• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mevlana Çarşısına bu yol yakışmıyor!
02 Mart 2013 Cumartesi 23:59

Mevlana Çarşısı'na bu yol yakışmıyor!

Mevlana Çarşısı ve civarında bakım çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan kötü görüntü esnafın tepkisini çekiyor. Esnaf, turistlerin ilk uğrak yeri olan çarşıda, çalışmaların hızlı bir şekilde bitirilmesini istiyor.

MEVLANA Müzesi karşısında bulunan Mevlana Çarşısı ve civarı, Konya’ya gelen binlerce turist için hoş bir görüntü oluşturmuyor. Dış görünüşü ile bakımsız bir çarşıyı andıran Mevlana Çarşısı’nın, Kültür Vadisi Projesi kapsamında yenilenip yenilenmeyeceği ise tartışılıyor. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak mekânı olan çarşı civarı ise bakımsız görüntüsü ile tepki topluyor. Çoğu kaldırım taşları yerinden sökülürken, çarşı önündeki yolun ise toprak olması dikkat çekiyor. Çok sayıda işyerinin bulunduğu bölgede esnaf en çok ilgisizlikten şikâyet ediyor. Mevlana Meydanı ile bölge farklı bir görüntüye bürünürken, müze karşısından bakıldığında Mevlana Çarşısı ve civarı, geri kalmış bir şehir görüntüsü çiziyor.

 

YETERİNCE İLGİ GÖSTERİLMİYOR

Her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi etrafında, yazın görülen hummalı çalışmalardan eser kalmadı. Gelen turistlere kötü bir görüntü çizen müze tarafındaki yapılarla ilgili çalışmaların ne zaman başlayacağı da merak konusu oldu. Çalışmalardan geriye kırık kaldırımlar, toprak yol, bakımsız bir alan kaldı. İşyerlerinin geleceğinin ne olacağı ile ilgili tedirgin olan bazı bölge esnafı, Mevlana Çarşısı ve civarına yıllardır ilgi gösterilmediğinden şikâyet etti. Hızla büyüyen şehir ile birlikte çarşının geri plana itildiğini öne süren esnaflar, “Kültür Vadisi Projesi güzel bir çalışma. Bu alanı yenileyecek ve geliştirecek bir proje. Ama bu proje yapılırken insanlarda mağdur edilmesin. Mevlana Çarşısı ve civarı şuan hoş bir görüntü oluşturmuyor. Gelen turistlerin aklında güzel bir Konya imajı bırakmıyor. Yani bu olumsuzluk şehrin tanıtımına da olumsuz yansıyor” dedi.

 

“ÇALIŞMALAR HEMEN BİTİRİLMELİ”

Çarşı ve civarının yenilenme çalışmasına çok geç kalındığını belirten bazı vatandaşlar da, “Burası turistlerin ilk uğrak yeridir. Buradaki esnafın, çarşıların, işyerlerinin görüntüsü o yüzden çok önemlidir. Çoğu turist Mevlana Müzesi’nden çıktıktan sonra, buradan alış verişini yapıp, şehirden ayrılıyor. Konya’nın diğer yerlerini gezmiyor. Böyle olunca da turistler burayı merkez olarak biliyor ve Konya’nın her tarafının böyle olduğunu düşünüyor. Yetkililerin bu bölge ile ilgili çalışmaları hızlı ve daha güzel yapması gerekiyor. Burası Konya’nın imajı açısından önemli bir yer sonuçta. Mevlana Çarşısı’na yıllardır bakım yapılmıyor, yenilenmiyor. Çarşının ne olacağı da belli değil. Bir zamanların en işlek çarşısı olan Mevlana Çarşısı, şimdilerde çoğunlukla turistlere hizmet ediyor. Fakat çarşının dış görüntüsü, gelişen Konya’ya yakışmayan bir görüntüdür. Duvarlarındaki betonlar bile dökülmeye başlamış. Yetkililer ne kadar Konya’yı tanıtmak için uğraşsalar da servetler harcasalar da bu kötü görüntüler Konya için olumlu bir imaj çizmiyor” diye konuştu.

1980 yılında temeli atılan Mevlana Çarşısı, 1987 yılında bitirilip hizmete başlamıştı. O yıldan itibaren Konya’ya hizmet eden çarşıda 100’e yakın esnaf bulunuyor. Turistlerin uğrak yeri olan Mevlana Çarşısı yenileceğini günü bekliyor. 

Bu haber toplam 939 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA