YAZARLAR

Konya Belediyesi 1989 yılından itibaren, çıkarılan bir kanunla Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuştu. O zaman 3 merkez ilçemizden Selçuklu, Meram ve Karatay da Büyükşehir Merkez İlçeleri unvanını aldılar. Konya Belediyesi’nin makine, teçhizat ve personeli de 3 merkez ilçe ve Büyükşehir Belediyesi arasında paylaşıldı. Aradan geçen 31 yıl içerisinde de ilçe belediyeleri tüzel kişiliklerine kavuştu. Zamanla yeni binalarına kavuştular. Belediyeler ayrılmadan önce Anavatan Partisi’nden Sayın Ahmet Öksüz belediye başkanı idi.
1989 yılında yapılan seçimle Refah Partisi’nden Halil Ürün Büyükşehir, İsmail Öksüzler Selçuklu, Veysel Candan Meram ve Mustafa Özkafa da Karatay Belediye Başkanı seçildiler. Bugünkü yazımızda Meram Belediyesini ve değerli başkanlarını ele alacağız.
Meram’ın ilk belediye başkanı ticaretten gelme bir başkandı. O zamanki 18. madde ve imar düzenlemelerinde bazı problemler yaşansa da bir hayli çalışma yapıldı ve yeni imar yolları açıldı. Meram’daki belediyenin mali imkansızlıkları kurulduğu günden başlamıştı. Sayın Candan tabiri caizse tekeden yağ çıkarıyor, imkanları sonuna kadar zorluyordu. O zamanki imkanlarla çarşı merkezinde Kırmızı Çarşı’nın yapılması, başarıların en büyüğüdür. Vatandaşlarla belediye arasındaki iletişim eksikliği ve yerelin insanlara davranışları hep bir eleştiri konusu oldu. Ömrünün 35 yılını yerel hizmetlere vermiş biri olarak diyebilirim ki, fiziki belediyeciliğin en önemli örneklerinden olan ve ekonomiyi en iyi idare eden belediyelerden biri Meram Belediyesi ve Veysel Candan’dır.
Sayın Candan’ın milletvekili olma isteği partisi tarafından da olumlu karşılandı. Veysel Bey’in milletvekili seçilmesinden sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğini de tedviren yürüten Sayın Mustafa Özkan, Meram’a 2. belediye başkanı seçildi. Sayın Özkan da imkanlar ölçüsünde hizmet etmeye çalıştı. Asfalt şantiyesinden asfalt ve diğer malzeme temini noktasında verdiği uğraşları biliyoruz. Bu meyanda Meram’daki ekonomik sıkıntı, hız kesmeden devam etmekte idi. Konya belediyelerinde 2004 yılında yapılan seçimlerle bu sefer halk, yerelde idareyi tamamen AK Parti’ye veriyordu. Büyükşehir’de Sayın Tahir Akyürek ipi göğüslerken Meram’da ise Sayın Refik Tuzcuoğlu belediye başkanı seçilmişti. Sayın Tuzcuoğlu belediye kaynaklarını artırmak noktasında çok büyük uğraş verdi. En önemli kaynaklardan biri eski Et ve Balık Kurumu arsasının belediyeye kazandırılması oldu. Şimdiki Meram Belediyesinin bulunduğu alanın Meram’a kazandırılması ve imkanların artırılması çok güzel oldu. O zamanki meşhur sloganı “Her şey iyi olacak” bir bakıma gerçekleştirildi.

