YAZARLAR

Metropol Konya’nın Cumhuriyet dönemi Valiler tarihinde şu anda görev başında bulunan Sayın Valimiz Aydın Nezih DOĞAN dahil 40. Vali görev başındadır.

Cumhuriyet dönemi valilerinden merhum Hazım Oktay BAŞER 24–07–1975’ten 02-03-1978 tarihine dek Konya Valilik makamında kalmış olup, siyasi tercihle geldiği içindir ki ilk ve son valiliğini Konya’da noktalamıştır.

Merhum BAŞER’in Konya’ya gelişinden 18 gün geçmişti ki İl Genel Meclisi İdare Müdürlüğü görevimde diken üstünde bir başka yere tayinimi beklerken, Valilik Makamı’na davet edildim. Makama geldiğimde gülen bir yüz, sevecen bir bakışla beni yandaki koltuğa davet etti. Ve makamından kalkıp yanımdaki koltuğa da kendileri oturdu. Sol kolunu omzuma atıp, “Ben Konya’ya geleli 18 gün oldu, güven duyduğum ilk 3 kişinin içinde siz varsınız. Benimle birlikte çalışmak ister misiniz” sorusunu getirdi.

Pür dikkat kesilmiştim. Acaba gayri ciddi bir çıkışla beni bir başka göreve mi göndermek istiyor düşüncesi belleğimde idi. Hafiften başımı kaldırıp, son sözünü bekledim. “Siz Konya’nın değerli bir evladısınız 17 ilçe, 44 nahiye, 120 kasaba, 950 köyü, ve de insanlarını yakından tanıyor hem de sevilip sayılır olduğunuzu öğrendim.”

Ben masa başında değil, halkımın içinde olmak isterim, benim danışmanım ve de yardımcım olmanızı istiyorum” açıklamasını getirdiğinde, “Aktif siyasetin yakınından geçmemiş halimim acaba aktif siyasete mi çekileceği kaygısı ile bölgem ve insanlarına sizlerle hizmet etmek benim için ibadettir. Ne var ki; herhalde benim bir siyasi parti taraftarı olarak sizlerin yanında olmamın istenmemesi, devlet memurluğumun vecibelerinin işletilmesi de, emirleriniz olmalıdır sayın valim” dedim.

“Asla, asla sizin memuriyet dışına taşmış bir siyasi felsefenizin de olmadığını da öğrendim. Bu özelliğiniz aynen korunacaktır, emin olmanızı isterim” dedi.

Sayın Valim bendenizi bağışlayınız şimdiye değin gayri resmi de olsa Valilik Basın ilişkilerim gibi bir görevim de vardı, o hususta da görev yapmam devam edecek midir? Sorusunu yönelttiğimde, evet, evet hem de blok bir kadro ile o görevi de İl genel Meclisi İdare Müdürlüğü’nüzle birlikte yürüteceksiniz” dediler ve nitekim söz konusu blok kadro İçişleri Bakanlığı’ndan alındı ve ben o kadroda görev yaptım.

Konuşmalarımız sırasında içeriye kimse alınmıyordu. O Sırada Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na MSP’den aday olup kaybeden hemşehrim, ata dede dostum H.Hüseyin ALP’ın geldiği haber verildi içeri girerken, “Ooo, hemşerim Hanefi Bey deyip beni validen önce kucakladı. Ve valiye dönüp Biz ata dede dostuyuz Yeşilay’da beraberiz” tanımlamasını getirince, sadece siyasi çizgileriniz ayrı ifadesini kullanan valiye, “Hani siyaseti konu etmeyecektik Sayın Valim” dediğimde, “Tamam, tamam lütfen üzülmeyin” tanımlamasını getirmişti.

Oktay BAŞER ne kadar tarafsız davranmak mecburiyetinde ise de MSP’nin yandaşları valilik makamının müdavimleriydi. Bir partili günde iki üç kez makama gelip Sayın Vali’yi adeta taciz edercesine yaptığı davranışı valilik gelenekleri ile çelişir bulduğumdan, kendisini uyarıp bu sakilliği gidereceğimi Sayın Vali’ye ifade ettiğimde memnun olurum cümlecikleri dökülmüştü dudaklarından.

