YAZARLAR

Bilim Merkezindeki Medeniyet Okulu projesi tanıtımını baştan sona izledim. İddialı bir proje. Genel hatlarıyla ve proje ortaklarının ciddi katılımlarıyla donanım olarak oldukça iyi görünüyor.

Ancak, projenin tarihi ve kültürel mirasa dayanan bölümü, Selçuklu tarihine olan vefa duygularını rafa kaldırma konusunda sınır tanımıyor!

Konya Büyükşehir Belediyesi hatırlayabildiğim kadarıyla son 15-16 yıldır Selçuklu tarihinin adeta her biri ayrı birer destan kahramanı olan Sultanlarını her alanda pas geçmeye özen gösteriyor!.. Selçuklu Sultanlarını gündeme getirmeme, metin yazarlarının anlatımında da, bariz bir şekilde görüldü.

Konya, Selçuklu Payitahtı argümanını kullanmaktan geri durmazken, Selçuklu Sultanları ile işi ve alakası olmadığı havasını sürdürdü…

Selçuklu Sultanlarının isimlerini bir yerlere vermek sanki zul geliyor!

Selçuklu Sultanlarından bu kaçış, bu geri durma ne anlama geliyor bilen var mı?

Varsa da, yoksa da bugüne kadar bu sorular, hep cevapsız kaldı!

Konya’yı Bizans’tan alıp fetheden kim?

Kutalmışoğlu Süleymanşah!.. Kutalmışoğlu Süleymanşah’ın ismini nerede yaşatıyoruz?

Haçlı seferlerine karşı ilk karşı koyan, ilk karşı çıkan Anadolu’yu haçlılara mezar eden ve Konya’yı payitaht yapan kim?

Birinci Kılıçaslan! Onun adını nereye verdik?

Bir mahalleye diyeceksiniz, demesine de, Selçuklu tarihinde tam tamına dört tane Kılıçaslan var!

İkinci Haçlı seferinin muzaffer hükümdarı kim?

Sultan Mesud! Onun adını herhangi bir yerde gören, duyan var mı?

Ya Anadolu’yu Türk Milletine vatan yapan Miryakefalon zaferini kazanan kim?

İkinci Kılıçaslan! Onu hangi kefeye koydunuz?

Alaaddin Keykubad’ı, Mevlana karşılama törenlerine monte etmiş, bu sana yeterde artar demeye getirmişiz!

Birde adını taşıyan tepeyi, hem tepe olarak, hem kazı alanı olarak, oldukça zor durumlara düşürmekten geri durmayarak, tarihe olan vefamızı göstermişiz!

Son çeyrek asırdır, birkaç tanesinin ismini okul ve mahalleye verme dışında, Selçuklu Sultanlarının isimlerini bir tepeye, bir vadiye verdiniz de biz mi duymadık? Selçuklu payitahtına bakın hele!…

O isimleri taşıması mümkün olmayan birkaç yere adlarını şuralara, şuralara vermedik mi demek, Selçuklu payitahtında Selçuklu tarihini ve Sultanlarını hafife almak olmaz mı?

Medeniyet Okulunu hayata geçirenler henüz yolun başındayken, Selçuklunun Kınık boyunun kurduğu ve muhteşem eserlerle donattığı ve Selçuklu Medeniyeti eserlerini taşıyan Konya’ya Selçuklu Sultanlarından Kutalmışoğlu Süleyman Şah’a, I. ve II Kılıçaslan’a, Sultan Mesud’a ve Alaaddin Keykubad’a vefalarını göstermek zorundadırlar.

Tarihi Şehirler Birliği Yönetim Kurulunda yer alan Konya, bu şerefi Selçuklu Medeniyetine ve Selçuklu Sultanlarına borçludur!

İşte bu yüzden, bu anlamsız ve manasız es geçmeyi, pas geçmeyi anlamakta güçlük çektiğimi belirtmeliyim! Medeniyet Okulunun tarihi ve kültürel mirası bölümünde unutulan sadece Selçuklu Sultanları değildir. Anadolu’da Türk Milletinin kurmuş olduğu son devlet olan, Türkiye Cumhuriyetinin banisi Mustafa Kemal Atatürk’te unutulmuştur.

Manevi mimarlar konusunda Merhum Tahir Büyükkörükçü, Ali Ulvi Kurucu ve Ladikli Ahmet Ağa’nın isimleri zikredilirken, Hacıveyiszade Mustafa Kurucu Hocaefendi de, anılmadan geçilmiştir!

Kılıçaslanların şanla ve şerefle yaşadığı ve unutulmadığı bu şehirde, onları unutanları ve unutturmaya çalışanları yarın hatırlayan olmayacağını kime anlatsak acaba?

Ola ki bir yanlışlık olmuştur, ola ki unutulmuştur. Yol yakınken, unutulan bütün isimlerin, Medeniyet Okulunun metinlerine, gerekli düzeltmeler yapılarak eklenmesini bekliyoruz!..

> Yeni Meram >Yazarlar > Medeniyet Okulunun pas geçtikleri!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.