Torku Jelifest

Meteoroloji Konya’yı uyardı – Kar yağışı devam edecek!

  • Giriş Tarihi: 8.01.2019 8:57
  • Güncelleme Tarihi: 8:59
Meteoroloji Konya’yı uyardı – Kar yağışı devam edecek!

Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğü, Konya ve ilçelerindeki etkili olan kar yağışının aralıklarla devam edeceği konusunda uyardı. İşte merak edilen hava durumu tahminleri...

Mutlu Akü

Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğü, Konya ve ilçelerindeki etkili olan kar yağışının aralıklarla devam edeceği konusunda uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, İç Anadolu’da havanın yarın sabaha kadar aralıklarla  kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’de havanın parçalı çok bulutlu,  kar yağışlı geçeceğini tahmin ediyor. Yer yer kuvvetli buzlanma ve don hadisesi de bekleniyor.

Konya için yapılan hava tahmin raporuna göre hava sıcaklığı yarın için 4 derece daha azalarak mevsim normallerinin altında seyredecek. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette yer yer kuvvetlice esmesi bekleniyor.

Yurt genelinde hava durumu

İç Anadolu, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da havanın yarın sabaha kadar kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da havanın yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle kar, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun güneybatısında yağmur ve sağanak şeklinde olacağı öngörülüyor.

Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa’da kuvvetli yağmur ve sağanak, Samsun, Ordu ve Gaziantep’te kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, Amasya, Tokat, Çorum’un doğu ilçeleri, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak ile Malatya, Tunceli, Erzurum ve Van’ın güney ilçelerinde yoğun kar bekleniyor.

Hava sıcaklığının batı ve iç kesimlerde mevsim normallerinin altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle kuzey, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

– Bölgelere göre hava durumu

Marmara Bölgesi’nde havanın yarın sabaha kadar parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Ege’de de havanın parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin hafif kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

Akdeniz Bölgesi’nde de parçalı ve çok bulutlu bir hava öngörülürken, bölgenin iç kesimlerinin kar yağışlı, kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da ise havanın çok bulutlu ve kar yağışlı geçeceği öngörülüyor.

– Üç büyük kentte hava sıcaklığı

İstanbul’da hava sıcaklığının 3 derece olması beklenirken, havanın çok bulutlu, sabah ve öğleden sonra aralıklı kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Ankara’da -1 derece olacak havanın çok bulutlu, sabah ve öğleden sonra hafif kar yağışlı olması bekleniyor.

İzmir’de ise havanın parçalı ve çok bulutlu, sıcaklığın 5 derece olacağı öngörülüyor.

Yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Yoğun kar yağışı beklenen bölgelerde çığ tehlikesi, buzlanma, ulaşımda aksamalar ve don; kuvvetli yağış uyarısı yapılan yerlerde ise ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.> Yeni Meram >Konya > Meteoroloji Konya’yı uyardı – Kar yağışı devam edecek!
HABER YORUMLARI