Merhum Erbakan Hocamız Konya’ya teşrif etmişlerdi, Valiliğin içinde ve özünde çok sık telaffuz edilen Hanefi AYTEKİN’in, parti içinde görülmediği sorusunu Sayın Vali’ye yönelttiğinde, “Muhterem Hocam Benim danışmanımdır. Bizden evvel Namaza ve oruca başlamış inancı tam ve fakat tüm partilere memuriyeti gereği mesafeli kalmayı yeğlediğini görüyorum, değerli bir Konya çocuğudur, onu üzmek istemedim” ifadesini duyduğumda Merhum ERBAKAN’ın rahat bırakalım tanımlamasını yaparak, hakkı teslim ettiğini öğrenmekten de mutlu oldum.

Merhum Erbakan 65 yıla dayanan çok partili hayatımızın tamı tamına 40 yılında siyasi nezaket kurallarının ihlaline asla gitmemiş küfür ve galiz sözler kullanmamış, bilindiği kadar hakkında hakaretten dava açılmamış bir mümtaz siyasetçi olup, en ağır sözü Merhum İsmet İNÖNÜ’nün “Hadi canım sende”si yerine “Hadi sen de, hadi sen de” sözcüklerini peş peşe söyler, Gulu, Gulu dansı yapıyor bunlar, Kadayıfın altı gibi anlamlı sözler sarfetmekten asla öte gitmemesi insani değerlerinin üstünlüğü ile bütünleşen özelliği idi.

Merhum Erbakan; İnancı kavi Türk seçmeninin gönlüne girerken Sevgili Peygamberimizin vecibesine bağlı kalıp Türk Ulusu için olmazsa, olmaz olan Atatürk İlke ve İnkılapları ile Laik Cumhuriyet’e bağlılığı davranış biçimleri ile örtüşseydi, günümüz Türkiye’sinde bir yüce siyasi parti Milli Selamet asla kapanmaz ve Türkiye’nin yıkılmaz kalesi bir siyasi kuruluşu olurdu.

Sadece Merhum Erbakan değil istisnasız tüm siyasi kuruluşlar yüce dinimizi siyasetin içine çekerek en büyük günahı işlemişler ve bu günahın bu dünyadaki cezasını da elbette çeke gelmişlerdir. Şurasını unutmamak lazımdır ki 4 halife döneminden sonra ki İslam’ı sevgili Peygamberimizin hayat felsefesine uygun yaşayamayan kavim ve milletler dün de hüsrana uğramışlardır. Bugün de geri kalmışlığın girdabında boğulmaktadırlar. İşte TUNUS, işte MISIR ve iste LİBYA ve ötekiler gerçeği…

Merhum ERBAKAN HOCA’mızın ardından onun siyasi felsefesini yaşatacakların onun döneminde yapılan hataları işlemeleri halinde ne yazık ki bir ilerlemeyi değil daha da gerilemeyi kader sayacaklardır. Şurası bir gerçektir ki sevabı çok, az da olsa günahı ile bir mümtaz ERBAKAN’IN yanlarında olmadığı unutulmamalıdır.

Merhum ERBAKAN’IN vefat haberini aldığımda yutağım düğümlenmiş, gözümden yaşlar süzülmüştü. Bu gözyaşlarını siyasi yelpazesine girmediğim Rahmetli Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idam edilmelerinde de yaşamıştım. Yüce Rabbimiz’den niyaz ediyoruz ki Türk Siyasi Ahlakı gerçek Demokrasi ilkeleri ile örtüşsün, Kahraman Türk Orduları ve komutanları bıkıp usandıkları siyasi yozlaşmayı tamir ve rayına oturtma mecburiyetinde kalmasınlar…

> Yeni Meram >Yazarlar > MERHUM ERBAKAN VE VALİ BAŞER'LE BİRLİKTE 2.5 YIL
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.