• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Meramın en büyük imar planı buraya!
02 Mayıs 2012 Çarşamba 17:25

Meram'ın en büyük imar planı buraya!

Meram Belediyesi, ilçe tarihinin en büyük imar planı olan ve 7 mahalleyi kapsayan ‘Yaylapınar Bahçeşehir Projesi’ni hayata geçiriyor.

MERAM sınırlarındaki Hasanköy, Yaylapınar Süleymaniye, Yaylapınar Uhud, Yaylapınar Kaş, Karaaslan Aybahçe ve Alakova Mahallelerinin 20 milyon metrekaresinin 7 milyon 320 bin metrekarelik kısmında 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı onaylandı. İki etapta tamamlanması planlanan alanın ikinci etap çalışmaları ise devam ediyor.

 

TARIMSAL ALAN VASFI KALDIRILDI

Yaylapınar Bahçeşehir Projesi’yle ilgili mahalle sakinlerini bilgilendirmek için toplantı düzenleyen Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Başkan Yardımcısı Celal Can, Meram Belediyesi İmar Komisyonu Üyeleri İhsan Kılınçarslan ve Übeyit Aça, İmar ve Şehircilik Müdürü Serdar Baran, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Projenin Meram tarihindeki en büyük imar planı çalışmalarından birisi olduğunun altını çizen Serdar Kalaycı, “Yaklaşık 1 yıldır devam eden çalışma ile hazırlanan birinci etap projesi; kuzeyde Seydişehir-Antalya Çevreyolu, güneyde Ilgaz ve Ilgazdağı Caddesi, doğuda Karaman-Konya Karayolu ve batıda Hasanköy Caddesi ile sınırlı yaklaşık 7 milyon 320 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu alanın ‘tarımsal alan’ vasfının kaldırılması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra imar çalışmaları başlatıldı” diye konuştu.

 

BÖLGENİN NÜFUSU İKİYE KATLANACAK

Projenin amacına ilişkin değerlendirmede bulunan Kalaycı, “Tarımsal vasfını kaybetmiş arazilerde yasal olmayan çarpık yapılaşmanın artmasının önlenmesi, arazilerin ekolojik açıdan vasfını daha fazla kaybetmemesi ve tahribata uğramaması, daha düzenli ve ruhsatlı binalar yapılması, çevre, konut ve yaşam kalitesinin artırılması, kent girişinde kentin imajına zarar verecek görüntülerin engellenmesi, sağlıklı ve yaşanabilir kentsel alanların mevzuata uygun gelişmesi” şeklinde amaçlarını sıraladı. Meram Belediye Başkan Yardımcısı Celal Can ise; projenin teknik detayları hakkında bir sunum yaptı. Yaylapınar Bahçeşehir Projesi’nin 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı’nın Meram Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığını belirten Can, “Bu projenin yapıldığı alanda yaklaşık 10 bin 700 kişi ikamet ediyor.

2025 yılına kadar hedefimiz bu bölgede 23 bin 812 kişinin etmesi.” şeklinde konuştu. 

 

Bu haber toplam 1409 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
KONYA HABERLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Yeni Meram | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 332 345 24 24 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA