YAZARLAR

Hz. Peygamberimiz Mevlid gecelerinde Eshâb-ı kirâmına ziyâfet verir, dünyâyı teşrîfi sırasındaki ve çocukluk zamanındaki şeyleri onlara anlatırdı. Hazret-Hz. Ebû Bekir, Halife iken, Eshâb-ı kirâmı toplar, Resûlullah Efendimizin dünyâyı teşrîfindeki olağanüstü hâlleri dile getirirdi.
■ “Muhammed doğduğu sırada her tarafı bir nûr kapladı. Doğar doğmaz secde etti, mübarek başını kaldırıp açık bir dil ile (Lâ ilâhe illallah, innî resûlullah) dedi… O’nu yıkamak istediğimde “Biz onu yıkanmış olarak gönderdik!” denildi. Göbeği kesilmiş, sünnet edilmiş olarak görüldü. Kundağa sarmak istediğimde sırtında mühür gördüm, üzerinde “Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah” yazılı idi… Doğar doğmaz secde ettiği sırada hafif sesle bir şeyler söylüyordu, kulağımı mübarek ağzına yaklaştırdım “Ümmetim, ümmetim” diyordu.”

( Hz. Muhammed’in halası Safiye Hatun)

***

Bu gece Mevlid kandili, Kadir gecesinden sonra en değerli gecedir; Mevlid, doğum demektir. Bugün, neşe ve sevinç günüdür. Bu gece, O doğduğu için sevinenler affedilir. Doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek sevaptır. Bu günde azab yapılmaz; kaza namazı kılmalı, Kur’ân-ı kerîm okumalı, dua, tövbe etmeli, hayır yapmalı, yoksullar sevindirilmeli, sevablarını ölülere de göndermelidir.

   ■ Ahiret yolcusunun, ibadetle ihya edilmesi kuvvetle müstehab olan mübarek geceleri boş geçirmesi uygun değildir; çünkü bunlar hayır mevsimleri ve kârı bol olan gecelerdir. Kazançlı mevsimleri ihmal eden tüccar, bir kâr sağlayamadığı gibi, mübarek geceleri gafletle geçiren ahiret yolcusu da maksada ulaşamaz. (Hz. İmam-ı Gazali) 

   ■ Mevlid okunan yerden belâlar gider.

   (Hz. Mevlana)

Dinimiz onlarca yıldır insanlığa yol gösteren Allah’a giden yolu açan, milyarlarca insanın gönlünde taht kuran, birçok milletin kültür ve uygarlıklara  ruh veren, dünyayı yeniden biçimlendirilen ve dünya yaşadıkça etkisi giderek büyüyen yüce bir dindir. Hz. Peygamberimize sadece ümmeti değil, yabancı ünlüler de hayrandı;

■Bugüne değin tüm insanlardan mukayese edilemeyecek kadar üstün. (Lamartin)

■ İnsanlık tarihinde en büyük kahraman olarak ilân eder. (Thomas Carlyle)
Hz. Peygamberin doğum gecesi, bizim Bayramımızdır, Bayramımız kutlu olsun;

Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik (Enbiya, 107)

■ Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik (Sebe, 28)

■ Beni ana-babasından, evlâdından ve herkesten daha çok sevmeyen, [kâmil] mü’min olamaz. (Buhari)
   ■ Rabbin sana çok ni’met verecek, sen de râzî olacaksın (Duha 5)

Kandil gecesinde yapılacak ibadetler:

■. Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

■  Hz.Peygamber’e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini umut edip, ümmetinden olma bilinci tazelenmeli.

■ Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir.

■Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere derin düşüncelere girmeli.

■. Geçmişin muhasebesi yapılmalı, şimdi ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.

■ tövbe ve istiğfar edilmeli;  geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

■ Mü”minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

■ Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; yüzler güldürülmeli.

■  Kişi kendine ve diğer kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

■ Üzerimizde hakları olanlar aranmalı vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

■  Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, saygı ve sadakalarla mutlu edilmeli.

■ Gece ile ilgili âyet, hadîs ve bunların yorumları ilgili kitaplardan okunmalı.

■  Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

■ Vefat etmiş yakınların ve dostların kabirleri ziyaret edilmeli

■ Yaşayan büyüklerimizin kandilleri bizzat giderek ya da kitle iletişim araçlarıyla kutlanmalı ve duaları istenmelidir.

Etiketler: , ,
> Yeni Meram >Yazarlar > Mevlid Kandili
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.