YAZARLAR

■ Hz. Peygamberimiz Mevlid gecelerinde Eshâb-ı kirâmına ziyâfet verir, dünyâyı teşrîfi sırasındaki ve çocukluk zamanındaki şeyleri onlara anlatırdı.

Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, Eshâb-ı kirâmı toplar, Resûlullah Efendimizin dünyâyı teşrîfindeki olağanüstü hâlleri dile getirirdi.

***
■ “Muhammed Aleyhisselâm doğduğu sırada her tarafı bir nûr kapladı. Doğar doğmaz secde etti, mübarek başını kaldırıp açık bir dil ile dedi… O’nu yıkamak istediğimde “Biz onu yıkanmış olarak gönderdik!” denildi. Göbeği kesilmiş ve sünnet edilmiş olarak görüldü. O’nu kundağa sarmak istediğimde sırtında bir mühür gördüm, mührün üzerinde “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah” yazılı idi… Doğar doğmaz secde ettiği sırada hafif sesle bir şeyler söylüyordu, kulağımı mübarek ağzına yaklaştırdım “Ümmetî, Ümmetî” diyordu.”
Yukarıya aktardığımız söylemler Hz. Muhammed’in halası Safiye Hatun’a aittir.

3 Şubat Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece Mevlid Kandili’dir. Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi’nden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid Gecesi’nin Kadir Gecesi’nden kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır

Mevlid, doğum zamanı demektir. Müslümanlar, peygamberinin doğum gününü bayram olarak değerlendirmektedir.

. Bugün, neşe ve sevinç günüdür…
O gece, o doğduğu için sevinenler affedilir. O gecede, Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek sevaptır. Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar, bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Mevlid

gününde de azab yapılmaz. Bu gece kaza namazları kılmalı, Kur’ân-ı Kerîm okumalı, dua, tövbe etmeli, hayır hasenat yapmalı, yoksulları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölülere de göndermelidir. Bu gün ve gecelerde, evlerimiz gerçek bir bayram havasına bürünmeli, akraba, dost ve yakın arkadaşlar bir araya gelerek “Kâinata rahmet olarak gönderilen” Yüce Peygamber, şanına lâyık bir şekilde, büyük aşkla anımsanmalı çoluk ve çocuğumuzun gönül ve kafaları, sevgi nûrları ile aydınlatılmalıdır.

■ Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. Hz. İmam-ı Gazali)

■ Mevlid okunan yerden belâlar gider.

Dinimiz onlarca yıldır insanlığa yol gösteren Allah’a giden yolu açan, milyarlarca insanın gönlünde taht kuran, birçok milletin kültür ve uygarlıklara ruh veren, dünyayı yeniden biçimlendirilen ve dünya yaşadıkça etkisi giderek büyüyen yüce bir dindir. Hz. Peygamberimize sadece ümmeti değil, yabancı ünlüler de hayrandı;

■Bugüne değin tüm insanlardan mukayese edilemeyecek kadar üstün.

■ İnsanlık tarihinde en büyük kahraman olarak ilân eder.
Hz. Peygamberin doğum gecesi, bizim bayramımızdır, bayramımız kutlu olsun;

Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik. [Enbiyâ, 107]

■ Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik [Sebe, 28]

■ Beni ana-babasından, evlâdından ve herkesten daha çok sevmeyen, [kâmil] mü’min olamaz. [Buhârî]
■ Rabbin sana çok nimet verecek, sen de râzî olacaksın [Duhâ, 5]

BİR DAMLA:


■ Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar. [Deylemî]

■ Resûlullah’ı seven de, onu çok anar. “Peygamberleri anmak, anımsamak ibâdettir. [Deylemî]

> Yeni Meram >Yazarlar > MEVLİD KANDİLİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.