Torku Jelifest

Meslek liseliye 390 TL..

  • Giriş Tarihi: 1.07.2016 10:14
  • Güncelleme Tarihi: 10:17
Meslek liseliye 390 TL..

Yeni yasa meslek liselileri sevindirecek. Öğrenciler; burs, 390 lira ücretli staj, özel sağlık sigortası, döner sermaye geliri ve mühendislik imkanı gelecek..

Mutlu Akü

Meslek lisesine mühendis piyangosu vurdu. TBMM Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen yasal düzenlemeler ile meslek liselerine getirilecek ayrıcalıklar şöyle olacak:

MÜHENDİSLİK DİPLOMASI: Meslek lisesini tamamlayıp, teknik öğretmen unvanını elde edenler için mühendislik fakültelerinde açılacak tamamlama programlarına katılanlar, fark derslerini verip ‘mühendis’ olacak.

DÖNER SERMAYE: Özel mesleki ve teknik okulların atölye ve laboratuvarlarında üretim yapılması ve bu ürünlerin döner sermaye işletmesiyle satışının yapılması sağlanacak. Bu satışlardan elde edilen gelirlerden öğrenciler de çalışmaları karşılığında pay alabilecek.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI: MEB, mesleki ve teknik okullarda eğitim gören öğrencileri iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı özel sağlık sigortasıyla sigortalayacak.

STAJ ZORUNLU: 4 yıllık lise eğitiminin 1 yılında öğrenciler sektörde zorunlu staj yapacak. Bu staj zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilecek. 1.8 milyon öğren ci: MEB’e bağlı 3 bine yakın mesleki ve teknik eğitim lisesinde 1.8 milyon öğrenci eğitim alıyor. MEB, bu öğrencilerin her birisini nitelikli işgücü haline dönüştürerek, Türkiye’nin ara eleman ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

DEVLET ÖDEYECEK
Meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerde yaptığı staj karşılığında alacakları asgari ücretin yüzde 30’u kadar ödenecek ücretin 3’te 2’sini devlet karşılayacak. Büyük işletmelerde ise 3’te 1’i devlet tarafından ödenecek. Ödeme işsizlik fonundan karşılanacak.

BURS YAĞIYOR
MEB, mesleki teknik eğitimde teknik eleman ihtiyacı duyan Metal Sanayicileri Sendikası ile yaptığı protokol ile bu alanda eğitim alan öğrencilere 10’uncu sınıftan itibaren aylık 200 lira burs sağlanacak. MEB yetkilileri, teknik eleman ihtiyacı olan işverenlerin öğrencilere burs çalışmalarının sürdüğünü söyledi…> Yeni Meram >Eğitim > Meslek liseliye 390 TL..
HABER YORUMLARI