç hareketleri ve bu hareketlilik nedeni ile büyük şehirlerimizde yaşanan ekonomik ve sosyolojik sorunların çözümüne yönelik araştırma yapılması için TBMM Başkanlığına teklif verdi.

Ülkemizde son yıllarda artarak devam eden köyden kente göç hareketleri ve bu hareketlilik nedeni ile büyük şehirlerimizde yaşanan ekonomik ve sosyolojik değişimlerin toplumumuzda neden olduğu sorunları meclis gündemine getiren Kara, “Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde köyden kente göç önemli bir olay olarak değerlendirilmektedir. Köyden kente göçün, sosyo-ekonomik birçok nedeni olduğu gibi yine doğal olarak sosyo-ekonomik birçok sonucu da vardır. Kırsal göçün nedenleri arasında yer alan sanayileşme süreci bu nedenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır”.dedi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun yaklaşık %75’inin köylerde yaşadığını belirten Kara “ Köylerin geri kalmışlığı ve göç nedenleri arasında, köy ve kent yaşam farklılığında yaşanan uçurum, kırsal bölgelerde var olan üretim altyapısındaki eksiklik, sanayileşememe, altyapı imkanlarının yetersizliği, sağlık ve eğitim hizmetlerinin ulaştırılmasında yaşanan güçlükler, alınan dış göçler gibi birçok nedenin var olduğunu söyledi”.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > MHP Konya Milletvekili Kara, köyden kente göç sorununu Meclis’e taşıdı
HABER YORUMLARI