YAZARLAR

***

“KÖTÜMSER yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı, hem de gelecek treni görür.”

***

İSTENİNCE OLUYOR DA… Bingöl Cezaevi’nden firar eden 18 PKK’lıdan 17’si Bingöl merkez Ortaçanak Köyü kırsalında yakalandı.

Güvenlik güçlerimizi kutluyoruz. Ama Reyhanlı’da ölen 53 yurttaşımızın, Gezi Olayları’nda hayatlarını kaybedenlerimizin katilleri nerede? Onları da bulsalar ya!.

***

GÖSTEREYİM: ÇALIŞMA Bakanı Faruk Çelik, “11 yılda 400 bin derslik yaptık” dedi.

400 milyon derslik yapsanız ne yazar, zira bazı okullar yarı yarıya bile dolu değil. Çünkü çoğu İmam Hatip olmuş. Veliler bu nedenle çocuklarını almış başka okullara kaydettirmiş.

İsterseniz Konya’dan çok örnek gösterebilirim. 400 kapasiteli bir okulda 100 kadar öğrenci var.

Konuşmak kolay, onlara göre yapmak da kolay, ama önemli olan sonuç değil mi?

***

ANLAMAMAK: Evet… Katiller belirlendi: Balkon, merdiven, kaldırım, saçak vs… Fakat O’nun adı geçmiyor. Ama yine O, hergün dünyaya seslenmiyor mu, “Esed çocukları öldürdü, bu noktada derhal gitmesi lazım” diye.
Sayı verecekse ne fark eder?
Anaların gözyaşları aynıdır.
Bir eve ateş düştüğünde dünya yanar… O’nun okuduğu, ancak anlamadığı Kuran’da yazılıdır:
“Bir insan öldüren, bütün insanları öldürür.”

Ve başka söze gerek yoktur.

***

O DA MI?.. ‘Ankaralı Namık’ lakaplı sanatçı Namık Uğurlu, Sincan Emniyet Müdürlüğü ekiplerince uyuşturucu satın alma ve kullanma suçlamasıyla gözaltına alınmış.

Ne o, o da mı “gezi”ciler gibi uyuşturucu satın alan veya kullanan sanatçılardanmış!

***

GEÇ KALDI!.. Kapalı mekanlarda sigara kullanımının yasaklayan düzenlemenin değiştirildiğinin altını çizen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, para cezalarının caydırıcılığının kalmadığını ilginç bir örnekle anlattı:

“Örneğin bir salonda düğün var. Bu salonun değeri 10 bin lira. Sigara yasağı delinecekse 5 bin lira fazla ödeme alıyor. Ceza gelirse aradaki bu parayı ceza olarak ödüyor. Bu durumda da yasağın caydırıcılığı ortadan kalkıyor. Bu düzenleme artık değiştirildi. İlkinde para cezası, ikinci ya da üçüncü kez yasa delinirse o kurum kapatılacak.”

Vallahi çok da iyi etmiş.

Hatta, çok geç bile kaldı çook!

Çoktaan bitirmeliydi!..

***

YETER Mİ?.. “Bir kamu kuruluşu iken özelleştirilerek bir Yahudi kuruluşu olan ALARKO’ya satılan MEDAŞ’ın, “halka ucuz elektrik dağıtacağız” diye kurduğu MEPAŞ işe indirim değil, aksine yüzde 30 ile 45’lere varan fiyatlarla başladı.

Araştırmalara göre, MEPAŞ’ın ilk faturaları, önce 53 TL gelen aboneye 78, 102 TL gelen aboneye 139, 33 lira gelen aboneye 55 TL’lik gibi fiyat aralıklarında geldi. Vatandaş tepki göstermedikçe bildiğini okumayı sürdüren yeni adı ile MEPAŞ’a “yeter artık” demeli.

MEDAŞ’ın uyanık yöneticileri, Konya’daki bazı gazete ve televizyonlara yüklü miktarlarda reklam parası vererek, hakkındaki yolsuzlukların ve usulsüzlüklerinin yazılmamasının önüne geçiyor.”

Vallahi bizim haberimiz değil.

KONAJANS’tan aldık o kadar…

***

HAYYAM… Ne günlere kaldık! Sultan’a taşlama yazan büyük şair ve matematikçi Ömer Hayyam’ın dörtlüğündeki kara hicivli duruma benzedik.
Hayyam şöyle yazmış:
“Ferman sende,
ama güzel yaşamak bizde.
Senden ayığız,
bu sarhoş halimizde.
Sen insan kanı içersin,
biz üzüm kanı.
İnsaf be sultanım,
kötülük hangimizde?”

Evet, var mı anlayan!!!

> Yeni Meram >Yazarlar > MEPAŞ’mış
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.