YAZARLAR

Menderes CHP Aydın il başkanı iken Atatürk tarafından milletvekili yapılmış birisidir. Robert Koleji mezunu, ailesi Karaman’dan Ege bölgesine yerleşmiş bir çiftlik ağasının oğludur. Çok zengindir. Kendisinin Sebatayist olduğu söylense de olmadığı hakkındaki deliller daha güçlüdür. Ancak eşi Berrin Hanım köklü bir Sebatayist ailenin kızıdır. Kendisine Sebatayist olabilir yakıştırması da buradan kaynaklıdır. Zira Sebatay bir kız Sebatay olmayan bir erkekle evlendirilmez iddiası, böylesi bir yakıştırmaya neden olmuştur. Ancak Menderes’in evliliği bu kuralın istisnası olduğunu göstermektedir.

Gelelim konumuza. Menderes’i kim başbakan yaptı sorusuna, cevabını hemen verelim. Menderes’i ABD başbakan yapmıştır. Türkiye 1944 yılında İngiliz hegemonyasından ABD hegemonyasına geçmiştir. Türkiye NATO’ya alınınca çok partili hayata geçmesini de ABD dayatmıştır. CHP içindeki 4 vekil, (Celal Bayar, Refik Koraltan, Adnan Menderes ve Fuat Köprülü) takrir vererek CHP’den ayrılıp DP’yi ( Demokrat Partiyi) kurdular. Adnan Menderes dışındaki diğer üç vekilin üçü de masondur. Malum Menderes’in eşi Berrin Hanımın da Sebatayist olduğunu söyledik. DP 1950 yılında iktidar olunca Menderes’te ABD’nin isteği ile başbakan oldu.( Celal Bayar Cumhurbaşkanı, Refik Koraltan Meclis Başkanı, Fuat Köprülü de Dışişleri Bakanı oldular.)

Menderes’in ilk işi Türkçe ezanı aslına çevirmek oldu. Ülkede yer yerinden oynadı. Diğer icraatları da ABD’yi ve içerideki baronları çok kızdırdı. Bir kez uçağına suikast yapıldı. Uçak düştü ama Menderes ölmeden kurtuldu. Şubat 1960’ta ABD Ankara Büyükelçisi Menderes’e gelip üç şey istedi:
1- Rusya ile ilişkilerini güçlü hale getirme 2- Türk geçliğini Rusya ve Komünistlik hakkında bilinçlendirmek için teşkilatlar kurdur. 3- Türk Diyanet Teşkilatını o günkü Milli Güvenlik Kurulu yerine çalışan askeri birimin emrine ver. Elçi ile Menderes uzun tartışmalardan sonra bu istekleri kabul etmeyeceğini söyleyen Menderes’e elçi: Bunları kabul et, etmez isen seni Türk askerine astırırız, der. Menderes’te elçiyi kovar. Ne yazık ki üç ay sonra 1960 ihtilalini yaşarız. Menderes bilindiği gibi 1962’de asılır.

Darbeleri araştırma komisyonu da tespit etti ki Türkiye’deki darbe ve muhtıraların arkasında dış güçler özellikle de ABD vardır. Menderes’i asanların arkasında da ABD vardır. Menderes’i ABD başbakan yaptı yine ABD ipe götürdü.

> Yeni Meram >Yazarlar > Menderes’e Seni Orduna Astırırız Diyen Yabancı Elçi Kimdi ve MENDERES Kaç Yıl Sonra Asıldı?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.