YAZARLAR

“Medeniyet günden güne ilerliyor” diyebilir miyiz?

Evrenin durmadan genişlemesi gibi, teknolojide, bilişim de (uzay çağı teknolojisi) takibi imkansız hıza ulaştı. Bu nedenle mesafeler kısaldı. Haber almada, bilgiye ulaşmada, dünyanın her köşesine gidebilmekte de yeni kuşaklar, eski kuşaklardan çok daha iyi imkanlara sahip oldukları için ileri görüşlü, hatta eski kuşaklara nazaran daha da bilgili olmaktadır. İmkanları çok daha genişledi. Ancak; “Medeniyet bu imkanlarla süratle ilerliyor” diyebilir miyiz?

Fikirler savunulurken ortamlar gerilimli oluyor. İnanılmasa bile bir takım fikirler ve olaylar yanlış da olsa gruplaşma nedeniyle savunulabiliyor, toplumlar bir takım kavramlar (gerçek ya da  sonradan ortaya atılan yanlış kavramlar da olsa) nedeniyle parçalara ayrılıp, bölünmelere sebep olunabiliyor.

Medeni insanın bir göstergesi olan “tartışma adabı” da aynı hızla ilerledi mi? ( Cebir ve şiddetin kol gezdiği ilk çağlara mı yakın yoksa?) Tabiatla uyum içinde yaşama da (yaşayan diğer canlılara saygı, bitki örtüsü ve ormanların, akarsu ve denizlerin korunması) da  MEDENİ bir davranıştır. Bu konuda ilerliyor mu insanlık ? Yeni neslin, kendisine yol açan, belli yerlere getiren insanlara sesini yükseltmesi, ya da hatıralarına saygısızlık yapması medeni bir davranış mı?

Ancak ölümünden sonra bir insanın kıymetini anlama (bazen de hiç anlamama, hatırlarını dahi yok etmeye çalışma) medeni bi düşünce mi? Şimdi tenkid ettikleri insanlara öldükten sonra kalpleri burularak “ ah keşke olsaydı” diyeceklerine yaşarken kıymetlerini bilseler ya! Gelin medeniyet “ tek dişi kalmış canavar” yerine dişleri giderek artan bir canavar oladursun; Yıllarca söylenen “Ya git de kıymetini bileyim, ya ölde kıymetin bilinsin” sözünü değiştirip  yaşayan ve topluma açıkca hizmeti geçmiş, yeni nesillere çalışacak ortamlar sağlamış bu insanların yaşarken kıymetini bilelim. Hem biz, hem onlar daha huzurlu olmaz mı ? Ölenlerin de hatırasına olsun saygı duymak, insanlık değil midir? Huzur ve suküne kavuşturmayan, hırçınlaştıran, tabiatı talan eden, canlılara yaşama hakkı tanımayan çok ileri teknolojili yaşam MEDENİYET midir ? Hepinize saygı ve sevgilerimle…

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > Medeniyet
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.