Sayın Tuzcuoğlu ile Büyükşehir Belediyesi bazı projelerin uygulanması aşamasında problemler yaşasa da, bir sonraki dönemde vazife alacak başkanların işini kolaylaştırıyordu.
Siyasi büyüklerimiz verilen emanet süresinin bitimine kadar imkanları değerlendirmelidir. Siyasette bazı yatırım ve hizmetler ikinci döneme kalmaz diyorlar.
Sayın Tuzcuoğlu’nun görev süresinin dolmasıyla birlikte KOSKİ Genel Müdürlüğünde geçici görevde bulunan akademik personel Sayın Serdar Kalaycı, başkanlığa seçildi. Sayın Kalaycı da hemşehrilerinin birçoğunun ikamet ettiği Meram’a hizmet etmeye çalıştı. 80 Binde Devr-i Alem Parkı, toplu konutlar ve bir dizi hizmet.
Belediyelerde devamlılık esas. Personel, başkanın değil belediyenin elemanıdır. Vatandaşa hizmet vermek adına çalışmalıdır. Belediyelerin idari yapısındaki bazı problemler hem çalışanları hem de vatandaşı tedirgin eder.
2014 yılında Meram Belediyesi personeli Sayın Fatma Toru, Konya’mızın ilk kadın belediye başkanı seçilir. Sayın Toru kısa zaman içerisinde çok büyük bir ivme ile çalışmaya başlar. Şükran Mahallesi, kentsel dönüşüm projeleri ve milyonlarca metrekarelik alanda yeni imar planı uygulamaları. Bu dönemde belki en fazla eleştirilen nokta, kentsel dönüşüm yapılacak alanlarda kısmi yıkım, kısmi yapım uygulaması gerekirken tamamen yıkım ve cüzi yapım uygulaması idi. Bu dönemde özellikle muhtarlar, halk ve personel ile olan iletişim eksikliği konuşuldu. Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki, Sayın Toru’nun hizmetlerine köstek olanlar pek de az değildi.
2019’da yeni bir seçim, yeni bir sayfa, ve Sayın Mustafa Kavuş, Meram’ın yeni belediye başkanı seçildi. Kendisi Meram’ın makus talihini yenmek adına uğraş veriyor. Belediye imkanlarında bir değişme var mı? Herkesin bir kaderi var, tekeden yağ çıkarmak… Sayın Kavuş kendi imkanları ile birlikte Büyükşehir ve genel yönetim imkanlarını kullanmaya kararlı. İki yılda 445 milyon TL’lik yatırımı kapmış bizim Meram. Şükran Mahallesi, Millet Bahçesi, TRT Uluslararası Film Platosu, Sporcu Yetiştirme Merkezi, veledrom yapımı, son durak katlı otopark, Meram Çamlıbel çevre düzenlemesi, İsmail Ketenci Caddesi, Aymanas Sağlıklı Yaşam Merkezi, altyapı, sosyal ve kültürel çalışmalar…
Meram, imkan olarak zor bir coğrafya. Adımınızı attığınız yer sit alanı. İmarda sınırlamalar var. Bir belediyenin ihyası için sanayi alanı, olmazsa olmaz. Meram’da da yeşili ön planda tutularak sanayi sahaları kaldırılıyor. Şunu da belirtmekte fayda var. İnsanlar iş yerlerine yakın yerlerde oturma eğiliminde. Malum trafik yoğun.
Gelelim en önemli konuya. Güzel Meram’ımızda bizim Meram’ımızda, mesire alanı Meram’ımızda iki dönem belediye başkanlığı kimseye nasip olmamış. Hâlbuki belediye başkanlarının uyguladığı projeler için en az iki dönem görev yapmasında fayda vardır. “Bazı yatırımları ikinci dönemde düşünüyorum” demekle olmuyor. “Göreceksiniz ben iki dönem yapacağım” demekle hiç olmuyor.
Mevki ve makam nasip işi, vebal işi. Bir o kadar da ecir ve mükâfat işi.
Meram Belediyemizin bir sonraki başkanını hepimiz merak ediyoruz. Umarız ikinci dönem ipini ilk göğüsleyen başkanımız Sayın Kavuş olur.
Rabbim hizmet ehline güç kuvvet ver.
Hizmetle kalınız.

> Yeni Meram >Yazarlar > Meram’da Başkanlık Yapmak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.