kapat
Ruşeym Torku

MEVKA’dan Eğitim ve Başlangıç Toplantısı

  • Giriş Tarihi: 2.07.2013 16:25
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
MEVKA’dan Eğitim ve Başlangıç Toplantısı

Mevlana Kalkınma Ajansı 2012 Mali Destek Programları kapsamında uygulama sürecinin genel olarak tanıtıldığı başlangıç ve uygulama eğitimleri toplantısı düzenledi.

Bu toplantıda yararlanıcılara Proje uygulamaları ve sözleşme hakkındaki genel kurallar ve mevzuatı Satın alma, izleme, raporlama ve bilgi sistemi konularında temel bilgiler aktarıldı. Yararlanıcılardan gelen sorular cevaplanarak, proje bazlı soru ve sorunların izleme uzmanlarına içtenlikle yönlendirilmesi konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

2012 Yılı Mali Destek programları kapsamında desteklenen projelerde, proje kilit personelinin yer aldığı eğitimlere Konya’da 50 Karamanda 12 kişi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Akman ‘’Ajans tarafından destek sağlanan proje ve faaliyetlerin mali ve fiziki gerçekleşmelerini, performanslarını, risklerini, sorun ve ihtiyaçlarını zamanında tespit etmek ve gerekli tedbirleri almak amacıyla yapılacak izleme faaliyetleri hakkında yararlanıcılar ile interaktif bir bilgilendirme faaliyeti olarak bu toplantı düzenlenmektedir. ’’ dedi. Akman, projelerin başvuru aşamasından destekleme kararı verilene kadar geçirdikleri aşamaları detaylı bir şekilde anlatarak bağımsız değerlendirici ve değerlendirme komitesinin puanlama kriterleri ve değerlendirme komitesi tarafından yapılan bütçe revizyonu çalışmalarını davetliler ile paylaştı. Projelerin amaçları doğrultusunda yürütülmesi ve tamamlanması konusunda gayret gösterilmesini isteyen Akman, izleme uzmanlarıyla projeler hakkında iyi bir iletişim kurulması gerektiğinin altını çizdi.

Mevlana Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Şükrü Atçeken, projelerin hazırlanma aşamasında gösterilen başarıların aynı motivasyonla uygulama döneminde de başarılı olmalarını beklediklerini, bu konuda birim olarak gerekli desteği vereceklerini beyan etti. Eğitimlerin birebir pratik uygulamalı şekliyle, izleme ziyaretleri esnasında da devam edeceğini, karşılaşılan her soru ve sorunda izleme uzmanlarının destek vereceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra izleme uzmanları Gürbüz Çoban, Mustafa Yılmaz ve Şule Afyon, satın alma, raporlama, görünürlük, izleme sistemi hakkında detaylı sunumlarını yaptı. Yararlanıcılardan gelen soruların cevaplanması ile toplantı sona erdi.

Kemal BAYSAL


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > MEVKA’dan Eğitim ve Başlangıç Toplantısı
HABER YORUMLARI