Ruşeym Torku

Mevsimsel Gribin Yeni Yüzü: H3N2 Salgınına Dikkat

  • Giriş Tarihi: 8.01.2014 16:39
  • Güncelleme Tarihi: 23:46
Mevsimsel Gribin Yeni Yüzü: H3N2 Salgınına Dikkat

Türkiye, bu sıralar çok farklı bir virüsle mücadele ediyor: H3N2. Geçtiğimiz yıllarda yaygın olarak görülen ve halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü kaynaklı grip, bu sene yerini H3N2 virüsünün sebep olduğu gribe bıraktı.

Why Note!?

Domuz Gribi ‘den çok farklı, uzun seyirli ve daha şiddetli bir enfeksiyon tablosuyla seyreden bu virüs, mutant alt gruplarıyla kuşlarda ve domuzlarda da enfeksiyona neden olabiliyor. Burun akıntısı, öksürük, ateş ya da baş ağrısı şikâyetiyle hastanelere başvuranların sayısında son dönemde ciddi bir artış yaşanıyor. Grip aktivitesinde bir artış var ancak bu her kış olan ve beklenen bir dönemdir. Mevsimsel grip etkeni olarak H3N2 virüsü ağırlıklı ve daha az olarak H1N1 virüsünün neden olduğu bir salgınla karşı karşıyayız. Gribal enfeksiyon teşhisi doğrulananların % 80′inden fazlasında H3N2 virüsü tespit ediliyor.

Aralık ayında başlayan ve salgın haline gelen H3N2 enfeksiyonunun durdurulabilmesi için, hasta olanların kesinlikle ayırıcı tanısının iyi yapılması, istirahat etmesi ve gribal enfeksiyon tanısı konulanların anti-viral tedavilerine hemen başlanması gerekir. Anti-viral ilaçlar bulguların ortaya çıkmasından itibaren 48 saat içinde kullanılması gerekiyor. Geç kalındığında pek işe yaramıyor. Yaklaşık 1 hafta istirahat etmek gerekiyor. Antibiyotiklerin maalesef etkisi yok.

NEZLE İLE KARIŞTIRMAYIN

H3N2, girdiği bünyeyi zayıf düşürerek vücudu diğer bakteri enfeksiyonlarına karşı hassas bırakıyor. Hayati tehlikesi yok. Yatağa düşürüp ateş ve halsizliğe neden oluyor. İnsanlar genellikle nezle ile gribi karıştırıyor. Nezle solunum yolunu tıkayan burun akıntılı bulaşıcı bir enfeksiyon. Ateş ve halsizlik yaşanmıyor. H3N2 ise bir virüs ve gribe yol açıyor. Gribe yol açan virüs ateş, halsizlik meydana getiriyor. Ancak tedavide antibiyotik kullanımının yeri bulunmuyor.

RİSK ALTINDAKİLER

Sağlık çalışanları, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, astım dâhil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, şeker hastaları, kronik böbrek yetmezliği olanlar, kan hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar. 6 ay – 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar daha çok risk altında bulunuyor.

YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN

Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı. Eller, sabun ve su ile sık sık yıkanmalı. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalı. Yüzeyler sık sık temizlenmeli. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalı.

GRİP AŞISI OLMAYANLAR AŞILANMALI-ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Aşılanmak için de henüz geç değil. Şubat sonuna kadar aşılanma yapılabilir. Kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar ise kesinlikle aşı yaptırmalı, antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel süperenfeksiyon, yani bakterilerin enfeksiyona katılımı durumunda kullanılmalıdır.

Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalı. Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatin önemi de unutulmamalı.”

ATKIYLA AĞZINIZI KAPATIN

Virüs en çok okul, alışveriş merkezi, ofis, toplu taşıma aracı gibi kapalı mekanlarda bulaşır. Grip olan kişiler kabalıklardan uzak durmalı. Çocuklar okula, yetişkinler işe gitmemeli ve istirahat etmeli. Anti-viral ilaçlar gribin başlangıcındaki ilk 48 saatte etkili oluyor. Bu tür enfeksiyonlarda, ağız ve burunu örtecek atkı kullanmak, başta gelen korunma yollarından en önemlisi. Doğuştan gelen birtakım özellikler enfeksiyona yakalanmayı etkiliyor. Örneğin; burun kemiğindeki eğrilik, burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp vermek gibi durumlar, enfeksiyona yakalanma riskini artırıyor. Hastalığa karşı sık sık ellerinizi yıkayın, bol bol C vitamini tüketin. Ayrıca uyku ve yemek düzenine dikkat edin.

Uzm. Dr. Abdullah Yılmaz

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji

Medicana Konya Hastanesi> Yeni Meram >Arşiv > Mevsimsel Gribin Yeni Yüzü: H3N2 Salgınına Dikkat
HABER YORUMLARI