Ruşeym Torku

MEVKA’dan Mucitlere Destek

  • Giriş Tarihi: 29.01.2014 16:02
  • Güncelleme Tarihi: 23:22
MEVKA’dan Mucitlere Destek

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), bu yıl çıktığı çalışma programı kapsamında “Haydi mucitler, Konya ve Karaman”a diyerek, gurbetçileri kendi ülkesinde yatırım yapmaya çağırıyor.

Why Note!?

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, her yıl kar amacı güden veya gütmeyen kuruluş, ticari işletme ve KOBİ’lere destek çağrısına çıktıklarını söyledi. Bu yıl çıktıkları 5. proje teklif çağrısında yenilik yapmaya karar verdiklerini belirten Akman, bu seferki çağrının, daha öncekilerden farklı olarak, sadece Konya-Karaman bölgesi için değil tüm Türkiye ve yurt dışına açık olduğunu ifade etti. Bilgi ve Teknoloji Odaklı Üretim Mali Destek Programı ile yatırımcılara destek sağlanacağını dile getiren Akman, “Bu yıl gerçek kişilere açık proje teklif çağrısına çıktık. Enerji, Ar-Ge ve inovasyonla ilgili olmak kaydıyla yurt dışındaki gurbetçilerimiz de bize proje verebilecek. Yani başvurular, Ankara, İstanbul ve komşu bölgelerden olabileceği gibi artık yurt dışından da olacak” diye konuştu. İşletme sahibi olmayan, patent sahibi ya da incelemeli patente müracaat edip, inceleme raporunu alan gerçek kişilerin, yeni programın önceliklerine uygun olarak ajansa projelerini verebileceğini anlatan Akman, bu projelerin, herkes için geçerli olan şekliyle değerlendirme süzgecinden geçerek destekleneceğini belirtti.

Bu kişilere ajans tarafından yüzde 50 destek sağlanacağına işaret eden Akman, “Yalnız, patentlerle ilgili bazı şartlarımız var. Belli mesafe almış bir icat veya buna benzer durumu söz konusu olan kişilerin, aldığı patent konusunu yahut inceleme raporuna konu olan müracaatını, projeye dönüştürmesini istiyoruz” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > MEVKA’dan Mucitlere Destek
HABER YORUMLARI