Torku Jelifest

Mevlana şehrinde üç aylar sevinci

  • Giriş Tarihi: 5.04.2016 13:12
  • Güncelleme Tarihi: 13:16
Mevlana şehrinde üç aylar sevinci

Mevlana Müzesi'nin bulunduğu hoşgörü şehri Konya, üç aylardan en güzel şekilde istifade etmek için Türkiye'nin dört bir yanındaki vatandaşları buluşturmayı bekliyor.

Mevlana Müzesi’nin bulunduğu hoşgörü şehri Konya, üç aylardan en güzel şekilde istifade etmek için Türkiye’nin dört bir yanındaki vatandaşları buluşturmayı bekliyor.

Recep, Şaban ve Ramazan ayının idrak edileceği mübarek üç aylar, kapıyı çaldı. Ülkenin farklı yerinde düzenlenecek çeşitli dini programlarla en güzel şekilde geçirilmesi planlanan mübarek aylar, Konya’da da manevi bir atmosferde idrak edilecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi yoğunlunun beklendiği, geçen yıl Kadir Gecesi’nde yaklaşık 60 bin kişinin teravih namazını kıldığı Mevlana Müzesi yanındaki Mevlana Meydanı, yine binlerce kişiyi Kubbe-i Hadra’nın (Yeşil Kubbe) manevi atmosferi altında buluşturmaya hazırlanıyor.

Ramazan ayına hazırlık anlamındaki Recep ve Şaban ayları, bu yıl Kutlu Doğum Haftası kutlamalarıyla da taçlanıyor. Öte yandan kentteki etkinlikler çerçevesinde, Regaip Kandili’nde, asırlardır yapılageldiği üzere çocuklar kapı kapı dolaşıp “şivlilik” adı verilen şekerlemeleri isteyecek ve “fener alayı” düzenlenecek.

– “Kentte bir başka huzur iklimi yaşanıyor”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üç aylarla birlikte Konya’da bir başka huzur iklimi yaşandığını, 7’den 70’e herkesi mübarek ayların ve Ramazan’ın yaklaşmasının heyecanı ve coşkusunun sardığını söyledi.

Bu yılki şivlilik ve fener alayı etkinliklerinin 6 Nisan Çarşamba saat 19.30’da Kültürpark’ta yapılacağını ifade eden Akyürek, Regaip Kandili programının da 7 Nisan Perşembe günü 14.00’te Zindankale Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini bildirdi.

Ramazan ayında Rahmet Akşamları ismiyle Kültürpark’ta ve ilçelerde programlar düzenleneceğini anlatan Akyürek, şöyle devam etti:

“İlahiler, sohbetler, Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile her yıl olduğu gibi bu yıl da mübarek ayın coşkusunu yaşayacağız. Mübarek gün ve gecelerde Konya’nın her yerinde bir başka coşku yaşanır. Bu coşkuyu Mevlana Türbesi’nde de görürüz çünkü böyle gecelerde Mevlana Türbesi’nin ziyaret edilmesi bir Konya geleneğidir. Hem Konya’dan hem de Konya dışından binlerce insan mübarek geceden en güzel şekilde istifade etmek için bir araya gelip Mevlana Meydanı’nda namazını kılar ve Mevlana Türbesi’nde ziyaretini gerçekleştirir.”

– “Eski samimiyetleri günümüze taşımalıyız”

Konya Müftüsü Ali Akpınar ise Recep ile başlayan mübarek üç ayların kapıyı çaldığını söyledi.

Recep ayında, Regaip ve Miraç kandillerinin yaşandığına işaret eden Akpınar, Şaban ayının ortasında ise Beraat Gecesi’nin idrak edileceğini dile getirdi. Ramazan ayının da oruç ve teravihle geçtiğine dikkati çeken Akpınar, şunları dile getirdi:

“Ramazana hazırlık anlamında olan bu aylar, Müslümanlığımızı hatırladığımız, kullukta daha çok yoğunlaşma fırsatı bulacağımız aylardır. Her kuşak kendi dönemini yaşıyor. Geçmişe methiye düzmek, ‘Ah eski Ramazanlar’ demek yerine, eski samimiyetleri günümüze taşımak için gayret göstermeliyiz. Mübarek üç aylar, bizim geleneğimizde çocuklarımızın minik minik elleriyle sabah namazından sonra şivlilik toplamasıyla başlar. Bu, hem o çocukları sevindirmenin hem de bu mübarek ayların ailecek sevinçle karşılandığının göstergesidir.”

Akpınar, Regaip gecesinde farklı camilerde mevlit, sohbet programları yapılacağını, merkez camilerdeki sabah namazı buluşmalarının devam edeceğini ifade etti.

Nisan ayı itibarıyla bu ayların içerisinde kutlu doğum haftasının idrak edilmesinin bu ayların güzelliklerinden biri olduğunu belirten Akpınar, merkez ve ilçelerde düzenlenecek çok zengin kutlu doğum programları ile haftanın geçirileceğini kaydetti.> Yeni Meram >Konya > Mevlana şehrinde üç aylar sevinci
HABER YORUMLARI