Torku Jelifest

Meteorolojiden kritik uyarı! Konya’ya şiddetli fırtına ve yağış uyarısı!

  • Giriş Tarihi: 17.01.2016 13:50
  • Güncelleme Tarihi: 13:50
Meteorolojiden kritik uyarı! Konya’ya şiddetli fırtına ve yağış uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun kuzeybatı kesimlerinde yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Peki Konya'da hava nasıl olacak? Konya'da kar yağışı bekleniyor mu? İşte Konya'da hava durumu...

Meteoroloji’den yapılan açıklamada pazartesi günü İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bolu, Çanakkale dahil yurdun kuzeybatı kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışının beklendiği belirtildi.

Kar kalınlığının bazı yerlerde 20 cm ve üzeri şeklinde olmasının tahmin edildiği bildirilen açıklamada buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar oluşması muhtemel risklere karşı uyarı yapıldı.

Meteoroloji’nin açıklaması şöyle: “Ülkemizin batı kesimlerinde devam eden sağanak yağmurun akşam saatlerinden sonra etkisini artırarak kar yağışına dönmesi ve yarın Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale ), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir ve Çankırı), Kütahya, Afyonkarahisar, Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli (5-20 cm), yer yer yoğun kar yağışı (20 cm ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir”

AKDENİZ İÇİN SEL VE DON UYARISI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun güney kesimlerinde de kuvvetli yağışların beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Batı Akdeniz’de başlayan yağışların etkisini artırarak gece saatlerinden itibaren bazı yerlerde kuvvetli sağanak yağışlara ve karla karışık yağmura dönüşmesinin beklendiği belirtildi.

Sel, su baskını, buzlanma ve don olayı gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarı yapılan açıklama şöyle:
“Batı Akdeniz’de başlayan yağışların zamanla etkisini artırarak gece saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz kıyı kesimi ile Antalya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ve Toroslar Mevkii ile Isparta çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

KONYA’DA HAVA NASIL OLACAK?

Parçalı çok bulutlu, bölgenin batısının akşam saatlerinden itibaren yağmurlu ve yer yer kuvvetli yağmurlu, yüksek kesimlerin karla karışık yağmurlu ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: 3 ila 5 derece düşmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), zaman zaman fırtına (80-100 km/saat)şeklinde esmesi beklenmektedir.

KONYA’YA METEOROLOJİ’DEN ŞİDDETLİ FIRTINA VE YAĞIŞ UYARISI!

Rüzgarın Konya, Karaman, Niğde, Aksaray İl ve İlçelerinde sabah saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat, zaman zaman fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesi beklenmektedir. 17.01.2016 Pazar günü gece saatlerinden itibaren görülecek yağışların 18.01.2016 Pazartesi günü öğle saatlerine kadar Konya’nın merkezi ile batısı, Karaman, Niğde İl merkezleri ile ilçelerinde etkili ve yer yer kuvvetli olması beklenmektedir. Kuvvetli yağış ve lodos fırtınası nedeniyle ulaşımda aksamalar başta olmak üzere, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

18 Ocak Pazartesi 8/2
19 Ocak Salı -1/-3
20 Ocak Çarşamba 0/-7
21 Ocak Perşembe 5/-4
22 Ocak Cuma 6/-1> Yeni Meram >Konya > Meteorolojiden kritik uyarı! Konya’ya şiddetli fırtına ve yağış uyarısı!
HABER YORUMLARI